فناوری های بومی كه در كاهش شیوع و پیشگیری از كرونا موثرند

دستگاهی كه بدون محلول ضدعفونی می كند

دستگاهی كه بدون محلول ضدعفونی می كند

به گزارش گل چرم با شیوع و گسترش ویروس كرونا، شركت های دانش بنیان داخلی نسبت به تولید و یا افزایش ظرفیت تولید محصولات دانش پایه در حوزه های تحقیقاتی، پیشگیری و كاهش شیوع این ویروس اقدام نمودند كه این محصولات از كیت های تشخیصی تا تولید ماسك های N۹۵ تا N۹۹ را شامل می شود، ضمن آنكه محققان یكی از شركت ها در تلاش هستند تا بعد از تولید دوربین های حرارت سنج، آنرا بر روی پهپادهایی كه در دست ساخت دارند، نصب كنند تا بتوانند با دقت بالاتری نسبت به تب سنجی از افراد اقدام نمایند.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، كروناویروس ها (Coronaviruses) خانواده بزرگی از ویروس ها هستند كه از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری های شدیدتری چون سارس، مرس و كووید ۱۹ را شامل می شوند. این ویروس در سال ۱۹۶۵ كشف شد و مطالعه بر روی آن به صورت مداوم تا اواسط دهه ۱۹۸۰ ادامه داشت.
این ویروس به صورت طبیعی در پستانداران و پرندگان شیوع پیدا می كند و تابحال ۷ كروناویروس منتقل شده به انسان، كشف شده و آخرین نوع آنها كرونای جدید است كه در دسامبر سال ۲۰۱۹ در شهر "ووهان" چین با همه گیری در انسان شیوع پیدا كرد. این ویروس به تدریج كل كره زمین را درنوردیده است و تعداد آلوده شدگان به این ویروس در دنیا از مرز ۱۱۰ هزار نفر گذشته است.
پای این ویروس هم به ایران باز شد و شیوع آن در روز ۲۹ بهمن سال قبل به صورت رسمی تایید شد و هم اكنون اغلب استان های كشور به این ویروس آلوده شده اند و پس از شیوع ویروس كرونا در سطح جهان و تایید رسمی آن در ایران و ابتلای روز افزون مردم به این بیماری، شركت های حوزه سلامت و فناوری اطلاعات فعال در كشور آغاز به تولید و یا افزایش ظرفیت تولید محصولاتی برای مقابله با شیوع این ویروس كردند.
محصولات این شركت ها در حوزه های "پیشگیری"، "تشخیص"، "درمان" و "مطالعات پژوهشی" كاربرد دارند و شامل مواردی چون دوربین های تب نما، كیت های تشخیصی، محلول و اسپری های ضد عفونی كننده، دستگاه های ضد عفونی كننده و تجهیزات بخش ICU و تنفسی می شود.

در حوزه تشخیص
یكی از شركت های دانش بنیان، از سال ۱۳۸۹ با هدف تأمین بخشی از نیازهای آزمایشگاهی-تشخیصی فعالیت خویش را با واردات محصولات آزمایشگاهی شروع كرد و در ادامه در سال ۱۳۹۳ موفق به دریافت پروانه ساخت در مورد كیت های تشخیص "اعتیاد" شد و امروز یكی از تولیدكنندگان انواع كیت های تشخیصی در سطح ملی و بین المللی است.
با شیوع آلودگی ویروس كرونا این شركت توانست فاز پژوهشی تولید "كیت تشخیص ویروس كرونا" (Corona Virus Rapid Test) را طی كرده و بزودی این محصول وارد بازار خواهد شد.
محققان یكی دیگر از شركت های دانش بنیان با به كارگیری توان و دانش بومی توانسته خیلی از خدمات كنترل كیفیت داروهای بیوتكنولوژی و دیگر خدمات پیشرفته آزمایشگاهی را بر اساس اصول GLP به شركت های دارویی و محققان حوزه زیست فناوری در ایران عرضه نماید. عرضه خدمات آزمایشگاهی پیشرفته به شركت های داروسازی از دستاوردهای این شركت است، به شكلی كه این شركت توانسته است با تولید كیت های آزمایشگاهی بخصوص برای شركت های تولید كننده داروهای بیوتكنولوژی، امكان تشخیص كمی آلودگی سلولی را فراهم آورد.
داروهایی را كه تولید می شوند با استفاده از این كیت ها می توان تشخیص داد كه آیا ناخالصی ژنومی سلول میزبان در دارو وجود دارد یا خیر و در صورت وجود این آلودگی ها، مقادیر آن به چه میزان است.
مشخصه یابی بانكهای سلولی، مشخصه یابی پروتئین ها و معتبرسازی روند غیرفعال سازی و یا حذف ویروس، كیت های تشخیصی بقایای DNA سلول میزبان (HCD) همچون دستاوردهای این شركت دانش بنیان است.
این شركت تولید كیت "تشخیص ویروس كرونا PCR" را در دستور كار دارد و در آینده ای نزدیك وارد بازار خواهد شد.

