مطالبات از سفر رئیس جمهور؛

استان سمنان تشنه آب است، اشتغال و كشاورزی كلید واژه مطالبات

استان سمنان تشنه آب است، اشتغال و كشاورزی كلید واژه مطالبات

به گزارش گل چرم سفر رئیس جمهور به استان سمنان فرصتی برای توسعه اقتصادی و عمرانی استان مهیا می كند اما برای تحقق این مهم تامین آب باید در اولویت برنامه های سفر گنجانده شود.خبرگزاری مهر، گروه استان ها-ابوالفضل بنی هاشمی: روحانی میهمان مردم استان سمنان است، سفری دوروزه كه در حاشیه آن اجلاسیه نماز، شورای اداری، نشست با دانشگاهیان و نشست خبری و... برگزار می شود، اما این سفر در دو زمینه دارای اهمیت است نخست مقوله فرهنگی و اجتماعی و دوم عمرانی و اقتصادی.
در بعد فرهنگی و اجتماعی باید گفت سفر رئیس جمهور وقتی شخص اول اجرایی كشور در یك استان حضور می یابد باید به جنبه های مثبت اجتماعی و فرهنگی آن هم نگاه كرد، برای مثال این سفر اتحاد مردم را به دنبال دارد و اقشار مختلف از میامی تا ایوان كی در جهت منافع ایران اسلامی و استان سمنان یك صدا و همراه می شوند، بنابراین اینكه تنها به پروژه ها و طرح های بزرگ صنعتی و معدنی فكر كرد مقوله ای نادرست است. از جانب دیگر باید گفت در كنار مسائل فرهنگی بالاخره حضور مسئولان عالی رتبه خواه ناخواه اذهان مردم را به سمت پروژه های عمرانی و اقتصادی رهنمون می سازد.
پیشنهاد پروژه ها برای سفر روحانی
طرح های پیشنهادی سفر دولت به استان سمنان برحسب اولویت هایی مانند آب، خشك سالی، اشتغال، جاده و حمل ونقل، گردشگری، نوسازی مدارس و... تقسیم بندی شده است قدرت الله ابك سرپرست معاونت عمرانی استانداری سمنان درباره پروژه های سفر ریاست جمهوری در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: در اولین مرحله ۸۵ پروژه برای سفر آذرماه پیشنهادشد كه البته امكان تعدد این پروژه ها وجود دارد نكته اصلی اما درباره این طرح ها این است كه در آنها تلاش شده تا همراهی بخش خصوصی و سرمایه گذاری در كنار نگاه مثبت به توسعه روستایی مدنظر قرار گیرد.
ابك بابیان اینكه پروژه های پیشنهادی شامل همه بخش ها است، تاكید كرد: این طرح ها برحسب اولویت هایی مانند آب، خشك سالی، اشتغال، جاده و حمل ونقل، گردشگری، نوسازی مدارس و... تقسیم بندی شده است اما به علت اینكه هنوز این طرح ها نهایی نشده نمی توانیم لیست آنها را بیان نماییم. تنها می توان گفت دغدغه تمام مردم استان سمنان به صورت همه جانبه در این سفر لحاظ شده و با تلاش نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی توانسته ایم غالب دغدغه ها را احصاء نماییم.

