ایران بزرگترین پرورش دهنده گل محمدی در جهان

ایران بزرگترین پرورش دهنده گل محمدی در جهان

به گزارش گل چرم مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد كشاورزی اظهار داشت: ایران مقام اول سطح كشت گل محمدی را در جهان دارد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، حسین زینعلی امروز در نشستی به وضعیت گیاهان دارویی در كشور اشاره نمود و اظهار داشت: ۸۵۰۰ گونه گیاه در كشور وجود دارد كه ۲۰۰۰ گونه آن متعلق به گیاهان دارویی است. كشور ما ۱۷۲۸ گونه گیاه دارویی انحصاری دارد و این نشان داده است كه می توانیم با توجه اندك به بخش گیاهان دارویی در ۱۰ گیاه به رتبه اول در دنیا برسیم.
وی با اشاره به اینكه سال جاری ۷۱ تن زعفران خریداری كردیم كه در ماه های آینده در بورس جهت صادرات عرضه خواهد شد افزود: در ۹ ماهه سال جاری ۱۸۶ تن زعفران به ارزش دلاری ۲۰۰ میلیون دلار صادر گردیده است.
مجری طرح گیاهان دارویی خاطرنشان كرد: همینطور پارسال ۱۱۳ هزار و ۹۴۷ هكتار زعفران كاشته و ۴۰۴ تن زعفران تولید شده است.
ایشان در ادامه به وضعیت گل محمدی اشاره نمود و اظهار داشت: كشورهای تولیدكننده گل محمدی در جهان شامل ایران، بلغارستان، تركیه، گرجستان، مراكش و افغانستان است. همینطور ایران مقام اول سطح كشت گل محمدی در جهان را دارد و بیشترین سطح كشت هم مربوط به استان های فارس، كرمان، اصفهان و پس از آن استان های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، مركزی و چهارمحال و بختیاری است.
به قول زینعلی، به صورت كلی سطح زیركشت این گیاه ۲۳ هزار و ۹۹۰ هكتار است و ۴۰ تن گل محمدی در آن تولید می شود. این در شرایطی است كه پارسال ۲۴ هزار و ۹۰ هكتار سطح زیركشت گل محمدی بود كه ۴۰ هزار و ۸۵۳ تن گل در آن تولید شده بود.1398/11/20
23:18:51
5.0 / 5
5386
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گل چرم