تولید مواد ضد عفونی كننده
محققان یكی دیگر از شركت های دانش پایه هم تابحال موفق به عرضه فرمولاسیون چندین فرآورده مورد نیاز بیماران دیابتی، ورزشكاران، كودكان و همینطور فرآورده های سلامت محور شدند كه تمامی این فرآورده ها بعد از طی مراحل قانونی پروانه تولیدی از سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت را كسب كرده و وارد بازار شده اند.
در حوزه مبارزه با ویروس كرونا، محصول "كروسپت" این شركت بعنوان محصولی برای ضد عفونی كردن در اشكال ژل، اسپری و محلول تولید شده و حاوی ۰.۱۳ درصد بنزالكونیوم كلراید است. بنزالكونیوم كلراید كاربردهای زیادی در مصارف بیمارستانی و سایر بخش های بهداشتی بمنظور ضدعفونی دارد. این ماده به سبب وجود خاصیت شویندگی (سورفكتانت) و ضدعفونی كنندگی، عملكرد موثری در مقابل انواع باكتری ها و ویروس ها دارد.
در واقع بنزالكونیوم كلراید میكروب كش قوی با كاربردهای وسیع است كه استفاده از محلول رقیق شده آن به راحتی می تواند ۹۵ درصد از میكروب های عامل ایجاد بیماری را از بین ببرد. از دیگر خصوصیت های شاخص این ماده می توان به خاصیت باكتریواستازیس بودن آن اشاره نمود. به این معنا كه بنزالكونیوم كلراید در مرحله اول مانع رشد میكروب ها و باكتری ها می شود و در مرحله دوم وارد DNA و RNA آنها شده و آنها را از بین می برد. سرعت اثر این ماده بسیار زیاد بوده، بطوریكه بیشتر از ۸۵ درصد میكروب ها را در مدت ۱۰ دقیقه از بین برده و حداكثر ظرف مدت ۳۰ دقیقه به ۱۰۰ درصد كارایی خود می رسد.
غلظت هایی كه به صورت معمول استفاده می شود، سمی نیست و اثر تحریكی بر روی پوست ندارد و چون بی رنگ و بی بو است، صدمه ای به دستگاه تنفسی و بویایی نمی رساند.
میزان بنزالكونیوم كلراید در منابع گوناگون همچون آژانس ملی محیط زیست، بمنظور مقابله با ویروس كرونا ۰.۰۵ درصد ذكر شده كه این میزان در محصول ضدعفونی كننده دست كروسپت ۰.۱۳ درصد بوده و باعث اثرگذاری هرچه بیشتر این ماده در از بین بردن ویروس های بیماری زا می شود. این شركت در حال تولید "ژل"، "اسپری" و "محلول ضدعفونی كننده دست" بر پایه بنزالكونیوم كلراید و پروپیلن گلیكول (كروسپت) است.
تولید "ساشه خوراكی"، "ویال خوراكی" و "كپسول های تقویت كننده سیستم ایمنی بدن" از دیگر محصولات این شركت است كه هم اكنون در داروخانه های كشور موجود هستند.
یكی دیگر از شركت های دانش بنیان فعالیت خویش را از سال ۱۳۸۹ در زمینه های تولید واكسن های انسانی، دارو، كیت و مواد شیمیایی و آزمایشگاه كنترل كیفی شروع كرد. این گروه تحقیقاتی با دریافت گواهی GMP برای تولید واكسن های انسانی از وزارت بهداشت و پروانه بهره برداری برای تولید كیت های تشخیصی از سازمان غذا و دارو و هم دریافت گواهی استاندارد ایزو ۱۳۴۸۵، ایزو ۹۰۰۱، ایزو ۱۰۰۰۴ و ایزو ۱۷۰۲۵ تا كنون دو نوع واكسن انسانی، سه ماده اولیه دارویی، محلول های تزریقی، بیشتر از ۸۵ نوع كیت تشخیصی مولكولی، الیزا، بیوشیمی و راپید تست و هم محیط كشت آماده مصرف باكتریایی و كشت سلولی را تولید و به بازار عرضه نموده است.