ماحصل سفرهای پیشین دولت
در سفر سال ۹۵ ریاست جمهوری به سمنان ۷۲ پروژه بااعتبار ۹۶۲ میلیارد تومان به تصویب رسید كه تابحال ۴۵۶ میلیارد تومان آن تخصیص یافته است از جانب دیگر در سفر اردیبهشت ماه سال ۹۵ ریاست جمهوری به استان سمنان ۷۲ پروژه بااعتبار ۹۶۲ میلیارد تومان به تصویب رسیده است كه تابحال ۴۵۶ میلیارد تومان آن از جانب سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور تخصیص یافته و صرف پروژه های سفر شده است و امسال هم باید منتظر ماند و دید كه چه میزان پروژه برای این استان مصوب می گردد.
علی اصغر جمعه ای رئیس اتاق بازرگانی سمنان هم در گفتگو با خبرنگار مهر به بخش خصوصی اطمینان داد كه مطالباتشان در سفر ریاست جمهوری بیان می گردد و اظهار داشت: ظرفیت های استان در حیطه های مختلف احصا و در فرصت مناسب با ریاست جمهوری در بین گذاشته خواهد شد و امیدواریم بتوانیم در جهت رفع مشكلات بخش خصوصی گام های خوبی را در استان سمنان برداریم.
وی از نگاه مثبت دولت به بخش خصوصی و لزوم رفع موانع این بخش اطلاع داد و بیان كرد: مشكلات بخش خصوصی در سفر ریاست جمهوری به استان مطرح می گردد و درصدد رفع آنها تا حد امكان هستیم.
جمعه ای همینطور اعتقاد دارد سفر رئیس جمهور به استان سمنان فرصت خوبی برای بیان ظرفیت ها و عرضه چاره ها است و می گوید: نیازهای استان شناسایی و اولویت بندی شده است كه امیدواریم در سفر ریاست جمهوری شاهد تحولات بسیار خوبی در حیطه های مختلف و حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی باشیم.
سفر روحانی ظرفیتی عظیم
معاون استاندار سمنان و فرماندار شاهرود هم در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن تاكید بر اینكه سفر روحانی به استان و خصوصا شهرستان شاهرود یك ظرفیت عظیم است، اظهار داشت: مردم ما بار دیگر نشان خواهند داد كه در مقابل هجمه ای كه غربی ها و دشمنان برای ما و نظام اسلامی بوجود آورده اند، می ایستند.
محمد كرم محمدی درباره پروژه های سفر هم معتقد است: ساخت مجتمع فرهنگی یكی از طرح های پیشنهادشده كه در زمره مطالبات مردم شهرستان هم از دیرباز بوده است و امیدواریم این طرح مورد موافقت و تصویب قرار گیرد.
وی بابیان اینكه سه طرح دیگر پیشنهادشده در سفر رئیس جمهور بعد از بررسی بیشتر اعتبارات رسانه ای می شوند، تاكید كرد: در صورت توافق و جذب اعتبارات می توانیم با اجرای این چهار طرح كلان، شاهد تحول خوبی در سطح شهرستان شاهرود باشیم.

انتقال آب مهمترین مطالبه مردمی از دولت
علی اصغر محمدی مدرس دانشگاه در رشته اقتصاد و صاحب نظر مسائل مدیریتی اقتصادی در گفتگو با خبرنگار مهر، می گوید: مردم استان سمنان اگر در دولت روحانی طرح انتقال آب را عملی شده دیدند می توان امید به این طرح داشت اما اگر تا آخر دوره روحانی این امر صورت نگرفت دیگر نمی توان این طرح را عملی كرد چراكه روحانی فرزند این استان است و با مشكلات خشك سالی و كم آبی مفرط در این استان آشنا است.
وی معتقد است: دومین مقوله ای كه در استان سمنان مهم می باشد بحث كمك به تولید است، به نظر می آید اگر مسئولان استانی بتوانند اعتبارات خوبی را برای كمك به واحدهای تولیدی دریافت كنند می توانیم بركات خوبی را درزمینهٔ اشتغال و تولید استان شاهد باشیم.
مطالبات رنگارنگی از رئیس جمهور می گردد اما باید دانست كه فرصت این سفر كوتاه است و باید در بلند مدت به دنبال آثارش باشیم مطالبات مختلف هستند و اگر بخواهیم همه آنها را بیان نماییم فرصت و مجال كافی نخواهیم یافت، از مدارس روستایی و نوسازی آنها گرفته تا راه و آب، دامداری و كشاورزی و تغییر الگوی كشت تا صنایع تبدیلی و سردخانه و حمل ونقل ریلی و درمانگاه همه و همه مطالبات رنگارنگی هستند كه از رئیس جمهور می گردد اما باید دانست كه فرصت این سفر كوتاه است است و باید در بلند مدت به دنبال آثار و بركاتش باشیم.
كشاورزان و دامداران نیازمند توجه
عضو شورای اسلامی یكی از شهرهای استان سمنان هم درباره این سفر می گوید: مطالبات از روحانی و سفر یك روزه اش به استان سمنان فراوان است اما به نظر می آید آب و اشتغال دو مطالبه اصلی و عمومی از دولت باشد.
محمدرضا متحدی به مطالباتی كه می توان آنها را از میامی تا گرمسار عمومیت داد اشاره می كند و می افزاید: امروز كشاورزان و روستائیان و دامداران در بخش در استان سمنان مشكلات عدیده ای را پشت سر می گذارند كه هركدامشان برای رفع نیازمند میلیاردها تومان اعتبار هستند.
وی می افزاید: از جانب دیگر كشاورزان و روستانشینان به خوبی می دانند و درك می كنند كه اعتبارات دولتی هم محدود هستند و به همین واسطه باید گفت ما بهترین مردم راداریم كه در زمره كم توقع ترینشان هستند اما كمترین خواسته مردم رسیدگی به مشكلات روستائیان ازجمله آب و اشتغال است تا شاهد خالی شدن روستاها از سكنه نباشیم.
متحدی همینطور می گوید: متأسفانه تعداد زیادی از روستاهای ما به علت خشك سالی و نبود كار خالی شده اند و دامداران روستانشین به سمت شهرها كوچ كرده اند، این امر می تواند با تأمین آب و جریان یافتن دوباره زندگی در روستاها به حالت اول بازگردد.

