وزارت جهاد پیشنهاد داد

قیمت تضمینی چغندر قند به یك هزار تومان در هر كیلوگرم افزایش یابد

قیمت تضمینی چغندر قند به یك هزار تومان در هر كیلوگرم افزایش یابد

به گزارش گل چرم مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد كشاورزی اظهار داشت: در صورت افزایش قیمت خرید تضمینی چغندر قند به بیشتر از یك هزار تومان در هر كیلوگرم، انتظار می رود كه كشاورزان چغندر بیشتری در سال زراعی آینده بكارند.به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، پیمان حصادی اضافه کرد: با عنایت به افزایش هزینه تولید به دنبال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از نهاده های کشاورزی، بهترین گزینه برای ادامه روند کشت چغندر قند در سال زراعی ۹۹-۱۴۰۰ این است که دولت قیمت خرید تضمینی این محصول را به بیشتر از یک هزار تومان افزایش دهد.
وی با اشاره به اینکه قیمت چغندر قند متأثر از قیمت شکر است، تصریح کرد: گزینه دیگر این است که دولت قیمت شکر را افزایش دهد تا تولید برای چغندرکاران صرف کند.
حصادی اذعان کرد: برای سال زراعی ۹۸-۹۹ قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم چغندر قند پاییزه ۵، ۹۰۰ ریال به اضافه یک هزار ریال کرایه حمل و نقل و قیمت خرید تضمینی چغندر بهاره ۶، ۰۲۴ ریال با ۵۰۰ ریال کرایه حمل و نقل تعیین شد که این رقم با عنایت به شرایط فعلی باید افزایش یابد.
مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی، به افزایش هزینه تهیه بذور مقاوم خارجی مورد نیاز چغندرکاران برای کشت پاییزه اشاره و خاطرنشان کرد: برای پاییز سال جاری کشت ۳۰ هزار هکتار چغندر قند پیشبینی شده است و این در شرایطی است که ۱۰۰ درصد بذور مقاوم مورد نیاز کشت پاییزه، بذور خارجی است.
وی افزود: در جهت تأمین بذور منوژرم مقاوم به بیماری ها و ساقه دهی برای کشت پاییزه، ثبت سفارش کرده ایم، اما هنوز ارز نیمایی آن تأمین نشده است.
حصادی اظهار داشت: با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، هزینه کشت هر هکتار بذر چغندر قند پاییزه با یورو ۲۲ هزار تومانی چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می شود ضمن آنکه کشاورزان با افزایش قیمت سم و ادوات مکانیزه هم روبرو هستند.
این مقام مسئول، قیمت هر یونیت بذر مقاوم خارجی چغندر قند پاییزه را ۸۵ یورو عنوان و تصریح کرد: این بذور از کشورهای اروپایی مانند فرانسه، آلمان و بلژیک وارد می شود.
وی اضافه کرد: میزان بذر خارجی مورد نیاز کشور برای کشت چغندر پاییزه ۷۵ هزار یونیت است.
مجری طرح چغندر قند اذعان کرد: با مدیریت و تعامل خوب وزیر جهاد کشاورزی با بانک مرکزی و وزارت صمت امیدواریم مشکل جدی برای تولید چغندر قند نداشته باشیم ضمن آنکه برای تأمین نهاده ها دو ماه دیگر فرصت داریم.


منبع:

1399/04/27
21:25:09
5.0 / 5
2749
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گل چرم