مدیركل دامپزشكی خوزستان:

كانون هایی از بیماری تب سه روزه در خوزستان وجود دارد

كانون هایی از بیماری تب سه روزه در خوزستان وجود دارد

به گزارش گل چرم مدیركل دامپزشكی خوزستان اظهار داشت: هم اكنون با عنایت به تغییرات جوی و سبب شناسی بیماری، كانون هایی از بیماری تب سه روزه میان دام ها در استان وجود دارد.مصطفی کنارکوهی در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد بروز بیماری تب سه روزه میان دام های بهبهان، اظهار نمود: هم اکنون با عنایت به تغییرات جوی و سبب شناسی بیماری، کانون هایی از بیماری در سطح استان وجود دارد.
وی در مورد علت شیوع بیماری اظهار داشت: بیماری تب سه روزه (BEF) یک بیماری ویروسی مختص گاو و گاومیش است و به هیچ عنوان بین انسان و حیوان مشترک نیست.
مدیرکل دامپزشکی خوزستان خاطرنشان کرد: بیماری تب سه روزه در نقاط گرمسیری و نیمه گرمسیری و متعاقب آغاز فصل گرما و فعالیت حشرات و بندپایان بروز می کند و این بیماری گذرا بوده و قابل درمان است.
کنارکوهی عنوان کرد: واکسیناسیون صرفا بعنوان تنها روش مؤثر کنترل BEF در دنیا مطرح بوده و واکسن فعلی واکسن ویروس غیرفعال شده تب سه روزه است که هم اکنون در استان موجود است.
وی در پاسخ به این سؤال که احتمال سرایت به جاهای دیگر دارد، بیان نمود: این بیماری یک بیماری عفونی و غیر واگیر است ولی با عنایت به شدت گرمای هوا و همینطور رطوبت بالا و ازدیاد حشرات ناقل امکان رخداد بیماری وجود دارد و تنها راه انتقال محتمل بیماری از راه نیش ناقلان است.
مدیرکل دامپزشکی خوزستان به دامداران برای مقابله با این بیماری سفارش کرد و اظهار داشت: انجام واکسیناسیون در دو نوبت پیش از شروع فصل گرما در دام های شیری و استقبال از واکسیناسیون بموقع، رعایت بهداشت دام و سم پاشی بموقع جایگاه نگهداری دام ها برای از بین بردن ناقلان همچون اقدامات مؤثر است.
کنارکوهی افزود: از بین بردن محل تجمع حشرات مانند آب های سطحی در اطراف مراکز نگهداری دام ها و ایجاد امکانات برای رفاه دام (دستگاه خنک کننده) هم از دیگر اقدامات مؤثر است.
وی در مورد اقدامات انجام شده برای مبارزه با این بیماری اظهار داشت: پایش و مراقبت بیماری توسط اکیپ های شهرستانی به صورت روزانه، آموزش و ترویج دامداران، برگزاری جلسات با اتحادیه های دامداران و توزیع سم بین دامداران روستایی همچون اقدامات است.
مدیرکل دامپزشکی خوزستان در انتها اظهار داشت: تأمین واکسن به اندازه کافی در سطح استان که باید توسط دامداران یا مجتمع های دامداری از مراکز مایه کوبی مجاز تهیه شود، هماهنگی با نیروی انتظامی در مورد انتقال و جابه جایی غیرقانونی دام ها و همینطور هماهنگی با فرمانداری ها، شهرداری، محیط زیست، جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی به منظور دفن بهداشتی تلفات احتمالی ناشی از بیماری هم از دیگر اقدامات انجام شده است.


منبع:

1399/05/25
14:04:17
5.0 / 5
3162
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
گل چرم