اعلام آمادگی بانك مركزی برای تأمین ارز مواد اولیه لوازم خانگی به صورت ویژه

اعلام آمادگی بانك مركزی برای تأمین ارز مواد اولیه لوازم خانگی به صورت ویژه

به گزارش گل چرم سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) از بررسی بهای تمام شده نهاده های دامی و محصولات نهایی این بخش در سازمان حمایت در آینده نزدیك اطلاع داد و اعلام نمود كه در نشست ستاد تنظیم بازار، بانك مركزی اعلام آمادگی كرد تا نسبت به تأمین ارز مواد اولیه مورد نیاز صنعت لوازم خانگی برای تولید ۱۱.۶ میلیون دستگاه (حدود ۱.۲ میلیارد دلار) اقدام ویژه انجام بدهد تا تأمین قطعات و مواد اولیه با اولویت صورت گیرد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، محمدرضا کلامی در انتها جلسه ستاد تنظیم بازار، اظهار نمود: با عنایت به دستور جلسه کارگروه تنظیم بازار کالاهای اساسی و ضروری مردم در دو دسته کالایی تقسیم بندی می شود که یک دسته کالاهایی هستند که دولت برای آنها نرخ تثبیتی تعیین می کند و به صورت مشخص بر مبنای بهای تمام شده نرخ مصوب اعلام و در سرتاسر کشور نظارت می شود که گندم، نان، مرغ، نهاده های دامی از آن جمله هستند. کالاهای دسته دوم کالاهایی هستند که در محدوده رقابتی قرار دارند و مقادیر عرضه و تولید در این کالاها متعادل تر است، پس مداخله قیمتی به صورت دستوری شاید منجر به سرکوب قیمت و تضعیف حقوق تولید کننده و در نهایت مصرف کننده بشود که این کالاها همچون شوینده ها، لوازم خانگی و... هستند.
به قول سرپرست معاونت امور بازرگانی داخلی وزارت صمت برای همه کالاها در کشور، دستورالعملی تحت عنوان ضوابط قیمت گذاری کالاهای وارداتی و ضوابط قیمت گذاری کالاهای تولید داخل را داریم که این ضوابط برای گروه اول توسط دولت محاسبه می شود و در گروه دوم بر مبنای اسناد مستند و در قالب این ضوابط، توسط بخش خصوصی محاسبه می شود اما پیش از انتشار یا درج قیمت باید بر مبنای مصوبه سران قوا اطلاع رسانی قیمت و ثبت در سامانه ۱۲۴ اطلاع رسانی قیمت شود.
وی با اشاره به اینکه در حوزه لوازم خانگی بیشتر از ۵۰۰ واحد تولیدی داریم که ۳۳ واحد آن در حوزه یخچال و فریزر، ۱۹ واحد در حوزه ماشین لباسشویی، ۳۶ واحد در تولید کولر آبی و ۸ واحد تولید تلویزیون و بیشتر از ۹۰ واحد تولید وسایل گازسوز و مابقی در سایر تولید کالاها فعالیت می نمایند، خاطرنشان کرد: در چند سال گذشته سعی شده است تا ظرفیت های تولید داخلی لوازم خانگی کشور بگونه ای باشد که تقاضای داخلی را پوشش دهد و هم اکنون از مجموع کالاهای یخچال فریزر، ماشین لباسشویی، کولر آبی و گازی، پکیج، لوازم گازسوز، لوازم خانگی کوچک و تلویزیون حدود ۱۹ میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه ظرفیت نصب شده در کشور است که این ظرفیت نصب شده در صورت فراهم شدن تأمین مواد اولیه مورد نیاز، نقدینگی و منابع مالی ظرفیت تبلور و محقق شدن در بازار داخلی و بین المللی را دارند.
سرپرست معاونت امور بازرگانی داخلی وزارت صمت با اشاره به اینکه در شرایط فعلی در جهت مدیریت منابع ارزی کشور، جهش تولید، خوداتکایی بیشتر گام برمی داریم، اظهار داشت: پس از محدویت های ارزی ۹۷ واردات لوازم خانگی کامل ممنوع شده است و در حال کار بر جایگزینی برندهای داخلی هستیم. در سال ۱۳۹۹ برنامه تولید معاونت امور صنایع وزارت صمت حدود ۱۱ میلیون و ۶۴۰ هزار دستگاه تولید است که این تولید پارسال حدود ۸ میلیون و ۶۹۳ هزار دستگاه بوده و نشانگر برنامه ریزی وزارت صمت برای افزایش تولید و پاسخ به تقاضای بازار است.
وی ادامه داد: با تدوین چهار برنامه تلاش می نماییم که مباحث مربوط به لوازم خانگی منجر به تحقق تولید و رعایت حقوق مصرف کننده شود که در همین راستا در جلسه امروز مقرر شد تا بانک مرکزی به صورت ویژه نسبت به تأمین ارز مواد اولیه مورد نیاز صنعت لوازم خانگی برای تولید ۱۱.۶ میلیون دستگاه (حدود ۱.۲ میلیارد دلار) اقدام ویژه انجام دهد تا تأمین قطعات و مواد اولیه با اولویت صورت گیرد. همینطور مقرر شد معاونت صنایع وزارت صمت با فراخواندن انجمن ها و تشکلها و واحدهای تولیدی توانمند، میزان برنامه ریزی تولید را بگونه ای انجام دهد که علاوه بر افزایش تولید سال ۱۳۹۹ برای سال های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ ما به صورت کامل بتوانیم شکاف تقاضای میان ۱۲.۵ میلیون دستگاه تقاضا و ۱۱.۶ میلیون دستگاه تولید داخل را که بخش اعظم آن در بخش لوازم خانگی کوچک است را برطرف نماییم.
