سرپرست سازمان جنگل ها :

زوال جنگل های زاگرس متوقف گردید

زوال جنگل های زاگرس متوقف گردید

به گزارش گل چرم معاون وزیرجهاد كشاورزی با اشاره به اختصاص ۲۵۰ میلیون یورو اعتبار برای اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری اظهار داشت: زوال جنگل های زاگرس متوقف شده و شرایط این جنگل ها رو به بهبودی است.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، جنگل ها جزو سرمایه های طبیعی هر كشور محسوب می شوند و نگهداری و صیانت از آنها اهمیت زیادی دارد بخصوص كه طی سالیان اخیر بحث تغییر اقلیم به چالشی جدی برای جهانیان بدل شده و این سرمایه های خدادادی را در معرض تهدید قرار داده است. در كشور ما هم بحث تغییر اقلیم در كنار خسارت هایی كه انسان عامل آنهاست نگرانی هایی را در این حوزه بوجود آورده است.
همچنین به دنبال رخداد پدیده زوال بلوط طی سال های گذشته گستره قابل توجهی از جنگل های زاگرس گرفتار خشكیدگی شده اند. در كنار این مسئله وقوع سیلاب هایی كه سال قبل و همینطور سال جاری با آن مواجه بوده ایم سبب توجه به بحث آبخیزداری شده است.
بسیاری از كشورهای توسعه یافته دنیا به منظور پیشگیری از سیلاب ها به توسعه عملیات آبخیزداری همچون كاشت پوشش گیاهی، احیای جنگل ها و راه اندازی بندهای بتنی و خاكی روی آورده اند؛ با این وجود در كشور ما بودجه این بخش طی سالیان متمادی در كشور اندك بوده، در حالیكه اجرای طرح های آبخیزداری می تواند تا حد زیادی از خسارات ناشی از سیل جلوگیری كند ضمن اینكه در مقابله با خشكسالی هم اثر قابل توجهی دارد. سال قبل كه كشور در فروردین ماه با وقوع سیلاب های مختلف و شدید مواجه گردید مسؤلان سازمان جنگل ها اعلام نمودند در حالیكه آبخیزداری می تواند بعنوان كلید كنترل سیلاب به كار گرفته شود، تنها حدود ۳۵ درصد پروژه های آبخیزداری در برنامه پنجم به مرحله اجرا درآمده و در برنامه ششم هم اعتبار كافی به آن تعلق نگرفته است.
تمام این عوامل بهانه ای شد تا به سراغ سرپرست سازمان جنگل ها برویم و درباره آخرین وضعیت جنگل های كشور بخصوص جنگل های زاگرس و همینطور اجرای طرح های آبخیزداری با وی گفتگو نماییم.
در همین راستا پرویز شهبازی، سرپرست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور در گفتگو با خبرنگار مهر سطح عرصه های جنگلی كشور را ۱۴.۲ میلیون هكتار و سرانه هر ایرانی را ۱۷۰۰ متر مربع عنوان نمود و اظهار داشت: ما در آسیا و خاورمیانه وضعیت بدی نداریم اما متأسفانه در جهان، ایران جزو كشورهای با پوشش جنگلی كم است.
وی با اشاره به اینكه برای جبران این مسئله سرانه كشور باید از ۱۷۰۰ متر مربع به ۲۵۰۰ متر مربع برسد، اضافه كرد: برای این منظور باید ۷ میلیون هكتار توسعه جنگل و مراتع جنگلی داشته باشیم.
سرپرست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور خاطرنشان كرد: برای رسیدن به سرانه مذكور باید تلاش مضاعفی انجام دهیم و برنامه ریزی می نماییم كه حركتی در جهت احیا و توسعه جنگل های كشور شروع شود.
