رئیس اتاق بازرگانی اصفهان:

كم توجهی به كرونای صنعتی تبعات جبران ناپذیری در اقتصاد دارد

كم توجهی به كرونای صنعتی تبعات جبران ناپذیری در اقتصاد دارد

گل چرم: اصفهان رئیس اتاق بازرگانی اصفهان كم توجهی به بحران كرونای صنعتی و اتخاذ نشدن تدابیر لازم متناسب با سطح این بحران توسط دولت را سبب ایجاد تبعات جبران ناپذیری در اقتصاد كشور دانست و اظهار داشت: با بسیج كردن تمامی ظرفیت ها در سه حوزه دولت، بنگاه های اقتصادی و خانوارها؛ بیداری اقتصادی را رقم بزنیم.مسعود گلشیرازی در دومین نشست خبری خود در سال ۱۳۹۹ با مبحث بیداری اقتصادی که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار نمود: در شرایطی که کرونا تغییر پارادایم نظام اقتصادی جهان حاضر را رقم زده، اهالی کسب و کار و حوزه های اجتماعی با درک صحیح از نتایج کرونا و بسیج تمام ظرفیت های خود باید برای گذار از این بحران تجهیز شوند.

وی با اشاره به اینکه کوچک تر شدن سفره های خانواده ها، کاهش قدرت خرید و در نتیجه سخت تر شدن شرایط بنگاه های اقتصادی از تبعات بحران کرونا در تولید ناخالص داخلی کشورهاست، تصریح کرد: فعالان اقتصادی و خانوارها در تمام بخش ها با هوشیاری و تطبیق پذیری سریع باید بحران موجود را به فرصت تبدیل کنند.

به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، رئیس اتاق بازرگانی اصفهان همینطور با تاکید بر لزوم تشکیل ستادهای بحران در سازمان ها و نهادهای اجتماعی مانند اتاق های بازرگانی و انجمن ها و تعامل و همراهی هر چه بیشتر در این عرصه، خاطرنشان کرد: بسیج امکانات در سطح دولت، بنگاه های اقتصادی و خانوار و تطبیق پذیری سریع باعث عبور موفق از این بحران و تبدیل تهدید به فرصت خواهد شد.

وی بر لزوم انجام اقدامات حمایتی عاجل از جانب دولت در عرصه های مختلف همچون حفظ نیروی انسانی، زنجیره تأمین و حمایت مالی مستقیم و بی واسطه به بنگاه های اقتصادی تصریح کرد و اظهار داشت: در صورت گسیل حمایت مالی دولت به بنگاه های اقتصادی شاهد این حجم از متقاضیان بیمه بیکاری دوران کرونا و تبعات اجتماعی این بیکاری ها نخواهیم بود.

گلشیرازی، کم توجهی به بحران کرونای صنعتی و اتخاذ نشدن تدابیر لازم متناسب با سطح این بحران توسط دولت را سبب ایجاد تبعات جبران ناپذیری در اقتصاد کشور دانست و تصریح کرد: بیداری اقتصادی عبارتی است که باید در تمام بسته های حمایتی دولت لحاظ شود.

وی ایجاد تلنگر به فعالان اقتصادی برای درک شرایط عصر کرونای صنعتی و راه اندازی دوره های توانمندسازی آنها در نحوه مدیریت و رهبری، تغییرات حوزه بازاریابی، مالی، منابع انسانی و زنجیره تأمین و چگونگی حرکت به سمت دنیای بعد از کرونا را همچون اقدامات اتاق بازرگانی عنوان نمود.

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان با تاکید بر اینکه زمان آن رسیده تا شعار «در خانه بمانیم» به «در کنار اقتصاد بمانیم» تغییر یابد، اظهار داشت: با تغییر این شعار می توان با هوشیاری کامل و در کنار یکدیگر چرخ های اقتصاد کشور را به حرکت درآورد و برای تحقق این امر نیازمند حمایت هر چه بیشتر دولت و تعامل و برادری جامعه کارگری و صاحبان بنگاه ها هستیم.

گلشیرازی اظهار داشت: بحران کرونا ما را به نهضتی اقتصادی ملزم می کند تا با بسیج تمام ظرفیت ها در سه حوزه دولت، بنگاه های اقتصادی و خانوارها؛ بیداری اقتصادی را رقم بزنیم.

بودجه سال ۱۳۹۹ سریعا بازبینی شود

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان هم با اشاره به اینکه موانع کسب و کار در حوزه خدمات از مسایل جدی عصر کرونا است، اظهار نمود: در شرایطی که در بحران کرونا نوع گردشگری به صورت گردشگری نیابتی تبدیل گشته اتاق بازرگانی اصفهان در حال تهیه زیرساخت های لازم در این نوع گردشگری بوده تا فعالان این حوزه بتوانند بخشی از فعالیتهای خویش را به صورت تورهای آنلاین ارائه کنند.

محمدرضا رجالی اضافه کرد: در شرایطی که کشورهایی مانند اسپانیا بیشتر از ۳۰ درصد GDP خویش را به حل بحران بنگاه های اقتصادی و ارائه کمک های بلاعوض تخصیص داده اند؛ این رقم در ایران بسیار ناچیز و زیر ۵ درصد بوده که به هیچ عنوان متناسب با بحران و شرایط آن نیست.

وی تشکیل شورایعالی اقتصادی مدیریت کرونا و ایجاد کمیته های تأمین امنیت غذایی، تقویت زیرساخت های درمان و بهداشت، کمیته اشتغال، تحریک دایمی بازار و گردش زنجیره ها را ضروری دانست.

رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی اصفهان همینطور خواهان بازبینی فوری در بودجه سال ۱۳۹۹ و تنظیم آن بر مبنای شرایط موجود شد.

در ادامه احسان شهیر، مدیر توسعه کسب و کار اتاق بازرگانی اصفهان از رونمایی بسته چگونگی ایجاد ساختار بیداری اقتصادی در سازمان ها و ۹ دوره آموزشی ویژه مدیران شامل سناریوی کرونای صنعتی، رهبری در دوران کرونا، زنجیره تأمین، آینده بعد از کرونا و... اطلاع داد و اضافه کرد: اتاق بازرگانی اصفهان هر دو هفته بسته های توانمندسازی را به زیست بوم کسب و کار ارائه خواهد نمود.

منبع:

1399/02/09
13:06:50
5.0 / 5
3657
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
گل چرم