واكسن آنفلوآنزای فصلی سه گانه نخستین واكسن تولید شده در خط تولید این شركت است كه بر مبنای GMP و الزامات سازمان بهداشت جهانی و هم قوانین سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت تولید می شود. این واكسن از راه كشت ویروس بر روی تخم مرغ تهیه شده و در سرنگ های آماده مصرف در حجم نیم میلی لیتر از سال ۱۳۹۷ به بازار عرضه می شود.
محلول و اسپری ضدعفونی كننده دست بر پایه انواع الكل برای پیش گیری از مبتلا شدن به ویروس كرونا از دیگر محصولات این شركت است.
لابراتوار تخصصی یكی دیگر از شركت های دانش بنیان از سال ۱۳۸۶ با هدف تولید مواد دندانی كارهای دانش بنیان خویش را در امتداد فرموله كردن مواد مصرفی دندانپزشكی شروع كرد. تولید محصول ضدعفونی و پاك سازی كانال ریشه دندان (عصب كشی) همچون محصولات این تیم تحقیقاتی است. این محصول بعنوان ضدعفونی كننده قوی و كامل عفونت های كانال ریشه دندان مورد استفاده قرار می گیرد. همینطور پاكسازی و شستشوی كانال ریشه دندان از بقایای عفونی و میكروارگانیسم ها به همراه عصب كشی، درمان عفونت های دندانی، درمان التهاب های غیرقابل التیام در اطراف رأس ریشه دندان، حذف بایوفیلم های كهنه و غیرفعال كردن سریع باكتری ها همچون كاربردهای این محصول بشمار می رود.
این شركت هم در امتداد مقابله با انتشار ویروس كرونا نسبت به تولید محلول و اسپری ضد عفونی كننده دست اقدام نموده است.
تعدادی از محققان یكی دیگر از شركت های دانش بنیان فعالیت خویش را در زمینه تولید مواد ضدعفونی كننده محیط و تجهیزات بیمارستانی با استفاده از روش "مه خشك" آغاز كردند و توانستند راهكاری نوین برای ضدعفونی هوا و سطوح محیط های بیمارستانی و پزشكی عرضه كنند. دستگاه Noco Persia از تولیدات این شركت است كه با استفاده از فناوری جدید مه خشك (Dry Mist) به ضدعفونی كامل محیط و از بین بردن انواع میكروب ها می پردازد. این دستگاه حتی امكان ضدعفونی نقاط غیر قابل دسترس و غیر قابل رؤیت را فراهم می آورد.
استفاده از روش مه خشك جهت ضدعفونی هوا و سطوح، نسبت به روش های سنتی ضدعفونی، برتری های ویژه ای دارد. سهولت استفاده و سرعت استفاده از دستگاه بدون احتیاج به كاربر باعث شده كه این دستگاه به راهكاری مفید برای ضد عفونی كردن محیط های عمومی مانند مهدكودك ها، رستوران ها، كارخانجات و تمامی اماكنی كه ضدعفونی و بهداشت محیط دغدغه آنهاست، تبدیل گردد.
این شركت همینطور دو محلول ضد عفونی كننده هم ساخته است.
یكی دیگر از شركت های دانش بنیان در كنار تجهیزات دندانپزشكی محلول و اسپری ضدعفونی كننده دست بر پایه انواع الكل را برای پیش گیری از مبتلا شدن به ویروس كرونا ساخته است. محلول ضدعفونی كننده كف و سطوح این شركت قدرت بالایی در از بین بردن میكروارگانیزم های بیماری زا دارد، به شكلی كه از آن می توان بعنوان ضد باكتری، ضد ویروس و ضد قارچ بهره برد.
محلول ضدعفونی كننده دست این شركت محصول دیگری است كه بر پایه الكلی و آماده مصرف تولید شده و از مزایایی چون اثر ضد میكروبی، دارای مواد محافظ و مرطوب كننده پوست، عدم احتیاج به شست و شو پس از استفاده از محصول، فاقد رنگ و دارای رایحه ملایم و قابل استفاده به صورت متوالی بدون خشك شدن پوست برخوردارست.

