رشد ۱۱ درصدی تولید محصولات باغی امسال

رشد ۱۱ درصدی تولید محصولات باغی امسال

به گزارش گل چرم مطابق با نتایج حاصل از طرح آمارگیری باغداری ۱۳۹۸، مقدار تولید محصولات باغی در حدود ۱۳ میلیون تن برآورد شده كه نسبت به سال ۱۳۹۶ بیشتر از ۱۱ درصد افزایش یافته است.به گزارش گل چرم به نقل از مركز آمار ایران، بر مبنای نتایج حاصل از طرح آمارگیری باغداری ۱۳۹۸، مقدار تولید محصولات باغی (گیاهان دائمی) در حدود ۱۳ میلیون تن برآورد شده كه نسبت به سال ۱۳۹۶ بیشتر از ۱۱ درصد افزایش یافته است. همینطور مساحت باغ ها و قلمستان های كشور در دوره آمارگیری (۳۰ تیر تا ۲۲ مرداد ۱۳۹۸)، در حدود ۹.۱ میلیون هكتار برآورد شده است.
نتایج حاصل از این طرح نشان داده است كه ۷۶ درصد از كل تولید محصولات باغی در سال ۱۳۹۸ به ترتیب به تولید پرتقال و نارنگی، سیب، انگور، خرما، انار، و گروه هلو، شلیل و شفتالو اختصاص داشته است.
بر اساس نتایج حاصل از این طرح، مقدار تولید پرتقال و نارنگی در سال ۱۳۹۸ در حدود ۹.۲ میلیون تن برآورد شده كه ۳۶ درصد افزایش نسبت به سال ۱۳۹۶ یافته است.
همچنین برآورد مقدار تولید انگور در سال ۱۳۹۸، برابر با ۹.۱ میلیون تن بوده كه ۱۰ درصد افزایش نسبت به سال ۱۳۹۶ داشته است.
مقدار تولید سیب هم ۲.۲ میلیون تن برآورد شده كه نسبت به سال ۱۳۹۶ در حدود ۷ درصد كاهش داشته است. همینطور مقدار تولید خرما در سال ۱۳۹۸ در حدود ۳.۱ میلیون تن برآورد شده كه افزایشی ۹ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۶ نشان داده است.
آمارگیری باغداری در تابستان سال ۱۳۹۸ با هدف برآورد میزان تولید محصولات باغی، مساحت باغ ها و قلمستان های كشور، و تهیه اقلام مورد نیاز حساب های ملی، توسط مركز آمار ایران و با همكاری سازمان های مدیریت و برنامه ریزی استان های كشور اجرا شد. در اجرای این آمارگیری، بیشتر از ۶۰۰ نفر نیروی انسانی مشاركت داشتند.
با توجه به زمان اجرای طرح (تابستان ۱۳۹۸) مقدار تولید سال ۱۳۹۸ در مورد محصولاتی از قبیل گیلاس، آلبالو، انواع آلو و گوجه و… رقم قطعی تولید و برای محصولاتی از قبیل پرتقال، نارنگی، سیب و… كه برداشت آنها پس از اجرای طرح انجام شده، برآورد تولید است.

1399/01/01
21:57:18
5.0 / 5
4632
تگهای خبر: تولید , محصول , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
گل چرم