انجام اقدامات پیشگیرانه، اقدامات احیا و مبارزه با آفات منجر به ایجاد تعادل در وضعیت جنگل های زاگرس شده و زوال این جنگل ها را متوقف كرده است ازاین رو باید به احیای بخش های صدمه دیده بپردازیم و با استفاده از نهال بذر در این حوزه حركت كنیم
شهبازی با اشاره به تمهیدات در نظر گرفته شده در سال ۹۸، اظهار داشت: ما در سال ۹۸ با كاشت ۱۴ میلیون اصله نهال در سراسر كشور این كار را آغاز كردیم ضمن اینكه برنامه ۴۱ هزار هكتار جنگل كاری در عرصه های بیابانی را داشتیم كه ۲۴ هزار هكتار آن تابحال انجام شده است همینطور در عرصه های جنگلی هم حدود ۲۴ هزار هكتار جنگل كاری با نهال انجام شده و ۱۶.۵ هزار هكتار هم جنگل كاری با بذر و غنی سازی جنگل ها انجام شده كه مجموع این ارقام به ۸۱ هزار هكتار می رسد.
وی خاطرنشان كرد: سطح جنگل كاری ها در سال ۹۹ به مراتب بیشتر از این ارقام خواهد بود.
شهبازی با اشاره به اینكه جنگل های زاگرس بیشترین سطح جنگل های كشور را تشكیل می دهد، اظهار داشت: همینطور جنگل های هیركانی كه جز آثار طبیعی دنیا محسوب می شوند اهمیت بسیار زیادی دارند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اجرای طرح تنفس جنگل های شمال، اضافه كرد: هم اكنون در سومین سال اجرای این طرح هستیم ضمن اینكه طرح مدیریت پایدار جنگل های شمال یا هیركانی در حال تدوین است كه پس از نهایی شدن به صورت پایلوت اجرا می شود و پس از آن به كل جنگل های هیركانی و جنگل های ارسباران كه شبیه جنگل های شمال هستند، توسعه می یابد.
زوال جنگل های زاگرس متوقف شد
شهبازی با اشاره به اینكه جنگل های زاگرس به علت نقش و اهمیتی كه در تولید اكسیژن دارند بخشی از ریه كشور محسوب می شوند، اظهار داشت: در همین راستا اجرای طرح صیانت از جنگل های زاگرس و طرح مدیریت پایدار جنگل های زاگرس تحت عنوان بوم سازگان زاگرس شروع شده است.
وی افزود: فائو هم به شكلی بر اجرای این طرح ها در كشور نظارت دارد اما به علت تحریم ها سطح همكاری آنها كاهش یافته است.
معاون وزیر جهاد كشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی مباحث مطرح شده در خصوص كاهش سطح جنگل های كشور و نگرانی های ابراز شده در این حوزه، تصریح كرد: از دیدگاه ما شرایط به این صورت كه برخی عنوان می كنند نیست و وسعت جنگل های كشور نه تنها كاهش نیافته بلكه رو به افزایش هم هست.
شهبازی با اشاره به اینكه ۴ تا ۵ برابر تخریب ها، عملیات احیای جنگل در كشور انجام می شود، اظهار داشت: خوشبختانه الان بیماری زوال جنگل های زاگرس (شیوع آفات، امراض و خشكیدگی درختان) نسبتاً متوقف شده و روند رو به بهبودی است.
سرپرست سازمان جنگل ها با اشاره به اینكه طی ۳ الی ۴ سال گذشته بارش های خوبی در این مناطق اتفاق افتاده است، اضافه كرد: همینطور انجام اقدامات پیشگیرانه، اقدامات احیا و مبارزه با آفات منجر به ایجاد تعادل در وضعیت جنگل های زاگرس شده و زوال این جنگل ها را متوقف كرده است ازاین رو باید به احیای بخش های صدمه دیده بپردازیم و با استفاده از نهال بذر در این حوزه حركت نماییم.
اجرای ۱۴ هزار هكتار جنگل كاری در منطقه زاگرس
شهبازی با اشاره به اینكه طی یك الی دو سال گذشته اعتبارات خوبی هم برای آبخیزداری و هم برای احیای جنگل ها تخصیص یافته است، اظهار داشت: طی این مدت حدود ۱۳ تا ۱۴ هزار هكتار جنگل كاری در منطقه زاگرس انجام شده است.
