در گزارش گل چرم اعلام شد

موج جدید حمله ملخ های صحرایی به ایران در مهرماه

موج جدید حمله ملخ های صحرایی به ایران در مهرماه

به گزارش گل چرم یك مقام مسئول با اشاره به اینكه مقابله با آفت ملخ صحرایی در سه استان ادامه دارد، از آغاز موج جدید حمله ملخ ها در مهرماه اطلاع داد و اظهار داشت: حدود ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای مقابله نیاز داریم.مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه هم اکنون مبارزه با آفت ملخ صحرایی در سه استان کشور همچنان ادامه دارد، اظهار داشت: در رفسنجان کرمان، برخی مناطق سیستان و بلوچستان و برخی مناطق خراسان جنوبی مبارزه ادامه دارد.
سعید معین افزود: ملخ های صحرایی محل تابستان و زمستان گذران دارند که محل زمستان گذران آنها در شرق آفریقا و کشورهایی مانند کنیا، سودان، اتیوپی، جیپوتی و… است. ملخ ها فصول سرد را معمولاً در این مناطق می گذرانند و یکی تا دو نسل ایجاد می کنند و پس از آن به سمت دریای سرخ و شبه جزیره عربستان (یمن و جنوب عربستان) حرکت می کنند و در ادامه به سمت مناطق بهاره می روند که مناطق هم شامل مناطق شمالی و مرکزی عربستان و مناطق جنوبی ایران است.
وی افزود: پس از آن هم ملخ ها به سمت مناطق تابستان گذران حرکت می کنند که این مناطق هم شامل مناطق مرزی هند و پاکستان است.
معین با اشاره به اینکه این ملخ ها حدوداً از دوم اسفندماه وارد کشور ما شدند و تمام استان های جنوبی را درگیر کردند، اظهار داشت: بخشی از این ملخ ها هم به سمت پاکستان و بخصوص هند حرکت کردند. در ایران هم یک نسل ایجاد کردند و الان این آفات در حال رفتن به سمت مناطق تابستان گذران هستند که این جابه جایی ها حدود سه تا چهار ماه طول می کشد.
این مقام مسئول در سازمان حفظ نباتات خاطرنشان کرد: ملخ هایی که در مناطق شاخ آفریقا هستند باید به صورت کامل به سمت هند و پاکستان حرکت می کردند که به علت تغییرات اقلیمی و آب و هوایی هنوز این اتفاق نیفتاده و به تأخیر افتاده است.
موج جدید حمله ملخ های صحرایی به ایران مهرماه اتفاق می افتد
وی با اشاره به اینکه ازاین رو انتقال جمعیت ملخ ها از شاخ آفریقا به پاکستان و بخصوص هند در اواخر شهریور ماه اتفاق می افتد، اظهار داشت: باران های موسمی مونسون مهرماه تمام می شود و با به انتها رسیدن این باران ها در هند، ملخ ها به سمت پاکستان و از آنجا به سمت سیستان و بلوچستان ایران، هرمزگان و کرمان و … سرازیر می شوند و بخشی هم به سمت شبه جزیره عربستان و شاخ آفریقا بر می گردند.
معین با اشاره به اینکه هجوم ملخ ها در موج بعدی به ایران از مهرماه آغاز می شود و تا آذرماه ادامه دارد، خاطرنشان کرد: ازاین رو زمانی که مبارزه ما در سه استان فعلی رو به اتمام است، موج بعدی ملخ وارد کشور می شود.
این مقام مسئول افزود: پس از این موج دوم شروع می شود به عبارتی ملخ هایی که الان در مناطق شاخ آفریقا هستند، بخشی از آنها به سمت هند می رود و بخشی می ماند. بخش باقی مانده به سمت شبه جزیره عربستان (جنوب عربستان و یمن) می روند و از نیمه دوم دیماه از سمت شبه جزیره عربستان به ایران حمله می کنند این موج از خوزستان تا چابهار را مورد حمله قرار می دهد و تمام استان های جنوبی درگیر می شوند و همینطور استان هایی که پشت خط اول هستند بعنوان مثال بوشهر درگیر می شود مقداری هم از بوشهر حرکت می کند و وارد فارس می شود.
