۱۵ شغل دیگر به نصب كارتخوان مكلف شدند

برای تمكین مشاغل از نصب كارتخوان چه باید كرد؟

برای تمكین مشاغل از نصب كارتخوان چه باید كرد؟

گل چرم: در حالی كه سازمان امور مالیاتی 15 گروه شغلی دیگر را ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش از شروع سال آینده كرده است، گروه های قبلی كه مشمول بوده اند هنوز بطور كامل به این سامانه نپیوسته اند؛ این در حالیست كه جرایمی برای آنها درنظر گرفته شده اما گویا كارساز و بازدارنده نبوده؛ پس لازم است سازمان امور مالیاتی بعنوان متولی اصلی اجرای این قانون، تمهیدات و جریمه های جدی تر و سنگینی تری درنظر بگیرد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، سازمان امور مالیاتی از شهریور امسال معادل ۱۵ گروه از فعالان اقتصادی كه حدود ۵۰ شغل می شوند را دسته بندی كرد تا برای شفاف شدن درآمد، جلوگیری از فرار مالیاتی و كمك به پروسه حسابرسی مالیاتی مكلف به ثبت نام در سامانه پایانه فروشگاهی و استفاده از كارتخوان باشند كه نخستین گروه از آنها، پزشكان و فعالان حوزه درمان (مجوز فعالیت آنها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، سازمان نظام پزشكی ایران یا سازمان نظام دامپزشكی و سازمان دامپزشكی صادر می شود) بودند.
این در حالیست كه طبق اطلاعات سازمان امور مالیاتی، تابحال فقط ۵۰ درصد از پزشكان با وجود جریمه ای معادل دو درصد فروش، مبادرت به ثبت نام در پایانه فروشگاهی كرده اند و با توجه به این كه هنوز نیمی از پزشكان از این قانون تبعیت نكرده اند.
در این میان رئیس سازمان امور مالیاتی اعلام نموده كه آنها برای ثبت نام در سامانه پایانه فروشگاهی تا ۳۰ بهمن امسال (امروز) مهلت دارند و باید منتظر ماند و دید كه چند درصد از فعالان این حوزه به تمكین از این قانون ترغیب می شوند و سازمان امور مالیاتی چه اقدامات بازدارنده جدی تری در قبال تخلفات دراین زمینه درنظر می گیرد.
بعد از گردنگیر پزشكان، نوبت به وكلا برای ثبت نام در پایانه فروشگاهی و استفاده از كارتخوان رسید كه از اول مهر ماه سال جاری ثبت نام آنها آغاز شد و تا آخر دی ماه نیز ادامه داشت و اخیرا معاون سازمان امور مالیاتی از امكان مجدد وكلا برای ثبت نام پس از مهلت قانونی كه تا اختتام دی ماه بود، در این سامانه آگاهی داد و بر این اساس وكلایی كه بعد از تاریخ تعیین شده مبادرت به ثبت نام در سامانه صندوق فروش كنند، مشمول جریمه ای كه در زمان رسیدگی به اظهارنامه مالیاتی آنها مشخص می شود، خواهند شد.
گفتنی است كه تابحال سازمان امور مالیاتی اطلاعات و آماری درباره تعداد ثبت نام وكلا در پایانه فروشگاهی اعلام نكرده و تنها اعلام نموده كه بعد از اتمام مهلت وكلا برای نصب كارتخوان، آنها از شروع سال ۱۳۹۹ ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش (پایانه پرداخت متصل به شبكه پرداخت بانكی) و صدور صورتحساب فروش(فاكتور) مطابق مقررات هستند.

الزام ۱۵ گروه شغلی به استفاده از كارتخوان در سال ۹۹
قبل از این، مهلت قانونی ثبت نام مشمولان ۱۵ گروه شغلی برای نصب سامانه فروشگاهی ۳۰ دی ماه بود كه به انتها رسید و حال معاون سازمان امور مالیاتی، از گردنگیر مشمولان ۱۵ گروه شغلی در ابتدای سال ۱۳۹۹ از استفاده از سامانه صندوق فروش (پایانه پرداخت متصل به شبكه پرداخت بانكی) و صدور صورتحساب فروش(فاكتور) مطابق مقررات آگاهی داده است.
بر این اساس، صاحبان مشاغل و حرف مشمول باید با مراجعه به درگاه عملیات الكترونیكی سازمان امور مالیاتی كشور، نسبت به ثبت سریال استاندارد پایانه فروشگاهی یا پایانه های پرداخت متصل به شبكه پرداخت بانكی خود (كارتخوان های بانكی) اقدام نمایند.
با این تفاسیر، مالیات بعنوان یك منبع درآمدزا پاك و سالم در شرایطی كه نقش نفت در درآمدهای ارزی كشور در بودجه سال آینده به شدت كاهش پپدا كرده، باید بسیار مورد اهمیت و توجه قرار بگیرد و تمام موانع برای تحقق آن برداشته شود زیرا، تحقق آن هم سبب از بین رفتن فرارهای مالیاتی كه یك معضل جدی برای اقتصاد كشور است می شود و هم اینكه درآمدهای قابل توجهی را برای دولت ایحاد می كند.

