در گزارش گل چرم اعلام شد:

ذبح دام حجاج تهرانی در عید قربان فقط در كشتارگاهها

ذبح دام حجاج تهرانی در عید قربان فقط در كشتارگاهها

به گزارش گل چرم رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی با اشاره به اینكه برای عید قربان ذبح دام فقط در كشتارگاه انجام می شود، اظهار داشت: مردم می توانند روز عید با رفتن به قصابی ها، به مقدار مورد نیاز گوشت تهیه كنند.


علی اصغر ملکی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه سال جاری با عنایت به شیوع بیماری کرونا شیوه ذبح دام برای عید سعید قربان تغییر کرده است، اظهار داشت: در گذشته در مناطق ۲۲ گانه شهرداری جایگاه عرضه دام راه اندازی و به مردم اطلاع رسانی تا متقاضیان برای قربانی و ذبح دام به آنجا رجوع کنند اما سال جاری این جایگاه ها ایجاد نخواهد شد. وی با اشاره به اینکه در سطح شهر نباید هیچگونه ذبحی صورت گیرد، اضافه کرد: چه درب مغازه های قصابی و چه در مناطق دیگر شهر در صورتیکه ذبحی صورت گیرد، با آن برخورد خواهد شد. این فعال بخش خصوصی افزود: قرار شده مردم سفارشات خویش را یک الی دو روز پیش از عید سعید قربان به قصابی ها بدهند و بامداد روز عید قربان، دام ذبح شده را تحویل بگیرند. ملکی افزود: در واقع از صبح روز عید قربان ذبح در کشتارگاه ها به نیت قربانی عید انجام می شود. مسائل شرعی این کار هم بررسی و حل شده و مشکلی در این حوزه وجود ندارد. وی اظهار داشت: پس از ذبح دام و خارج شدن از فرآیند کشتارگاه و پیش سرد، گوشت آن به قصابی ها عرضه می شود و مردم می توانند با رفتن به مغازه های قصابی به مقداری که نیاز دارند گوشت بخرند؛ ضمن اینکه ناچار نیستند که حتما یک گوسفند کامل را خریداری کنند و هر کس به اندازه توان خود می تواند از گوشت ها خریداری کند. ملکی خاطرنشان کرد: هماهنگی های لازم با اداره کل دامپزشکی استان تهران هم انجام شده تا همه چیز به خوبی برگزار گردد. وی وضعیت بازار را هم مساعد توصیف کرد و اضافه کرد: قیمت هر کیلوگرم شقه بدون دنبه با کیفیت خوب الان بین ۱۱۰ تا ۱۱۵ هزار تومان است و تصور نمی نماییم که برای عید قربان افزایشی در این حوزه داشته باشیم. خطر انتقال کرونا از حیوان به انسان از بین نرفته است؛ مردم مراقب باشند
دو روز پیش، رئیس سازمان دامپزشکی کشور اظهار داشته بود: از همه مردم می خواهیم که به هیچ وجه خودشان مبادرت به ذبح دام نکنند هرچند انتقال بیماری کووید ۱۹ از حیوان به انسان هنوز اثبات نشده، اما برای رعایت جوانب احتیاط و پیشگیری از انتشار سایر بیماری های مشترک میان حیوان و انسان از هر گونه کشتار غیر مجاز جلوگیری می شود و کشتار دام تنها باید در کشتارگاه های مجاز و با نظارت اکیپ های دامپزشکی صورت پذیرد.
به گفته وی، ۳۵۴ کشتارگاه در سرتاسر کشور در روز عید قربان آماده خدمت رسانی به هموطنان هستند و هزار و ۶۰۰ اکیپ ثابت و سیار هم در این کشتارگاه ها بر فاصله گذاری اجتماعی، همینطور روند انجام کشتار نظارت می کنند.
وی پیشبینی کرده بود سال جاری ۱۶۰ هزار رأس دام در روز عید قربان کشتار شود که اکیپ های مختلف آموزش های لازم برای نظارت بر روند کشتار و حتی حمل و نقل این دام را دیده اند.
به گفته ماکنعلی، خودرو های مختلف برای حمل و نقل گوشت قربانی وجود دارد که هموطنان می توانند با بیان به کشتارگاه ها گوشت موردنظر خویش را بعد از کشتار در محل های موردنظر خود تحویل بگیرند.
وی با اشاره به ممنوعیت کشتار غیر مجاز تصریح کرد: از همه مردم می خواهیم که به هیچ وجه خودشان مبادرت به ذبح دام نکنند هرچند انتقال بیماری کووید ۱۹ از حیوان به انسان هنوز اثبات نشده، اما برای رعایت جوانب احتیاط و پیشگیری از انتشار سایر بیماری های مشترک میان حیوان و انسان از هر گونه کشتار غیر مجاز جلوگیری می شود و کشتار دام تنها باید در کشتارگاه های مجاز و با نظارت اکیپ های دامپزشکی صورت پذیرد.


منبع:

1399/05/09
12:05:03
5.0 / 5
2819
تگهای خبر: آموزش , اتحادیه , بازار , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
گل چرم