در گفت وگو با گل چرم اعلام شد

چای كرونا ندارد نگران نباشید

چای كرونا ندارد نگران نباشید

گل چرم: رئیس سازمان چای علاوه بر تشریح میزان صادرات چای، واردات، استانهای تولید كننده چای و میزان تولید آن اعلام نمود كه چای به سبب اینكه در مرحله فرآوری حرارت می بیند و بعد از آن نیز دم می كشد، فاقد ویروس كرونا است.حبیب جهانساز در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینكه عمده چای كشور در دواستان گیلان و مازندران تولید می شود، اظهار داشت: سطح زیر كشت باغهای چای گیلان و مازندران ۲۵ هزار هكتار بوده كه ۹۰ درصد آن در استان گیلان و ۱۰ درصد در استان مازندران است.

وی افزود: امسال بالغ بر ۱۲۶ هزار و ۷۰۰ تن برگ سبزچای از كشاورزان استان گیلان و مازندران خریداری كردیم كه ۱۱ درصد بیشتر از سال قبل بوده است. همین طور ۲۸ هزار و ۵۰۰ تن چای خشك در این دو استان تولید شده است.

رییس سازمان چای كشور افزود: حدود ۵۰۰۰ تن صادرات چای داخلی داشتیم. عمده خریداران ما نیز افغانستان، عراق، آذربایجان و تا حدودی روسیه هستند. البته هدف ما بیشتر تامین بازارهای داخلی است، برای اینكه سالانه حدودا ۸۰هزار تن چای در كشور مصرف می شود. همین طور واردات چای بیشتر از كشور سریلانكا انجام می شود.

جهانساز با اشاره به اینكه چای دسته بندی های متفاوتی همچون ممتاز، قلم، شكسته و باروتی دارد و در بسته بندی های متفاوت نیز در بازار عرضه می شود، اظهار نمود: بسته به نوع، كیفیت چای و بسته بندی آن قیمت چای متفاوت می باشد و در بازار از كیلویی ۳۷هزار تومان تا ۶۰هزار تومان به فروش می رسد. البته ممكنست از این مقدار كمتر هم در بازار وجود داشته باشد.

وی اشاره كرد: قیمت چای خارجی نیز عموما كیلویی بیش از ۱۰۰هزار تومان است، برای اینكه واردات آن با ارز آزاد بوده و نوسانات ارز بر آن تاثیر گذار خواهد بود اما از نظر كیفیت تفاوتی چندانی با چای ایرانی ندارد.

رییس سازمان چای با اشاره به اینكه آمادگی آنرا داریم كه با رعایت نكات بهداشتی از چای در اردیبهشت ماه بهره برداری نماییم، اظهار داشت: ویروس كرونا با محصولات غذایی جابه جا نمی گردد. به عبارت دیگر چای چیده شده برای فرآوری در دمای بیش از ۹۰درجه قرار می گیرد و بعد از آن نیز دم می شود؛ بدین سبب خود چای مشكلی ندارد اما تمهیداتی برای كاهش تراكم نیروی انسانی در بهره برداری از چای در نظر گرفته ایم؛ بطوریكه محصولات برداشت شده را به مرور تحویل بگیریم و در طول روز پروسه خرید صورت گیرد تا مشكلی از این جهت نیز نداشته باشیم.

منبع:

1399/01/03
20:16:24
5.0 / 5
4776
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گل چرم