گزارش گل چرم

رویش امید در دل گندمكاران

رویش امید در دل گندمكاران

گل چرم: دولت سرانجام بعد از انتقادات گوناگون تشكل های كشاورزی نسبت به پایین بودن نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جاری، با افزایش قیمت به 2500 تومان موافقت و این نرخ را اصلاح كرد.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، روز گذشته چهارشنبه ششم فروردین ماه دولت بعد از شش ماه قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جاری را مورد تجدیدنظر قرار داد و قیمت تضمینی خرید گندم به ازای هر كیلوگرم، مبلغ ۲، ۵۰۰ تومان تعیین شد این درحالی كه است كه در مهرماه امسال قیمت خرید تضمینی گندم ۲، ۲۰۰ تومان به ازای هركیلوگرم محصول تعیین شده بود كه این مساله انتقاد تشكل های كشاورزی را به دنبال داشت.
دو روز پس از اعلام رسمی قیمت خرید تضمینی عطالله هاشمی، رئیس بنیاد ملی گندمكاران در گفتگو با خبرنگار مهر از شكایت گندمكاران مقابل دولت به سازمان بازرسی كل كشور آگاهی داده و اظهار داشته بود: این احتمال كه قیمت گندم تغییر كند وجود دارد چونكه سال قبل نیز این صورت گرفت.
وی اضافه كرده بود: ما بوسیله مجلس و سایر نهادهای مربوطه پیگیر این مساله هستیم و نامه نگاری هایی انجام داده ایم. انتقاد تشكل های كشاورزی به نرخ تعیین شده به این علت بود كه دولت طی سالهای اخیراً، در اجرای قانون خرید تضمینی محصولات كشاورزی مرتكب تخلف شده و نه فقط قیمت را تا اختتام مهلت قانونی آن اعلام نمی كرد بلكه نرخ های اعلامی نیز تناسبی با میزان تورم نداشت و همیشه پایین تر بود.
در واكنش به نامه بنیاد ملی گندمكاران، در آبان ماه سال قبل سید ابراهیم رئیسی از ورود قوه قضائیه به موضوع خرید تضمینی گندم آگاهی داد و دستور رسیدگی به وضعیت خرید تضمینی گندم را صادر كرد.
در تاریخ ۲۲ آبان ۹۸، رئیس بنیاد ملی گندمكاران در گزارش گل چرم به نقل از مهر از قوت گرفتن احتمال تغییر نرخ گندم آگاهی داد و اظهار داشت: افزایش نرخ خرید تضمینی گندم هنوز به صورت رسمی اعلام نشده اما با پیگیری هایی كه انجام داده ایم احتمال این امر زیاد است.
اینك در نتیجه این پیگیری ها، قیمت خرید تضمینی گندم از ۱، ۷۰۰ تومان در سال زراعی گذشته به ۲، ۵۰۰ تومان برای سال زراعی جاری افزایش یافته است كه حدود ۴۰ درصد رشد دارد و بگفته كارشناسان قیمت خوبی شمرده می شود. در همین زمینه عطاء الله هاشمی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن ابراز خوشی از تصمیم دولت برای تجدیدنظر در قیمت خرید تضمینی گندم اظهار داشت: خوشبختانه پیگیری های ما به نتیجه رسید و قیمت خرید گندم افزایش پیدا كرد.
وی با اعلان اینكه ما از پاییز سال قبل پیگیر این بودیم كه قیمت گندم به ۲، ۵۰۰ تومان برسد، اضافه كرد: این پیگیری ها از نهادهای مختلف همچون وزارت جهاد كشاورزی، مجلس شورای اسلامی، سازمان بازرسی كل كشور، نهاد ریاست جمهوری، سازمان برنامه و بودجه و … انجام شد كه خوشبختانه به نتیجه رسید.
هاشمی وضعیت تولید گندم در سالجاری را بسیار عالی توصیف كرد و اظهار داشت: سال قبل نیز ما در زمینه تولید مشكلی نداشتیم اما كشاورزان به سبب قیمت پایین حاضر به تحویل قسمتی از محصول خود به دولت نشدند.
وی پیش بینی نمود در سال زراعی جاری حدود ۱۴ میلیون تن گندم در كشور تولید شود و اضافه كرد: باتوجه به قیمت اصلاح شده، كشاورزان مشكلی در تحویل گندم تولیدی خود به دولت نخواهند داشت بدین سبب امسال نیاز كشور از محل تولیدات داخل تامین خواهد شد.
در سال زراعی گذشته كشاورزان به سبب نارضایتی از نرخ خرید تضمینی (۱۷۰۰ تومان)، قسمتی از گندم تولیدی را تحویل دولت ندادند و دولت مجبور شد قسمتی از نیاز كشور را بوسیله واردات تامین كند.


منبع:

1399/01/10
22:54:29
5.0 / 5
4379
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
گل چرم