فائو ۵۰۰ هزار دلار برای كنترل ملخ صحرایی به ایران كمك می نماید

فائو ۵۰۰ هزار دلار برای كنترل ملخ صحرایی به ایران كمك می نماید

گل چرم: فائو برای تقویت توان فنی ایران جهت مدیریت بهتر آفت ملخ صحرایی، 300 هزار دلار اختصاص داده بود كه الان این رقم را به 500 هزاردلار افزایش داد.به گزارش گل چرم به نقل از دفتر نمایندگی فائو در ایران، این سازمان اعلام نمود: همزمان با افزایش ریزش ملخ های صحرایی در مناطق جنوب غرب آسیا و شرق آفریقا، سازمان خواربار و كشاورزی ملل متحد (فائو) بودجه ای تكمیلی معادل ۲۰۰ هزار دلار را برای تقویت ظرفیت و توان فنی ایران جهت كنترل ملخ های صحرایی اختصاص داد.
پیشتر و بر طبق توافقی كه در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ درخلال فائو و سازمان حفظ نباتات ایران منعقد شده بود، فائو بودجه ای ۳۰۰ هزار دلاری را برای پروژه همكاریهای فنی «اقدام فوری جهت ظرفیت سازی كنترل هجوم ملخ های صحرایی در جمهوری اسلامی ایران» اختصاص داده بود كه باتوجه به اختصاص بودجه ای تكمیلی از طرف این سازمان، الان به ۵۰۰ هزار دلار رسیده است.
به گفته «گِرولد بودِكِر»، نماینده فائو در جمهوری اسلامی ایران، در شرایطی كه شاهد وضعیت هشدارآمیز ملخ های صحرایی در منطقه هستیم و احتمال وارد آمدن خسارت سنگین توسط این آفت به تولیدات كشاورزی و معیشت روستایی انتظار می رود، فائو مصمم شده است تا كمك های فنی خود به ایران را بیش از پیش گسترش و بر این اساس بودجه بیشتری را به این پروژه اختصاص دهد.
بودِكِر ضمن ابراز امیدواری نسبت به مهار مؤثر ملخ های صحرایی در كشور، تاكید كرد: این پروژه بطور عمده بر ارائه و انتقال دانش و مهارت های فنی مورد نیاز به حدود ۳۲۰ كارشناس ایرانی در زمینه تشخیص، ردیابی، گزارش دهی و پاسخ سریع به ریزش ملخ های صحرایی متمركز است.
نماینده فائو در ایران اضافه كرد: بعنوان قسمتی از توافق صورت گرفته، فائو همین طور به ایران در تامین برخی تجهیزات ضروری و مورد نیاز برای تجهیز دو مركز كنترل ملخ های صحرایی در كشور كمك می نماید، دو مركزی كه امكان پاسخ سریع تر و مؤثرتر در مقابل ملخ های صحرایی را فراهم می كنند.
همچنین بگفته «كیث كرِسمَن»، دبیر اجرایی كمیسیون كنترل ملخ های صحرایی فائو در جنوب غرب آسیا، بارش گسترده باران طی ماه های اخیر در شرق آفریقا و جنوب غرب آسیا همچون ایران، محیط مساعدی را برای زادآوری ملخ های صحرایی فراهم نموده است. در شرق آفریقا، این مسئله از آنجائیكه با فصل كاشت همزمان شده است، به شكل بی سابقه ای امنیت غذایی و معیشت مردمان را در معرض تهدید قرار داده است.
كرِسمَن كه همین طور كارشناس ارشد پیش بینی وضعیت ملخ ها در فائو است، اضافه كرد: لازم است با یكدیگر همكاری نماییم و با به اشتراك گذاشتن دانش و مهارت ها، این آفت خطرناك مهاجر را كنترل كرده و مانع از تشدید بیشتر وضعیت شویم.
كرِسمَن افزود: فائو پروژه های مشابه دیگری را در پاكستان، یمن و كشورهای شرق آفریقا اجرا كرده است كه هدف همگی آنها پشتیبانی از دول عضو این سازمان برای مدیریت تهدیدهای عارض شده از طرف ملخ های صحرایی است.
فائو، بعنوان نهاد پیشروی سازمان ملل در زمینه توسعه كشاورزی و تامین امنیت غذایی، با پایش مداوم وضعیت جهانی ملخ های صحرایی، هشدارهای زودهنگام و پیش بینی های لازم را اعلام می كند. این سازمان همكاری نزدیكی با كشورهای عضو خود برای تقویت ظرفیت ملی آنها – در زمینه اجرای به هنگام اقدامات كنترلی و پیشگیرانه – جهت مدیریت بهتر ملخ ها دارد.


منبع:

1399/01/28
13:28:14
5.0 / 5
3566
تگهای خبر: تولید , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
گل چرم