نسل جدید ملخ ها ۲۰ برابر نسل قبلی است!
معین با اشاره به افزایش تراکم جمعیت ملخ ها اظهار داشت: هر نسل از این آفت ۲۰ برابر نسل قبلی است. ما انتظار داریم جمعیت هایی در حد ۴۰۰ برابر آنچه که وارد کشور شد و با آنها مبارزه کردیم، برگردد که قسمتی از آن وارد کشور ما می شود و قسمت دیگر به جنوب عربستان و شاخ آفریقا می رود که در گردشی باردیگر در زمستان باز به سمت ما برمی گردد. ازاین رو سال جاری حمله و ریزش ها به کشور ما شدیدتر از سال قبل خواهد بود و احتمال درگیری استان های دیگری جز استان های جنوبی وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه ملخ های صحرایی در روز ۳۰۰ تا ۴۰۰ کیلومتر پرواز می کنند، خاطرنشان کرد: همینطور یک ملخ بالغ این قابلیت را دارد که حدود ۳۰۰ تخم بگذارد که حداقل ۲۰۰ تخم تبدیل به پوره می شود و این پوره ها هم در فاصله کمی به بالدار بالغ و نابالغ تبدیل می شوند. نگرانی ما این است که جز خوزستان، ایلام هم آلوده شود و علاوه بر ایلام احتمال آلودگی لرستان، مرکزی و … وجود دارد.
معین با اشاره به اینکه در تلاش هستیم اعتبارات مورد نیاز برای مبارزه، سموم و تجهیزات لازم فراهم گردد، اظهار داشت: امیدوار هستیم با همکاری مجلس و دولت اعتبارات لازم برای این مسئله فراهم گردد.
حدود ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای مقابله با موج جدید نیاز است
وی با اشاره به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات سم، اضافه کرد: هم اکنون واردات این کالا با ارز نیمایی انجام می شود و قیمت آن هم بالاتر می رود انتظار ما این است که حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تهیه سم، ادوات سمپاشی و لوازم یدکی آن و همینطور پول بنزین فراهم گردد تا بتوانیم عملیات را موفقیت آمیز اجرا نماییم تا خسارت چندانی وارد نشود.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: حمله ای که از مهرماه شروع می شود بسیار وسیع تر و شدیدتر از حملات سالهای گذشته است و ما باید بتوانیم امکانات لازم را جهت مقابله با آن فراهم نماییم تا ملخ ها نتوانند خسارتی وارد کنند در غیر این صورت با عنایت به توانایی پروازی این آفت حتی تا اصفهان و تهران هم خواهد آمد.
معین خاطرنشان کرد: ماجرای ملخ ها زمانی تمام می شود که در دو مرکز اصلی یعنی اماکن زمستان گذران (شرق آفریقا) و همینطور دراماکن تابستان گذران (مرز هند و پاکستان) یک تا دو سال بارندگی نباشد یا میزان بارندگی ناچیز باشد در این صورت ملخ از حالت مهاجر خارج می شود و حالت انفرادی می گیرد. اما متأسفانه پیشبینی ها حاکی از این است که طی حدود دو تا سه آینده هم در شرق آفریقا و هم در مناطق مرزی بین هند و پاکستان میزان بارندگی نرمال و بالاتر از نرمال خواهد بود ازاین رو این ماجرا ادامه دارد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مبارزات انجام شده با این آفت در کشور، اضافه کرد: ما از اواخر مهرماه ۹۸ تا آخر روز ۵ شنبه هفته گذشته حدود ۴۰۲ هزار هکتار مبارزه انجام شده است. کل این رقم پارسال ۷۴۶ هزار هکتار بوده است.


منبع:

1399/04/22
23:20:11
5.0 / 5
3049
تگهای خبر: كالا , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان گل چرم
گل چرم