شورای جهانی طلا

سرمایه گذاری در طلا ركورد جدید زد

سرمایه گذاری در طلا ركورد جدید زد

به گزارش گل چرم شورای جهانی طلا (WGC) اعلام نمود جریان سرمایه گذاری در صندوقهای ETF طلا در ژوئن برای هفتمین ماه متوالی رشد كرد و موجودی طلای این صندوقها ۱۰۴ تن افزایش پیدا كرد.به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، جدید ترین آمار شورای جهانی طلا از تقاضای سرمایه گذاری بی سابقه برای صندوقهای سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) که تحت پشتوانه طلا قرار دارند، حکایت دارد. با افزوده شدن ۱۰۴ تن طلا به موجودی این صندوقها در ماه میلادی گذشته، مجموع ذخایر طلای آنها به رکورد ۳۶۲۱ تن رسیده است. شورای جهانی طلا تصریح کرده که دارایی های تحت مدیریت هم به بالاترین رکورد خود صعود کرده اند.

مجموع طلایی که در نیمه اول سال ۲۰۲۰ به صندوقهای ETF طلا وارد شد، ۷۳۴ تن به ارزش ۳۹.۵ میلیارد دلار بود.

طبق گزارش شورای جهانی طلا، برای پی بردن به رکورد بی سابقه تقاضای بالا، کافیست بدانیم ورود طلا به صندوقهای ETF طلا در نیمه اول سال ۲۰۲۰ بالاتر از رکورد بالای خرید طلا توسط بانک های مرکزی در سالهای ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ بوده و امکان دارد حدود ۴۵ درصد از تولید جهانی طلا در نیمه اول سال ۲۰۲۰ را جذب نماید.

با این حال تحلیل گران شورای جهانی طلا پیشبینی کردند که انتظار ندارند تقاضای سرمایه گذاری تا آخر سال قوی بماند.

به گفته این تحلیل گران، فضای اقتصادی و ژئوپلیتیکی از سرمایه گذاری در طلا پشتیبانی می کند و هزینه نگهداری طلا هم با پایین یا منفی ماندن نرخهای بهره بانک های مرکزی، اندک است. همینطور نگرانیهای جدی نسبت به صدمه دیدن احیای اقتصادی از اوج گیری باردیگر پاندمی ویروس کرونا وجود دارد. رشد موارد جدید مبتلا شدن به ویروس کرونا در بعضی از بخشهای جهان به خصوص آمریکا نشان داده است که هنوز راه زیادی تا بازگشایی کامل اقتصادها و احیای اعتماد عمومی وجود دارد.

نگاهی به آمار منطقه ای نشان داده است که بالاترین تقاضا در بازار ETF مربوط به آمریکای شمالی است که ماه میلادی گذشته عامل ورود ۸۳ تن طلا به صندوقهای ETF طلا بود در حالیکه سهم صندوقهای اروپایی ۱۸ تن و صندوقهای آسیایی ۰.۴ تن بود.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، تقاضای سرمایه گذاری در صندوقهای ETF طلا در نقطه مقابل تقاضای فیزیکی برای طلا به خصوص در کشورهایی مانند چین و هند قرار دارد. تدابیر قرنطینه و قیمت بالای طلا مانع تقاضای خرید مصرف کنندگان و سقوط آن به رکورد پایین کم سابقه ای شده است.

منبع:

1399/04/19
15:59:36
5.0 / 5
2889
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
گل چرم