آغاز فعالیت ربات فروشنده در ژاپن

آغاز فعالیت ربات فروشنده در ژاپن

یك ربات كه ظاهرش شبیه كانگورو بوده و قادر می باشد به چیدن بسته های ساندویچ و نوشیدنیها در قفسه های فروشگاه بپردازد، از ماه آینده فعالیت آزمایشی خودرا در یك فروشگاه ژاپنی آغاز می كند.به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، شرکت تله اگزیستنس که سازنده این ربات است، ابراز امیدواری کرده که به راه افتادن موج اتوماسیون خرده فروشی کمک نماید.

شرکت "فامیلی مارت" که اداره کننده فروشگاه محل آزمایش این ربات است، اعلام نموده که می خواهد تا سال ۲۰۲۲ از رباتهای کارگر در ۲۰ شعبه خود استفاده نماید. در ابتدا این رباتها ازراه دور کنترل خواهند شد تا این که هوش مصنوعی آنها بتواند حرکات انسانی را تقلید کند. شرکت لاسون که از رقیبان "فامیلی مارت" است، اولین ربات خودرا از سپتامبر به کار می گیرد.

این ایده که تله اگزیستنس نام دارد، اولین بار چهار دهه قبل از سوی سوسومو تاچی، استاد دانشگاه توکیو و یکی از موسسان این استارتاپ پیشنهاد شد. شرکت آنها توسط شرکت سرمایه گذاری فناوری سافت بانک و اپراتور تلفن همراه KDDI در ژاپن و همین طور سرمایه گذاران خارجی نظیر شرکت هواپیماسازی ایرباس تامین مالی شد. این شرکت ربات خودرا "مدل تی" نامگذاری کرد.

این ربات به شکلی طراحی شده تا خریداران احساس راحتی بیشتری داشته باشند برای اینکه مردم نسبت به رباتهایی که بیش از اندازه شبیه انسان هستند ممکنست حس ناخوشایندی پیدا کنند.

رباتها هنوز در مکانهای عمومی جا نیافتاده اند. بااینکه رباتها در کارخانه ها عملکرد بهتری از کارگران انسانی دارند اما هنوز برای انجام وظایف ساده در محیطهای شهری غیرقابل پیش بینیتر، گرفتار مشکل هستند. حل مشکل عملکرد می تواند به شرکتها در کشورهای صنعتی به خصوص کشورهایی مانند ژاپن که با پیری سریع جمعیت روبرو هستند، کمک نماید با کمبود نیروی کار کنار بیایند. شرکتهایی که از شیوع ویروس کرونا ضربه خورده اند هم ممکنست نیاز داشته باشند با افراد کمتری فعالیت کنند.

جین توموئیکا، مدیرعامل شرکت سازنده این ربات اظهار نمود که از زمان شیوع کووید ۱۹، هتلها، رستورانها و حتی شرکتهای نفت و گاز با این شرکت تماس گرفته اند.

به گفته تله اگزیستنس، استفاده از اپراتورهای انسانی با عینکهای واقعیت مجازی و کنترلهای سنسور حرکتی برای تعلیم دادن به این رباتها، هزینه روباتیک خرده فروشی را در مقایسه با برنامه ریزی پیچیده ای که به سخت افزار بیشتر و ماهها زمان برای تکمیل نیاز دارد، ۱۰ برابر کمتر می کند.

بر اساس گزارش رویترز، تاکئو کاناده، دانشمند هوش مصنوعی و رباتیک در دانشگاه کارنگی ملون آمریکا که در فوریه بعنوان مشاور به تله اگزیستنس پیوست، اظهار نمود: رباتهای آینده این شرکت می توانند در بیمارستانها هم مورد استفاده قرار گیرند و پزشکان به کمک آنها بعضی از اعمال را ازراه دور انجام دهند. اما ممکنست ۲۰ سال زمان نیاز باشد تا رباتها بتوانند در خانه مردم کار کنند.
1399/04/26
13:38:35
5.0 / 5
2973
تگهای خبر: خرید , فروش , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
گل چرم