خسارت سرمازدگی كشاورزان
مطالبه مردم روستانشین از دولت و سفر رئیس جمهوری مقوله پرداخت خسارات دامداران و كشاورزان درباره سرمازدگی است محمدحسین خنكال دبیرخانه كشاورز استان سمنان هم در گفتگو با خبرنگار مهر اعتقاد دارد مطالبه مردم روستانشین از دولت و سفر رئیس جمهوری مقوله پرداخت خسارات دامداران و كشاورزان درباره سرمازدگی است و ابراز می دارد: دو سال از سرمازدگی باغات گذشته و هنوز ریالی به كشاورزان تعلق نگرفته و امیدواریم این سفر حداقل شرایطی را ایجاب كند كه بتوانیم مطالبات مان را از بیمه دریافت نماییم.
وی می افزاید: كشاورزان گناهی ندارند كه سرما محصولاتشان را نابود كرده است متأسفانه سال های اخیر خیلی خسارات به باغداران و كشاورزان رسیده كه بیمه ها بجای پرداخت هزینه خسارات به كشاورزان پیشنهاد بیمه مجانی در سال بعد را می كنند و همه ما هم می دانیم كه این امر برای فرار از زیر بار پرداخت خسارات سرمازدگی است. بنابراین از رئیس جمهور می خواهیم تا در جهت خشك سالی و سرمازدگی اقدامی برای ما روستانشینان انجام دهد.
اتمام پروژه های نیمه تمام
محمد عرب سرهنگی از مؤثران گرمساری هم در گفتگو با خبرنگار مهر، می گوید: یكی از مطالبات مردم از رئیس جمهور اتمام پروژه های نیمه تمام است بنابراین به نظر می آید مردم از بین تولید پروژه جدید و اتمام پروژه های نیمه تمام مورد دوم را انتخاب كنند چراكه برای این طرح ها پول های هنگفتی خرج شده و سال های سال رهاشده اند.
وی می گوید: یكی دیگر از مطالبات مردم از سفر روحانی به استان سمنان نگاه ویژه به جاده های بین شهری و روستایی است كه در بعضی موارد بسیار خطرناك هستند، راه هایی كه جوانان این مملكت را به كشتن می دهند و رفع نقاط حادثه خیزش بارها و بارها به مسئولان استانی گوشزد شده و هر بار هم بهانه اعتبارات بیان شده است.
عرب سرهنگی معتقد است: راه امروز یكی از نیازهای استان سمنان است، بخش عظیمی از طریق های روستایی هم در این استان فرسوده و شوسه ای هستند كه احتمال خطر را می افزایند و بنابراین ما معتقد هستیم كه سفر رئیس جمهور فرصت خوبی برای تصویب طرح هایی در جهت بهبود شرایط راه های شهری و روستایی در سراسر استان است.
شاخصه های مطالبات مردم استان سمنان
بسیاری معتقد هستند موضوعی كه مدیران و هیئت دولت باید در این سفر به آن نگاه ویژه تری داشته باشند مقوله اشتغال است. كارآفرینی در لابه لای تمام مطالبات مردمی و مسئولان استان سمنان جای خوش كرده و گویی تمامی ندارد.
اما آنچه مسلم است شاخصه های مطالبات مردم استان سمنان به حساب می آید كه غالباً در چند حوزه شامل فرهنگی، كار و سرمایه گذاری، آب و خشك سالی، ورزشی و فرهنگی و پروژه های نیمه تمام عمرانی و تولید طرح های اقتصادی می باشد، طرح هایی كه توسعه را برای استان سمنان به ارمغان می آورند حال باید به انتظار اتمام این سفر نشست و دید كه چه چیزی پیش خواهد آمد.

1397/09/13
15:25:31
5.0 / 5
6269
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
گل چرم