4هزار دارو و فرآورده گیاهی و سنتی مجوز تولید گرفتند

4هزار دارو و فرآورده گیاهی و سنتی مجوز تولید گرفتند

گل چرم: دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری از صدور مجوز برای 4004 دارو و فرآورده گیاهی و سنتی آگاهی داد.به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمدحسن عصاره، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری از صدور مجوز تولید داروها و فرآورده های گیاهی از طرف سازمان غذا و دارو به بیش از ۲۰ درصد کل مجوز تولید داروها و فرآورده های کشور آگاهی داد و اظهار داشت: هم اکنون تعداد ۴۰۰۴ دارو و فرآورده گیاهی و سنتی از سازمان غذا و دارو مجوز تولید گرفته اند.
عصاره اضافه کرد: درحال حاضر حدود ۵۰۰ شرکت با دریافت مجوز از سازمان غذا و دارو بعنوان تولیدکننده فرآورده های طبیعی و سنتی مطرح بوده و باتوجه به آمارهای موجود از این میان حدود ۱۵۰ شرکت این حوزه، دارای بازارهای صادراتی به کشورهای مختلف منطقه و سایر کشورهای جهان هستند.
وی همین طور از نبود بازاریابی مناسب برای فروش گیاهان دارویی و تحریم های بانکی و اقتصادی بعنوان مهم ترین موانع فعالان تجاری این حوزه در رقابت بین المللی نام برد و اظهار داشت: گیاهان دارویی بعنوان ذخایر ژنتیکی میراث ملی ما محسوب می شوند. خام فروشی و حتی صادرات آن به صورت فرآوری نشده سبب غارت و از بین رفتن این سرمایه برای آیندگان خواهد شد. همین طور سود اصلی بازار گیاهان دارویی در حوزه های مختلف دارویی و غذایی در فرآوری آنها بعنوان محصولات نهایی است و سهل انگاری در این مورد سبب واگذاری این بازار و سود حاصله به کشورها و شرکت های آنها و همین طور تغییر بازار کار نیروی تحصیل کرده و متخصص از داخل کشور خواهد شد.
این مقام مسئول افزود: اقدامات مختلفی را برای جلوگیری از خام فروشی گیاهان دارویی می توان متصور بود که تمامی راهبردها و اقدامات مندرج در سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی را می توان برنامه هایی با هدف رشد و توسعه بازار داروهای گیاهی و فرآورده های طبیعی و افزایش صادرات محصولات با ارزش افزوده بالا در نظر گرفت که برای اجرا به تمامی دستگاه های اجرایی این حوزه ابلاغ گردیده است.
عصاره افزود: رشد و توسعه شرکت های تولیدکننده داروها و فرآورده های گیاهی در ضمن ۱۰ سال اخیر را می توان از مصادیق نتایج اقدامات فوق دانست؛ بطوریکه هم اکنون صدور مجوز تولید داروها و فرآورده های گیاهی از طرف سازمان غذا و دارو به بیش از ۲۰ درصد کل مجوز تولید داروها و فرآورده های کشور رسیده است. هم اکنون تعداد ۴۰۰۴ دارو و فرآورده گیاهی و سنتی از سازمان غذا و دارو مجوز تولید گرفته اند. این در حالیست که در سال ۱۳۸۷ تنها ۳۹۰ محصول در این عرصه دارای مجوز از سازمان غذا و دارو بود. یکی از دیگر از اقدامات مفید در این عرصه، وضع قوانین و مقررات محدودیت و ممنوعیت صادرات بعضی از گونه های باارزش گیاهان دارویی و توسعه کشت گیاهان دارویی بجای برداشت گیاهان دارویی از مراتع توسط وزارت جهاد کشاورزی است که هم اکنون با افزایش ۱۰۰ درصدی نسبت به گذشته، ظرفیت رشد بسیار بالایی را ارائه می دهد.


منبع:

1399/04/01
15:17:20
5.0 / 5
3019
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
گل چرم