مدیرعامل شركت پشتیبانی امور دام خبر داد:

آغاز خرید تضمینی گوشت قرمز از دامداران

آغاز خرید تضمینی گوشت قرمز از دامداران

به گزارش گل چرم مدیرعامل شركت پشتیبانی امور دام كشور از آغاز خرید تضمینی گوشت گوساله اطلاع داد و اظهار داشت: مشكلی در تأمین گوشت و مرغ شب عید نداریم.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، حسن عباسی معروفان در حاشیه بازدید از «تخلیه و بارگیری غلات و نهاده های دامی در مجتمع بندری بندر امام خمینی(ره)»، در جمع خبرنگاران اظهارداشت: تمامی نهاده های دامی همچون ذرت، كنجاله و جو در حد وفور وارد كشور شده و به تمامی مرغداران و دامداران این نوید را می دهیم كه حداقل تا ۶ ماه آینده هیچ مشكلی در این حوزه وجود ندارد. هم اكنون هم توزیع در سراسر كشور انجام می شود.
وی با اشاره به اینكه امسال تولید دام و مرغ بیش از حد نیاز است، اضافه كرد: ما مازاد مرغ در بازار را خریداری می نماییم و قیمت این كالا در بعضی نقاط كشور پایین تر از نرخ مصوب است.
مشكلی در تأمین گوشت و مرغ شب عید نداریم
معروفان افزود: ازاین رو در بحث گوشت قرمز و گوشت مرغ و نهاده های دامی هیچ مشكلی وجود ندارد و قیمت گوشت و مرغ حداقل تا پس از ماه مبارك رمضان در همین حدود فعلی خواهد بود.
وی با اشاره به اینكه برای تأمین نیاز شب عید، بحث ایجاد نمایشگاه های بهاره در استان ها برای فروش این محصولات مطرح می شود، اظهار داشت: علاوه بر این، در فروشگاه های زنجیره ای هم كالاهای اساسی با نرخ مصوب عرضه می شوند ضمن اینكه علاوه بر تأمین نیاز شب عید، برای ماه مبارك رمضان هم تداركات لازم دیده شده است.
مدیرعامل شركت پشتیبانی امور دام كشور با اشاره به اینكه در كل كشور حدود ۱۸ میلیون تن نهاده برای دام و طیور نیاز داریم، اضافه كرد: از این میزان بیشتر از ۶ تا ۷ میلیون تن در داخل تولید می شود و بین ۱۱ تا ۱۲ میلیون تن هم وارداتی است ازاین رو به صورت متوسط ماهیانه حدود یك میلیون تن نهاده برای این مصارف وارد می نماییم.
خرید تضمینی گوشت گوساله زنده به قیمت ۲۷ هزارتومان
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به خرید تضمینی دام از دامداران اظهار داشت: ما به ازای هر كیلوگرم گوشت گوساله زنده ۲۷ هزارتومان پرداخت می نماییم، اگر قیمت بالاتر بود دامدار می تواند در بازار آزاد دام خویش را عرضه نماید و اگر پایین تر از آن ارائه شد، ما خرید می نماییم.
مدیرعامل شركت پشتیبانی امور دام كشور درباره قیمت عرضه گوشت این دام ها اضافه كرد: اگر قیمت لاشه گوساله زنده ۲۷ هزارتومان باشد به صورت متوسط حدود ۵۴ هزارتومان می شود و برای مصرف كنندگان در بازار باید به صورت متوسط حدود ۶۰ هزارتومان باشد.
آغاز روند كاهشی قیمت ذرت
معروفان در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص افزایش نرخ ذرت دامی در بازار اظهار داشت: تخصیص ارز از جانب بانك مركزی برای واردات ذرت بین ۳۵ تا ۴۰ روز به تاخیر افتاد و همین مسئله سبب شد واردكنندگان محموله های خویش را تحویل بگیرند اما از هفته گذشته تخصیص ارز شروع شده است.
وی با اشاره به اینكه قیمت ذرت دامی در بازار از ۱۶۰۰تا ۱۶۵۰ تومان هم گذشته بود، اظهار داشت: روز گذشته كه من قیمت گرفتم نرخ این كالا به حدود ۱۴۰۰ تا ۱۴۱۰ تومان رسیده بود ضمن اینكه در بنادر نرخ ذرت و جو ۱۳۵۰ تومان است.
مدیرعامل شركت پشتیبانی امور دام كشور درباره مقاصد وارداتی نهاده های دامی بیان نمود: ما ترجیح می دهیم از كشورهایی كه صادركننده عمده این محصولات هستند، واردات انجام دهیم چون بحث اقتصادی هم در كنار بحث كیفیت و سلامت حائز اهمیت می باشد.
معروفان با اشاره به اینكه بحث سلامت هم بسیار مورد توجه است، تصریح كرد: این واردات از كشورهای آسیای میانه، روسیه، كشورهای اروپایی، خاور دور و آمریكای جنوبی انجام می شود و مانند برزیل كالا می خریم.
مدیرعامل شركت پشتیبانی امور دام در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص اینكه آیا دولت در جریان خرید تضمینی دام زنده را می خرد یا گوشت آنرا خریداری خواهد كرد، توضیح داد: از روز گذشته (۷بهمن ماه) مصوب و ابلاغ گردیده تا قیمت پایه گوشت گوساله زنده به ازای هر كیلو ۲۷هزار تومان تعیین و به این قیمت از تولیدكنندگان داخلی خرید شود. این اقدام سبب می شود تا قیمت تولید گوشت قرمز، برای تولیدكنندگان آن صرفه اقتصادی داشته باشد.
وی اضافه كرد: این خرید تضمینی به صورت گوشت استحصالی خواهد به صورت دام زنده خرید صورت نمی گیرد.
درخواست برای ممنوعیت واردات گوشت قرمز
معروفان در پاسخ به پرسش دیگر مهر در خصوص اینكه با عنایت به انباشت دام در كشور آیا امكان ممنوعیت صادرات گوشت قرمز وجود دارد؟، اضافه كرد: الان ثبت سفارش گوشت مرغ صورت نمی گیرد و درباره گوشت گوساله هم به وزارت صمت نامه نوشته ایم و درخواست جلوگیری ثبت سفارش داده ایم كه بزودی ابلاغ آن انجام میشود.

وی درباره آخرین وضعیت ذرت های آلوده هم اظهار داشت: تنها ۲هزار و ۲۰۰ تن از ذرت های آلوده متعلق به دولت بوده و می توان گفت بار برای بخش خصوصی بوده است.
معروفان با تاكید بر اینكه سلامتی تك تك ۸۵میلیون جمعیت كشور برای ما مهم می باشد، اضافه كرد: از آن محموله ذرت آلوده حتی یكی كیلو هم وارد كشور نشده است.

1398/11/09
15:26:49
5.0 / 5
5207
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , دامداران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
گل چرم