در گزارش گل چرم اعلام شد:

روایتی تلخ از اثرات ضدتولید دلار 4200 تومانی

روایتی تلخ از اثرات ضدتولید دلار 4200 تومانی

به گزارش گل چرم رئیس انجمن صنایع خوراك دام وطیور با اعلان اینكه 480 تن انواع ویتامین دامی منتظر تخصیص ارز است، اظهار داشت: این اقلام حالا با قیمتی كه مبنای آن، دوبرابر دلار آزاد است بدست تولیدكننده می رسد.مجید موافق قدیری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ناکارآمدی اقتصاد دولتی و دستوری، اظهار داشت: الان ۴۸۰ تن انواع ویتامین دامی منتظر تخصیص ارز و یا تعیین تکلیف ارز آن جهت فروش در بازار است و این در حالیست که این اقلام الان با قیمتی که مبنای محاسبه آن، دو برابر دلار آزاد است، بدست تولیدکننده می رسد.
وی اظهار داشت: ناکارآمدی اقتصاد دولتی و دستوری را با مثالی درباره ویتامین های دامی می توان به خوبی تشریح نمود. میانگین قیمت خرید ویتامین A که الان در گمرک منتظر ارز ۴۲۰۰ تومانی است، ۱۰۲ یورو است که قیمت قابل فروش آن به ازای هر کیلوگرم حداکثر ۸۰۵ هزار تومان می شود.
رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران اضافه کرد: امروز قیمت جهانی این ویتامین ۱۴۵ یورو شده که اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی را هم حذف نمایند و این ویتامین با ارز آزاد وارد کشور شود قیمت آن یک میلیون و ۱۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان می شود. این درحالی است که تولیدکنندگان این نهاده ها را به قیمت دو میلیون و ۸۰۰ هزارتومان خریداری می کنند.
قدیری اظهار داشت: همین طور میانگین قیمت خرید ویتامین E که الان در گمرک منتظر ارز ۴۲۰۰ تومانی است. ۵.۵ یورو بوده که قیمت قابل فروش آن از قرار هر کیلو حداکثر ۴۳ هزار تومان می شود. اگر ارز دولتی را حذف نمایند امروز قیمت جهانی این ویتامین ۱۳ یورو شده که اگر با ارز آزاد هم وارد کشور شود قیمت آن ۱۰۲ هزار و ۷۰۰ تومان می شود در صورتیکه تولیدکنندگان آنرا با قیمت ۱۴۲ هزار تومان خریداری می کنند.
این فعال اقتصادی اشاره کرد: الان ۴۸۰ تن انواع ویتامین منتظر تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی و یا حداقل تعیین تکلیف ارز آن جهت فروش در بازار است که این مقدار، نیاز دوماه کشور است.
عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اعلان اینکه این ویتامین ها در بازار با حدود ۳۰۰ درصد سود به فروش می رسد که سه ضلع تولیدکننده، دولت و مصرف کننده نفعی از آن نمی برد، اظهار داشت: امروز فعالان اقتصادی بلاتکلیف هستند و همین بلاتکلیفی درباب تخصیص یا عدم تخصیص ارز دولتی و ترخیص کالاهایی که ارز ۴۲۰۰ تومانی به آنها داده می شود موجب کاهش رشد سرمایه گذاری، عدم اعتماد به دولت و افزایش خطر سیستماتیک و در نتیجه بی انگیزگی و کاهش تولید در سال جهش تولید می شود.
قدیری اشاره کرد: باید فضای اقتصادی کشور شفاف باشد و دولت به صراحت سیاست ارزی خودرا در سال آتی مشخص نماید تا فعال اقتصادی بتواند آینده را پیش بینی نماید. با توجه به اینکه کالاهای مورد مصرف در خوراک دام همچون ویتامین های دامی و مواد افزودنی خوراک دام تاریخ مصرف دارد، در شرایط امروز تحریمی کشور پسندیده نیست که کالای فعال اقتصادی بیش از ۵ ماه در گمرکات کشور بلاتکلیف باشد.


منبع:

1399/02/13
14:25:59
5.0 / 5
3579
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
گل چرم