با آغاز به كار سامانه سپیدار صورت می گیرد

ارائه تسهیلات ۴۰۰۰ میلیارد تومانی دولت به صادركنندگان

ارائه تسهیلات ۴۰۰۰ میلیارد تومانی دولت به صادركنندگان

گل چرم: با بیان سازمان توسعه سامانه پردازش یكپارچه درخواست های اعتبارات ریالی صندوق توسعه ملی با نام سپیدا رسما كار خودرا آغاز نموده كه هدفش افزایش سرعت ارائه تسهیلات به صادركنندگان خواهد بود.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، سال گذشته، بسته پشتیبانی از صادرات غیرنفتی کشور، در بهمن ماه برای اجرا، ابلاغ گردید و باتوجه به رسیدن به روزهای پایانی سال و البته انتشار ویروس کرونا، شرایط برای اجرای آن فراهم نشد.
باتوجه به انتقاداتی که از دیر تصویب شدن بسته پشتیبانی از صادرات سال قبل عنوان شد، سازمان توسعه تجارت امسال تصمیم گرفته، سرعت تصویب بسته حمایتی سال ۹۹ را افزایش دهد و بدین سان احیانا در هفته های پیش رو بسته سال جاری نهایی خواهد شد.
با توجه به این که اجرای خیلی از بندهای حمایتی سال ۱۳۹۸، عملا مسکوت مانده، این سازمان تلاش نموده مقدمات لازم برای اجرای بعضی از سیاست های اعلامی در این بسته را نیز فراهم آورد که یکی از آنها ارائه تسهیلات ریالی به صادرکنندگان بوسیله منابع صندوق توسعه ملی است.
طبق اعلام حمید زادبوم، رئیس سازمان توسعه تجارت، برمبنای ماده سه بسته پشتیبانی از صادرات غیرنفتی سال ۱۳۹۸ مقرر شده است کارگروهی متشکل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان توسعه تجارت ایران، صندوق توسعه ملی، بانک توسعه صادرات ایران، صندوق ضمانت صادرات ایران و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، ساز و کار استفاده از منابع ریالی و ارزی مندرج در مواد یک و دو بسته پشتیبانی از صادرات غیرنفتی سال ۹۸ را طراحی نمایند و این برنامه ریزی به شروع به کار سامانه سپیدار منجر گردیده است.
وی درباره ساز و کار اجرایی این سامانه توضیح داده: کلیه صادرکنندگان متقاضی دریافت اعتبارات از محل منابع صندوق توسعه ملی که با نرخ های ترجیحی پرداخت می شود، می توانند از روز دوشنبه مورخ ۱۲ خردادماه سالجاری با مراجعه به وب سایت سازمان توسعه تجارت ایران به آدرس www. Tpo.ir نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نمایند. این سامانه به صورت خودکار نسبت به پردازش اطلاعات اقدام و درخواست های وارده را به بانکهای عامل جهت پرداخت تسهیلات ارسال می کند.
تسهیلات ریالی صندوق توسعه ملی در سال قبل ۴۰۰۰ میلیارد تومان است که دو هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی و ۲۰۰۰ میلیارد تومان از منابع بانکی است.
منبع:

1399/03/08
23:19:46
5.0 / 5
3495
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
گل چرم