معاون وزیر جهاد كشاورزی افزود: در همین راستا برنامه ای ۵ ساله تدوین و به مجلس عرضه كردیم كه به علت شیوع بیماری كرونا تصویب نشد. ما برای اجرای این برنامه حداقل به ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم كه برخی از نمایندگان هم از آن استقبال كرده اند و امیدوار هستیم در سال ۹۹ برنامه ریزی بهتری در این حوزه صورت گیرد.
شهبازی با اشاره به تدوین طرح مدیریت پایدار جنگل ها اضافه كرد: این طرح بلندمدت و حدوداً باید ۲۰ ساله باشد اما برنامه های پیشگیرانه ۵ ساله هم در چارچوب آن تدوین می شود.
علی رغم تمام محدویت های مالی كه وجود دارد با عنایت ویژه رهبری در سال ۹۹ هم ۱۰۰ میلیون یورو در اختیار ما برای این منظور قرار می گیرد
معاون وزیر جهاد كشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود درباره اینكه الان چه تمهیداتی برای حفاظت و احیای جنگل های كشور وجود دارد؟، خاطرنشان كرد: بحث تغییرات اقلیم مهمترین تهدید در این حوزه است. افزایش درجه حرارت كره زمین، كاهش میزان بارندگی، كاهش خط برف و … از تهدیدات عمده است. پس از این تهدیدها ناشی از تخریب های دست ساز انسان، آتش سوزی، شیوع آفات، جاده سازی ها، ایجاد خطوط راه آهن و… است و در همین راستا اقداماتی نظیر جاده سازی باید به روشی صورت گیرد كه كمترین صدمه را به جنگل های كشور وارد كند.
اختصاص ۲۵۰ میلیون یورو اعتبار به اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری
شهبازی با اشاره به اینكه به قول مقام معظم رهبری هیچ كار اقتصادی مهم تر از احیای جنگل ها نیست، اظهار داشت: در همین راستا ما از دستگاه های اجرایی می خواهیم در اجرای طرح های خود بگونه ای برنامه ریزی كنند كه كمترین صدمه به منابع طبیعی و جنگل های كشور وارد شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری در كنترل سیلاب و خسارات ناشی از آن، اضافه كرد: با عنایت ویژه مقام معظم رهبری، دولت و مجلس در سال ۹۸ ۱۵۰ میلیون یورو اعتبار با ارز نیمایی برای اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری در اختیار ما قرار گرفت كه ۱۰۰ درصد آن تخصیص یافته و تابحال ۸۳ درصد آنرا دریافت كرده ایم. ۱۷ درصد هم در بانك مركزی قرار دارد كه به زودی آنرا هم دریافت خواهیم كرد.
شهبازی اظهار داشت: ۱، ۹۰۰ میلیارد تومان رقمی است كه در اختیار استان ها قرار می گیرد و برای اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری از آن استفاده می شود.
وی روند اجرای این طرح ها را مطلوب عنوان نمود و اضافه كرد: علیرغم تمام محدویت های مالی كه وجود دارد با عنایت ویژه رهبری در سال ۹۹ هم ۱۰۰ میلیون یورو در اختیار ما برای این منظور قرار می گیرد.
شهبازی با اشاره به اینكه در هر منطقه از كشور كه طرح آبخیزداری اجرا شده سیلاب رخ نداده و شاهد نفوذ آب بودیم، افزود: امیدوار هستیم روند تخصیص اعتبارات ادامه یابد و ما با مشاركت مردم بتوانیم اجرای این طرح ها را پیش ببریم.
وی افزود: در استان های هرمزگان و فارس این طرح ها به خوبی جا افتاده و خیرین به ما كمك زیادی كردند كه جای تشكر و قدردانی دارد و در حوزه ۵۰ درصد آورده ما و ۵۰ درصد هم آورده خیرین است.
شهبازی اضافه كرد: اگر ما بتوانیم مانند نهضت مدرسه سازی نهضتی را در زمینه اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری راه اندازی نماییم اتفاقات بسیار خوبی در این عرصه رخ خواهد داد.

1399/01/05
23:37:31
5.0 / 5
3916
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
گل چرم