یك مقام مسئول اعلام كرد:

تجهیز و نوسازی 37 هزار هكتار از اراضی شالیزاری شمال

تجهیز و نوسازی 37 هزار هكتار از اراضی شالیزاری شمال

به گزارش گل چرم مجری طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری شمال اظهار داشت: از سال 93 تابحال در سطح حدود 37 هزار هكتار از اراضی تجهیز و نوسازی شده و در سال 98 نیز این طرح در سطح حدود 10 هزار هكتار اجرا می شود.به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد كشاورزی، رضا عظیمی در ارتباط با اقدامات انجام شده برای تجهیز شالیزارها در استان های شمالی، اظهار نمود: اقدامات وزارت جهاد كشاورزی برای تجهیز و نوسازی شالیزارها، شامل زیر بخش های مكانیزاسیون، اصلاح و معرفی بذور می شود اما در بخش خاك و آب اقدامات ما زیربنایی است.
وی اضافه كرد: ما بستر لازم را برای تجهیز شالیزارها جهت استفاده از مكانیزاسیون و بهبود عملیات كاشت، داشت و برداشت آماده سازی می نماییم.
عظیمی اشاره كرد: با نوسازی و اقدامات بسترسازی، تجهیزات مكانیزاسیون برای انجام كار خود در مزارع زمان كمتری صرف خواهند كرد.
وی با اشاره به سخت بودن شرایط كار كشاورزی در شالیزارهای سنتی اشاره كرد: در شالیزارهای سنتی امكان ورود ماشین آلات نیست، ابعاد زمین نامناسب بوده و جاده دسترسی به مزارع وجود ندارد.
مجری طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری استان های شمالی كشور، اضافه كرد: اگر بخواهیم بذور اصلاح شده و پر محصول را ترویج نماییم، نیازمند این است كه كشاورز بتواند مدیریت مزرعه را انجام دهد كه در مزارع سنتی امكان مدیریت بسیار كمتر است.
وی افزود: در اراضی سنتی، بعد از اشباع زمین های سطح بالا، به صورت پلكانی زمین های پایین تر هم پر آب می شوند و هیچ الگوی آبیاری و جوی سازی برای عبور آب تعبیه نشده است.
عظیمی اضافه كرد: این نوع آبیاری سم و كود در اراضی بالادست را هم به زمین های پایین دست منتقل می كند و در زمین های پایین دست تجمع كود و سم شكل می گیرد.
وی افزود: در تجهیز و نوسازی، مشكلات اراضی سنتی مرتفع شده و با تسطیح اراضی كشاورزی، این مزارع دارای شبكه آبیاری و زهكشی می شوند.
مجری طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری استان های شمالی كشور در ارتباط با راه اندازی جاده های دسترسی اظهار داشت: اجرای این طرح، یك شبكه جاده های دسترسی را برای مزارع برنج نیز تامین می كند تا هر كشاورز بتواند با خودروی شخصی به قطعه زراعی خود برود.
وی درباب میزان پیشرفت اجرای طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری در دولت تدبیر و امید عنوان كرد: تا قبل از دولت تدبیر و امید، ۱۱۹ هزار هكتار از كل اراضی شالیزاری استان های گیلان و مازندران، تجهیز و نوسازی شده بود كه در دولت دهم و یازدهم با تامین اعتبار بوسیله فاینانس خارجی، پشتیبانی از این طرح در دستور كار قرار گرفت.
عظیمی اضافه كرد: از سال ۹۳ دو قرارداد با شركت های چینی امضا كردیم اما با شدت یافتن تحریم ها، بانكهای خارجی ریسك همكاری با ما را نپذیرفتند كه در حال رایزنی برای رفع موانع هستیم.
مجری طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری استان های شمالی كشور با اشاره به اینكه هم اكنون، ردیف ملی و اعتبارات وزارت جهاد كشاورزی برای تجهیز و نوسازی شالیزاری در نظر گرفته شده است، اشاره كرد: همین طور مقرر شده است، قسمتی از سهمیه اراضی خشكه كاری را هم در جهت پشتیبانی از تولید برنج به اجرای این طرح اختصاص دهند.
وی با اشاره به اینكه از سال ۹۳ تا كنون، طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری استان های شمالی كشور در سطح حدود ۳۷ هزار هكتار از اراضی اجرا شده است، اضافه كرد: این طرح در سال ۹۸ نیز در سطح حدود ۱۰ هزار هكتار از اراضی شالیزاری در دست اجرا است كه آمار نهایی آن در اردیبهشت سال ۹۹ اعلام می شود.


منبع:

1398/10/20
16:06:53
5.0 / 5
5653
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گل چرم