جریمه ۲ درصدی فروش كارساز نیست
اما اطلاعات و آمار انتشار یافته درباره ثبت نام ۱۵ گروه شغلی تابحال نشان از آن دارد كه تعداد قابل توجهی از این فعالان مبادرت به تمكین از این قانون نكرده اند و جریمه دو درصدی فروش نتواسته برای بازدارندگی مشمولان این قانون از تخلف كارساز باشد كه سازمان امور مالیاتی بعنوان متولی اصلی اجرای این قانون باید دست به برنامه ریزی و ابداع جریمه های سنگین تری بزند، نه اینكه فقط مهلت این مشمولان را برای ثبت نام در سامانه مربوطه تمدید كند.
گفتنی است كه صندوق مكانیزه فروش یك سیستم حسابداری فروش كامپیوتری است كه با استفاده از نرم افزارهای حسابداری فروشگاهی در مدلهای مختلف عرضه می شوند. همچنین، از این سیستم برای ثبت اطلاعاتی همچون خرید و فروش، موجودی كالا، نگهداری هزینه در یك واحد شغلی و در جهت اجرای هر چه بهتر از قوانین و مقررات مربوط به مالیات استفاده می شود.

مشمولان نصب كارتخوان چه كسانی هستند؟
لازم به ذكر است كه ۱۵ گروه شغلی كه باید از شروع سال آینده برای اتصال به سامانه فروشگاهی اقدام نمایند، بدین شرح هستند:
۱. وكلا
۲. مشاوران حقوقی و مشاوران خانواده
۳. دفاتر اسناد رسمی
۴. مشاورین املاك
۵. تالار پذیرایی، رستوران ها، چلوكبابی ها، كبابی ها، اغذیه فروشی ها و فست فودی ها، سفره خانه های سنتی و كافی شاپ ها، كترینگ ها و تهیه غذاها، قهوه خانه ها، سالن های غذاخوری و باغ تالارها، باغ سراها، طباخی ها، آش و حلیم پزی ها، جگركی ها، كته كبابی ها، بریانی فروشی ها و مشاغل مشابه
۶. مركز اقامتی از قبیل هتل ها، هتل آپارتمان ها، میهمان پذیرها، میهمان سراها، میهمان خانه ها، مسافرخانه ها، باغ ویلاها، اقامتگاه های بین راهی و متل ها
۷. نمایشگاه ها و فروشگاه های وسایط نقلیه موتوری(به استثنای ماشین آلات راهسازی، ساختمانی و كشاورزی)
۸. آرایشگاه های مردانه و زنانه
۹. آجیل و خشكبار فروشی ها (به استثنای مشمولین ماده (۸۱) قانون مالیات های مستقیم و واردكنندگان)
۱۰. قنادی ها و شیرینی فروشی ها، آب میوه فروشی ها، بستنی و فالوده فروشی ها
۱۱. میوه و تره بار فروش های مستقر در میادین میوه و تره بار، بار فروشی های میوه و تره بار، میوه فروشی ها
۱۲. مجموعه های فرهنگی و ورزشی
۱۳. لوازم تحریر و نوشت افزارفروشی ها (به استثنای تولید كنندگان و وارد كنندگان)
۱۴. بازی های كامپیوتر ای(گیم نت ها) و كافی نت ها
۱۵. دفاتر خدمات ارتباطی (دفتر خدمات مشتركین تلفن همراه و ثابت و خدمات پستی)، دفاتر خدمات الكترونیكی (از جمله دفاتر پلیس+۱۰، دفاتر خدمات الكترونیك شهر، دفاتر خدمات پیشخوان دولت و خدمات الكترونیك قضایی)




منبع:

1398/11/30
15:15:02
5.0 / 5
4884
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان گل چرم
گل چرم