وضعیت تولید كالاهای منتخب صنعتی در بهار امسال

وضعیت تولید كالاهای منتخب صنعتی در بهار امسال

جدیدترین آمار انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان میدهد كه در بهار امسال از بین 26 كالای منتخب صنعتی، تولید 16 كالا نسبت به زمان مشابه سال قبل افزایش داشته است و ماشین لباسشویی با 115.1 درصد افزایش و چرم با 22.3 درصد كاهش بیشترین و كمترین افزایش تولید را به خود اختصاص دادند.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار از بین این ۱۶ کالا، تولید دو محصول، یعنی ماشین لباسشویی و الیاف اکریلیک بیش از دو برایر شده و به ترتیب ۱۱۵.۱ و ۱۱۳.۲ درصد افزایش داشته اند. بطوریکه در بهار امسال ۲۰۷ هزار و ۴۰۰ دستگاه ماشین لباسشویی و ۱۶۰۰ تن الیاف اکریلیک تولید شده است. این در حالیست که تولید این دو محصول در زمان مشابه سال قبل به ترتیب ۹۶ هزار و ۴۰۰ دستگاه و ۸۰۰ تن بوده است.
در این میان تولید چهار کالا شامل انواع تلویزیون، لاستیک خودرو، وانت و نئوپان در بهار امسال نسبت به سال قبل بین ۲۰ تا ۵۰ درصد افزایش داشته است. تولید این چهار محصول در سه ماهه اول امسال به ترتیب ۴۹.۴، ۳۰.۱، ۲۲.۹ و ۲۰.۹ درصد افزایش داشته و در طول این مدت ۲۱۰ هزار و ۲۰۰ دستگاه تلویزیون، ۶۲ هزار و ۷۰۰ تن لاستیک خودرو، ۱۵ هزار و ۹۴۳ دستگاه وانت و ۲۱۲ هزار متر مکعب نئوپان در کشور تولید شده است. تولید این چهار محصول در بهار سال قبل به ترتیب ۱۴۰ هزار و ۷۰۰ دستگاه تلویزیون، ۴۸ هزار و ۲۰۰ تن لاستیک، ۱۲ هزار و ۹۷۵ دستگاه وانت و ۱۷۵ هزار و ۳۰۰ تن نئوپان بوده است.
بر طبق این آمار در بهار امسال تولید ۱۰ کالا شامل نخ سیستم پنبه ای و ترکیبی الیاف مصنوعی با ۱۲.۴ درصد افزایش، پودر شوینده با ۸.۷ درصد افزایش، انواع سواری با ۸.۴ درصد افزایش، یخچال و فریزر با ۷.۹ درصد افزایش، داروی انسانی و پتروشیمی هر کدام با ۶.۸ درصد افزایش کمباین با ۵.۷ درصد افزایش، روغن صنعتی و موتور تصفیه اول با سه درصد افزایش، تراکتور با ۱.۵ درصد افزایش و فیبر با ۰.۲ درصد افزایش، نسبت به سه ماهه اول سال قبل کمتر از ۲۰ درصد افزایش داشتند.
بر این اساس در بهار سال ۱۳۹۸ و امسال به ترتیب ۱۸۴ هزار و ۶۰۰ دستگاه و ۲۰۰ هزار و ۱۰۰دستگاه سواری، ۳۰۴ هزار و ۶۰۰ دستگاه و ۳۲۸ هزار و ۵۰۰ دستگاه یخچال و فریزر و ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون عدد و ۱۰ میلیارد و ۱۰۰ میلیون عدد داروی انسانی تولید شده است.
چرم، صدرنشین کاهش تولید
همین طور تولید دوده در طول این مدت ثابت بوده و ۱۰ کالا شامل چرم با ۲۲.۳ درصد، سیگار با ۲۱.۱ درصد، سموم دفع آفات نباتی با ۱۹.۹ درصد، انواع پایپوش و کفش با ۱۸.۶ درصد، نخ فیلامنت پلی استر با ۱۷.۲ درصد، روغن ساخته شده نباتی با ۱۵.۹ درصد، الیاف پلی استر با ۱۵ درصد، الکتروموتور با ۱۴.۳ درصد و اتوبوس-مینی بوس-ون با ۹.۷ درصد کاهش نسبت به زمان مشابه سال قبل مواجه گشته اند.
در میان کالاهایی که تولیدشان در بهار امسال با کاهش مواجه بوده، تولید چرم از ۹ میلیون فوت مربع در بهار سال قبل به ۷ میلیون فوت مربع در زمان مشابه سال جاری و تولید انواع کفش و پایپوش از ۳۰ میلیون و ۱۰۰ هزار زوج به ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار زوج رسیده است.
همین طور در بهار سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به ترتیب ۱۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون نخ و ۱۰ میلیارد و و ۲۰ میلیون نخ سیگار تولید شده است.

1399/05/13
12:08:38
5.0 / 5
2936
تگهای خبر: تولید , چرم , كالا , لباس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
گل چرم