تجهیزات بیمارستانی
یكی از شركت های دانش بنیان در سال۱۳۸۷ با ادغام چهار شركت با سابقه در حوزه تجهیزات پزشكی در بخش های تولید تجهیزات بیهوشی و تنفسی، مانیتورینگ اعلام علایم حیاتی بیمار، تولید و واردات تجهیزات اتاق عمل و سیستم های Endo Surgery و Endo Vision فعالیت خویش را شروع كرد و هم اكنون ماشین های بیهوشی برای مراقبت از بیماران در ICU بیمارستان ها كاربرد دارند.
تیم تحقیقاتی یكی دیگر از شركت های دانش بنیان بعد از ساخت دستگاه لگن شوی، آندوسكوپ شوی اتوماتیك و ست شست وشوی ابزار جراحی موفق به تولید ظروف كاغذی یك بار مصرف ضد آب جهت دفع مایعات انسانی شدند. این ظروف (لگن، لوله ادرار و ظروف رسیور) بعد از مصرف می بایست توسط دستگاه امحاگر مخصوص كه توسط این شركت طراحی و ساخته شده است، دفع اصولی شوند.
علاوه بر آن این شركت در رایزنی با شركت هایی كه زمینه كاری مشترك با فعالیت این شركت دارند، موفق به یافتن روشی جدید برای بی خطرسازی زباله عفونی بیمارستان شد و بعد از مذاكرات با یكی از این كمپانی ها كه در كشور آلمان مشغول فعالیت است، همكاری مشترك را آغاز و بعد از عرضه مدارك لازم به مراجع ذی صلاح، مجوز ساخت این دستگاه را دریافت كرد.
تولید تجهیزات بیمارستانی مانند دستگاه "كاور كفش اتوماتیك حرارتی"، "دستگاه اینوكلاو رومیزی"، "دستگاه استریلایزر پلاسما"، "تخت شست وشو و ضدعفونی بیمار" و دستگاه "ابزار شوی" است.
تیم مطالعاتی یكی دیگر از شركت های فعال در حوزه تجهیزات پزشكی در دیماه سال ۱۳۷۸ فعالیت خویش را از راه تولید و واردات لوازم و تجهیزات پزشكی در زمینه تجهیزات پزشكی در حوزه دپارتمان CSSD (دستگاه های شست وشوی ابزار و تجهیزات پزشكی، سیستم های اتوكلاو بخار و استریلایزر پلاسما، محلول های ضدعفونی، امحاء زباله های بیمارستانی) شروع كرد. علاوه بر آن در زمینه هایی چون طراحی و ساخت دستگاه شوك الكترونیك دستی و اتوماتیك (AED)، سیستم احیای قلبی اتوماتیك (CPR)، بیمارستان و كلینیك های سیار (Mobile Hospital) و داروخانه رباتیك توانسته است در مدت بیشتر از ۱۵ سال سابقه در بازار كالاها و خدمات پزشكی ایران را داشته باشد.
دستگاه های استریلایزر پلاسما، امحای زباله بیمارستانی و اتوكلاو بخار همچون محصولات این شركت برای كاربرد در شرایط شیوع ویروس كرونا است.
یكی دیگر از شركت ها هم از سال ۱۳۷۸ فعالیت خویش را در زمینه ساخت میكروسكوپ نیروی اتمی شروع كرد و نهایتا بعد از ۱۰ سال كار در سال ۱۳۸۸ موفق به تولید دستگاه میكروسكوپ نیروی اتمی برای نخستین بار در ایران شد. ۶ كشور در جهان، تولیدكننده AFM (میكروسكوپ نیروی اتمی) هستند و دستگاه ساخته شده توسط این شركت از بعد عملكرد و كارایی با نمونه های خارجی كاملا رقابت می كند و در بعد اقتصادی هم كمتر از ۶۰ درصد قیمت دستگاه خارجی است.
دستگاه "نانوسكوپ الكترونی (AFM)" در حوزه مطالعات پژوهشی و برای مطالعه بر ساختار ویروس قابل استفاده می باشد.

