فائو اعلام كرد:

استفاده از فناوری اطلاعات برای آمارگیری كشاورزی

استفاده از فناوری اطلاعات برای آمارگیری كشاورزی

به گزارش گل چرم فائو اعلام نمود: شیوه های بهینه تر جمع آوری داده، عنصری ضروری برای پیشرفت نظام های كشاورزی در آسیا و اقیانوسیه است.به گزارش گل چرم به نقل از دفتر نمایندگی فائو در ایران، سازمان خواربار و كشاورزی ملل متحد (فائو) با اشاره به اهمیت دستیابی به اطلاعات دقیق كشاورزی برای پایش پیشرفت های محقق شده در زمینه توسعه پایدار، از كشورهای عضو می خواهد تا فرایند اصلاح و بهینه سازی شیوه های جمع آوری داده و پایش كشاورزی را تسریع كنند.
طبق گزارش فائو، در شرایطی كه خیلی از كشورهای جهان تلاش می كنند تا نظام جمع آوری و تحلیل آماری خویش را بهبود بخشیده و از این طریق، زمینه برنامه ریزی بهینه تر برای بخش های زراعی، دامداری، شیلات و جنگلداری را فراهم كنند؛ با این وجود توان و ظرفیت كشورها برای پایش و تحلیل آمارهای كشاورزی با یكدیگر تفاوت زیادی دارند و این اختلاف در هیچ جایی به اندازه منطقه آسیا و اقیانوسیه مشهود نیست.
پیترو جناری، مسئول ارشد بخش آمار فائو با اشاره به شكاف های موجود در كشورهای آسیا و اقیانوسیه در زمینه پایش پیشرفت های به دست آمده در جهت تحقق توسعه پایدار، می گوید: «سرعت كند كشورها در بهبود شیوه های سنجش داده، ارتباط وثیقی با عملكرد ضعیف آنها در جهت تحقق توسعه پایدار دارد.» به قول این مسئول فائو، ما شاهد حالت معكوس این قاعده كلی هستیم كه هرچه قابل سنجش است، به انجام رسیده است. ناتوانی در سنجش شاخصهای توسعه پایدار یكی از علل كلیدی ناتوانی كشورها برای رصد وضعیت و میزان پیشرفت در تحقق توسعه پایدار می باشد.
استفاده از فناوری اطلاعات برای آمارگیری كشاورزی
فائو در كنار خیلی از ابتكارهایش در زمینه غذا و كشاوزی، اخیرا از طرح جدید خود برای كمك به كشورهای عضو جهت دستیابی به فناوری های مقرون به صرفه برای تولید آمارهای زراعی اطلاع داد. در همین راستا، فائو و بانك توسعه آسیا به تدوین و عرضه دوره های مفصل مجانی آنلاین همینطور انتشار دستورالعمل هایی برای جمع آوری داده با استفاده از فناوری اطلاعات اقدام نموده است.
فائو همینطور از راه مشاركت با بانك توسعه آسیا و مؤسسه فناوری آسیا به كشورهای منطقه جهت بهره گیری از داده های ماهواره ای برای استخراج آمارهای كشاورزی كمك می نماید.
به گفته «سانگیتا دوبی»، مسئول بخش آمار دفتر منطقه ای فائو در آسیا و اقیانوسیه، این منبع جدید داده ها بخشی از آن چیزی است كه كلان داده نامیده می شود. توسعه این بخش اغلب به دست بخش خصوصی انجام می شود. مشاركت با بخش خصوصی این فرصت را برای ما مهیا می كند تا در این حوزه نوآوری داشته باشیم. این منبع جدید داده ها همینطور به دولت ها كمك می نماید تا شیوه های تولید آمارهای رسمی خویش را تغییر دهند.
فائو، بعنوان نهاد پیشروی سازمان ملل در زمینه توسعه كشاورزی و تأمین امنیت غذایی، همواره از رویكردهای نوین برای توسعه نظام های یكپارچه سرشماری و آمارگیری كشاورزی، بهبود كیفیت داده ها، تولید و به اشتراك گذاری داده ها در مقیاس خرد همینطور تولید مقرون به صرفه آمارهای زراعی، دامداری و شیلات حمایت می كند.

1398/11/22
15:27:19
5.0 / 5
5001
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
گل چرم