محصولات باغی و زراعی ساوه و زرندیه زیر تیغ سرما و برف بهار 99

محصولات باغی و زراعی ساوه و زرندیه زیر تیغ سرما و برف بهار 99

به گزارش گل چرم مركزی سال ۹۹ هم با بارش های سرشار بهاری شروع شد و شهرستان های ساوه و زرندیه هم از این نعمت بی نصیب نبودند، اما بخشی از محصولات تولیدی باغی و زراعی كشاورزان و باغداران این دو شهرستان بر اثر وقوع سرمای شدید ناشی از بارش بهاری از بین رفت و خسارت قابل توجهی به كشاورزی این منطقه وارد شد.مدیر جهاد كشاورزی شهرستان زرندیه در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: بر مبنای برآورد اولیه كارشناسان جهاد كشاورزی شهرستان زرندیه میزان خسارت وارد شده به ۷۹۰ هكتار از باغات این شهرستان به مقدار ۴۰۸ تن معادل ۱۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال بوده است.
وی بیان نمود: در اثر سرما و برف بهاره به ۴۰۰ هكتار از درختان بادام ۲۵ درصد، ۳۵۰ هكتار از درختان گردو ۱۵ درصد و ۴۰ هكتار از درختان آلو و زردآلو به میزان ۲۵ درصد و به ترتیب ۱۵۰ تن، ۱۵۸ تن و ۱۰۰ تن خسارت وارد شده است.
به گفته مدیر جهاد كشاورزی شهرستان زرندیه افت دمایی كه روزهای اخیر در این شهرستان بوقوع پیوست منجر به كاهش محسوس دمای هوا شد و علاوه بر خسارت بر باغات و محصولات سردرختی به بخشی از مزارع شهرستان بخصوص محصول جو هم صدمه زد.
وی خاطرنشان كرد: برپایه برآورد كارشناسان پیشبینی می شود این مبلغ خسارت وارده به محصولات باغی و زراعی ناشی از سرمازدگی و یخبندان افزایش یابد كه بعد از بررسی دقیق طی روزهای آینده میزان واقعی خسارات به باغات و مزارع اعلام خواهد شد.
مدیر جهاد كشاورزی ساوه از سرما و یخ زدگی بعنوان مهم ترین عوامل بروز خسارت به محصولات كشاورزی یاد كرد كه همه ساله خسارات قابل توجهی را به قطب كشاورزی استان مركزی و كشور تحمیل می كند.
حسن شریفی اضافه كرد: سرما و یخ زدگی دو روز اخیر سبب از بین رفتن ۵۰ درصد از مزارع جو و بخشی از محصولات سردرختی باغات میوه این شهرستان شد.
وی بیان نمود: برپایه گزارشات دریافتی از مناطق مختلف شهرستان ساوه به خصوص مناطق سردسیر نوبران و غرق آباد، سرمای نزدیك منفی دو درجه و بارش برف و تگرگ باعث بروز خسارت به نیمی از مزارع هشت هزار هكتاری جو شد.
شریفی با اشاره به اینكه در مزارع گندم به علت اینكه محصول تولیدی به مرحله خوشه زدن نرسیده است، شدت خسارت كمتر است، اظهار نمود: سرما و برف سبب خوابیدن ساقه محصولات زراعی مانند جو و گندم شده اما شدت خسارت در مزارع گندم كمتر است.
وی بروز خسارت به محصولات سردرختی و میوه ها را دور از انتظار ندانست و اضافه كرد: در ایام آینده بررسی كارشناسی و جامعی در مورد میزان دقیق خسارت وارد شده انجام و اطلاع رسانی خواهد شد.1399/01/22
13:12:18
5.0 / 5
3797
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
گل چرم