تولید نرم افزار برای كاهش مبتلا شدن به ویروس
چهار شركت دیگر هم در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعال می باشند كه توانایی تولید نرم افزارهای كاربردی برای پیشگیری و انجام امور كاری و روزانه در منزل و به دنبال آن كاهش امكان مبتلا شدن به ویروس كرونا را دارند.

دوربین های تب سنج
یكی از شركت های دانش بنیان مستقر در پارك علم و فناوری آذربایجان غربی دوربین های حرارتی و تب سنج ها و حسگرهای ترمال (حرارتی) ساخته است و درصدد هستند تا با پهپادهایی كه در دست ساخت دارند، مبادرت به پایش و مونیتورینگ دما كنند.
محققان یكی دیگر از شركت های دانش بنیان بعد از ۲۵ سال فعالیت در حوزه الكترواپتیك، باتوجه به نیاز و شرایط كشور بعد از شیوع ویروس كرونا توانستند دوربین های حرارتی تب سنج را طراحی نموده و بسازند. به قول محققان این شركت، این دوربین ها آماده تحویل به نهادهای مربوط بمنظور اندازه گیری آنلاین درجه حرارت بدن افراد در اماكن عمومی مانند متروها و بیمارستان ها است.
كار دوربین های حرارتی، آشكارسازی اختلاف درجه بین نقاط مختلف یك جسم است؛ بخش های مختلف بدن انسان از سر تا انگشتان پا دارای درجات حرارتی متفاوتی است؛ بدین جهت اگر با استفاده از دوربین های حرارتی به بدن انسان نگاه شود، مجموعه ای از نقاط كمرنگ و پررنگ دیده می شود كه این نقاط كمرنگ و پررنگ ناشی از اختلاف دمایی هستند كه آشكارسازی شدند. تصور عموم بر این است كه دوربین های حرارتی، میزان درجه حرارت را اندازه گیری می كند كه تصور درستی نیست؛ چون كه می توان با كالیبره كردن این اختلاف و توزیع حرارتی را به درجه حرارت تبدیل كرد.

ساخت دستگاهی برای ضدعفونی كردن بدون پاشش محلول
باتوجه به چالش پاشش محلول های ضد عفونی كننده در اماكن عمومی، به تازگی تعدادی از محققان یكی از شركت های مستقر در پارك فناوری آذربایجان غربی دستگاهی را بر پایه ازن برای ضد عفونی كردن معرفی كردند. این دستگاه بدون پاشش محلول مبادرت به ضد عفونی كردن سطوح می كند و از آن می توان برای كاهش انتشار ویروس كرونا در شرایط طغیان بهره برداری نمود.

تولید ماسك های نانویی
هم اكنون چهار شركت تولیدكننده ماسك نانویی در كشور فعال می باشند كه به قول آنها پیش از شیوع این ویروس، تولیدات این شركت ها مشتری خاصی نداشت، چون فرهنگ و كاربردهای این محصول در كشور تبیین نشده بود؛ ولی هم اكنون خطوط تولید این شركت ها به صورت كامل برای تأمین نیازهای كشور فعال گردیده است.
دكتر سعید سركار، دبیر ستاد توسعه فناوری نانو در گفتگو با ایسنا، تمركز تولید ماسك ها از جانب این ستاد را بر روی ماسك های N۹۴ و N۹۹ دانست و اظهار داشت: ماسك های N۹۹ بیشتر برای كادر درمانی كه در مواجهه با بیماران مبتلا یا مشكوك به كرونا هستند، قابل استفاده است؛ چون كه این نوع ماسك ها از ایمنی بالاتری برخوردارست.
وی كاربرد ماسك های N۹۴ را قابل استفاده برای پرسنل بیمارستان ها دانست و اظهار نمود: وزارت بهداشت به تازگی اقدامات خوبی دراین زمینه داشته است، ضمن آنكه به تازگی جلسه ای با هیات امنای ارزی داشتیم و در این نشست قرارداد تولید ۱۵ میلیون ماسك را امضا كردیم. بر طبق این توافق روزی ۳۰ تا ۴۰ هزار ماسك مورد نیاز كشور را تأمین می نماییم.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو تصریح كرد: ما تلاش داریم علاوه بر ظرفیت شركت های دانش بنیان از سایر ظرفیت ها هم دراین زمینه بهره برداری نماییم. هم اكنون یك شركت مجهز به دستگاه نانو الیاف است، ولی این شركت فیلترهای نیروگاهی تولید می كند و تعهداتی برای تولید این نوع فیلترها دارد؛ بدین جهت ما تلاش داریم تا طرف های این شركت را متقاعد نماییم كه تاریخ تحویل فیلترهای سفارشی از این شركت را به مدت دو ماه به تعویق بیندازند.
وی افزود: بر این اساس هم اكنون یكی از خطوط تولید این شركت را به تولید نانو ماسك اختصاص داده ایم. این خط قادر می باشد روزی ۲۰ هزار نانو ماسك تولید نماید.
سركار تصریح كرد: با این ظرفیت به همراه ظرفیت چهار شركت تولید كننده نانو ماسك قادر به تولید ۱۰۰ هزار نانو ماسك هستیم، ضمن آنكه دو دستگاه نانو الیاف هم كه در انبار بوده، به این خطوط تولید اضافه می شوند.
به قول وی، دو دستگاه نانو الیاف هم برای صادرات بسته بندی شده بود و این دستگاه ها از بسته بندی خارج شدند تا در خط تولید مورد بهره برداری قرار گیرند.
سركار اظهار نمود: در این راستا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت كرده است، به شكلی كه در این راه هر جا كه گلوگاهی وجود داشته، آنها را مرتفع كرده است.



1399/01/06
21:17:29
5.0 / 5
4180
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
گل چرم