ضرورت اصلاح قیمت های خارج از ضوابط لوازم خانگی با نظارت سازمان حمایت
سرپرست معاونت امور بازرگانی داخلی وزارت صمت با اشاره به اینکه در سال های اخیر افزایش تمایل مصرف کننده به استفاده بهینه از کالاهای سرمایه ای بادوام در قالب مدیریت هزینه ها تقاضای لوازم خانگی را از ۱۳.۶ میلیون دستگاه به ۱۲ تا ۱۲.۵ میلیون دستگاه کاهش داده است، خاطرنشان کرد: عمق ساخت داخل در اغلب کالاهای لوازم خانگی بین ۶۰ تا ۹۰ درصد است، البته این نرخ در محصولات مختلف متفاوت می باشد، مثلاً در بخاری ۹۰ درصد داخلی سازی شده است، در کولرآبی ۱۰۰ درصد داخلی و یخچال فریزر ۶۰ درصد داخلی شده است. در کل ضریب وابستگی قطعات بین ۱۰ تا ۴۰ درصد است.
کلامی در ادامه با اشاره به اینکه بخشی از تولیدکنندگان لوازم خانگی بدون هماهنگی و خارج از چارچوب و ضوابط قیمتگذاری مبادرت به افزایش قیمت ها به صورت نامتعارف کرده اند، خاطرنشان کرد: مقرر شد سازمان حمایت اقدامات قانونی در این راستا انجام دهد و این واحدها باید نسبت به اصلاح قیمت ها در قالب چارچوب قانونی قیمتگذاری اقدام نمایند. ضمنا لوازم خانگی در لیست کالاهای دارای اولویت بازرسی قرار گرفته و با احتکار و عدم عرضه این اقلام به بازار برخورد خواهد شد.
به قول وی با تغییر ارز واردات قطعات لوازم خانگی از ۴۲۰۰ تومانی به نیمایی، منابع ریالی برای تأمین این ارز ۳ برابر شده و افزایش نرخ ارز با تاثیرش در بهای تمام شده منجر به تخلیه اثر آن طی سال های ۱۳۹۷ تابحال نسبت به سال های گذشته شده است و در همین راستا برای پشتیبانی از مصرف کننده و تولید کننده به صورت همزمان مقرر شد تا بسته پیشنهادی شیوه های تأمین مالی تهیه و ارائه شود.
پیشنهاد عرضه تسهیلات ارزان قیمت برای خرید لوازم خانگی
سرپرست معاونت امور بازرگانی داخلی وزارت صمت افزود: در این بسته پیشنهاد شده است که برای این مورد تسهیلات ریالی ارزان قیمت (با کارمزد ۱۲ درصد) در اختیار مصرف کنندگان قرار بگیرد و برای جبران فاصله آن با نرخ سود بانکی پیشنهادی برای تایید در دولت ارسال شده است که ضمن تایید نیازهای مالی طرف عرضه (تحریک تقاضای ناشی از رکود تورمی فعلی) و مصرف کنندگان کالا به خصوص زوج های جوان را در ترمیم قدرت خرید یاری کند.
وی تصریح کرد یکی از مواد اولیه مورد مصرف در صنعت لوازم خانگی ورق است که به علت تاثیرپذیری عرضه فولاد از قیمت جهانی و قیمت ارز نیما، نوسانات ارزی طی چند ماه اخیر باعث بروز تقاضای کاذب در این بخش شده که با سپردن متعادل سازی و واقعی سازی مقادیر نیاز ورق، (طرف تقاضا) و اجبار همه تولید کنندگان ورق به عرضه کالاهای خود (علاوه بر فولاد مبارکه) بطور قطع این کالا با مسئولیت معاونت امور صنایع وزارت صمت با قیمت مصوب بایست به دست تولیدکنندگان برسد.
بهای تمام شده نهاده های دامی و محصولات نهایی این بخش بررسی می شود
کلامی همینطور در انتها این جلسه در جمع خبرنگاران اظهار داشت که ستاد تنظیم بازار مصوب کرد که بانک مرکزی برای تأمین ویژه ارز قطعات یدکی و لوازم مورد مصرف در تولید لوازم خانگی کوچک و بزرگ اقدام نماید.
همینطور به قول وی ستاد تنظیم بازار مقرر کرده شرکت پشتیبانی امور دام برای تکمیل ذخایر استراتژیک گوشت قرمز اقدام نماید. نرخ این محصول هم باید بگونه ای باشد که ضمن پشتیبانی از تولیدکننده داخلی، انگیزه بخش خصوصی را برای تأمین نیاز کشور گرفتار چالش نکند.
سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت در انتها اظهار نمود: در جلسه اخیر ستاد تنظیم بازار در زمینه تأمین نهاده های دامی و محصول نهایی مثل شیر، تخم مرغ و مرغ هم مقرر شده سازمان حمایت با برگزاری جلسات تخصصی با تشکل های تولیدی و دریافت اسناد و مدارک بهای تمام شده را برآورد کرده و قیمت ها را به کارگروه ستاد تنظیم بازار عرضه کند.1399/03/20
14:59:45
5.0 / 5
3109
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
گل چرم