رئیس اتاق بازرگانی گرگان:

مشوق های صادراتی برای صادرات سیب زمینی گلستان به كشورهای CIS نمایش شود

مشوق های صادراتی برای صادرات سیب زمینی گلستان به كشورهای CIS نمایش شود

گل چرم: رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی گرگان با اشاره به زیان دولت در خرید تضمینی سیب زمینی كشاورزان استان در سال گذشته، اظهار داشت: با در نظر گرفتن مشوق های صادراتی می توانیم سیب زمینی استان گلستان را به كشورهای CIS صادر و ضمن ارزآوری، بازار را باز تنظیم نماییم.


«علی محمد چوپانی» در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: سیب زمینی استان در ماه های اردیبهشت تا خرداد تولید میگردد و به صورت تازه خوری است.

وی با اشاره به این كه امكان دارد بازار ایران در این مقطع كشش این میزان سیب زمینی را نداشته باشد، اضافه كرد: سیب زمینی در كشورهای CIS بعنوان یك غذای عمده است و یك بازار هدف بسیار خوبی برای ما شمرده می شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی گرگان اشاره كرد: پارسال دولت حدود 10 هزار تن سیب زمینی كشاورزان استان را به قیمت هر كیلوگرم حدود 412 تومان به صورت تضمینی خریداری كرد. دولت بابت این خرید تضمینی زیان زیادی كرد. البته این قیمت برای كشاورز باز پایین تر از قیمت تمام شده بود.

چوپانی اشاره كرد: اگر دولت همین زیان را بعنوان سیاست تشویق صادراتی در نظر بگیرد، می توانیم سالانه 30 تا 40 هزار تن سیب زمینی استان را به كشورهای CIS صادر نماییم. با این كار هم درآمد ارزی برای كشور خواهیم داشت و هم بازار كشور در این مقطع تنظیم میگردد.

وی به زیرساخت های صادراتی مورد نیاز باز اشاره نمود و تصریح كرد: از راه مرز ریلی اینچه برون می توانیم سیب زمینی را به تركمنستان، قزاقستان و ازبكستان صادر نماییم اما هم چنان امكانات زیرساخت لجستیك توسط راه آهن ایران فراهم نشده است.1397/09/10
01:03:58
5.0 / 5
5431
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
گل چرم