یك مقام مسئول خبر داد:

تعداد صندوق های پشتیبانی از توسعه كشاورزی به ۱۵۴ عدد رسید

تعداد صندوق های پشتیبانی از توسعه كشاورزی به ۱۵۴ عدد رسید

یك مقام مسئول با اشاره به اینكه تعداد صندوقهای پشتیبانی از توسعه كشاورزی طی7سال اخیر با افزایش 82 عددی به 154 رسیده، اظهار داشت: اعتبار 33 میلیارد تومانی برای پشتیبانی از شركت های دانش بنیان اختصاص یافت.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، جانعلی بهزادنسب، مدیرعامل شرکت مادرتخصصی صندوق پشتیبانی از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی در نشستی خبری درباره دلیلهای عقب ماندگی سرمایه گذاری در بخش کشاورزی گفت: متأسفانه طی سال های گذشته، بازدهی پایین در بخش کشاورزی و سرکوب قیمت ها و پرداختن صرف به تولید موجب جذب نشدن سرمایه شده است.
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی صندوق پشتیبانی از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی افزود: بطوریکه سهم بخش کشاورزی از تولید ناخالص داخلی ۸ درصد است؛ اما سهم این بخش در تشکیل سرمایه تنها ۵ درصد است.
بهزادنسب اشاره کرد: برای افزایش سرمایه گذاری در این بخش باید از تولید صرف محصولات به ایجاد کسب و کارهای کشاورزی تغییر مسیر بدهیم؛ ضمن اینکه این اجازه داده شود محصولات کشاورزی با نرخ مناسب عرضه شوند.
وی افزود: اگر دولت می خواهد این محصولات با قیمت کمتری به دست مصرف کننده برسد، باید مابه التفاوت آنرا به تولیدکنندگان پرداخت کند.
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی صندوق پشتیبانی از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: خط اعتباری ۳۳ میلیارد تومانی برای پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان کشاورزی اختصاص یافته است و این صندوق از محل این اعتبارات به شرکت های دانش بنیان حوزه کشاورزی تسهیلات ارائه می کند.
وی همین طور با اشاره به روند تشکیل و توسعه صندوق های پشتیبانی از توسعه بخش کشاورزی اظهار داشت: از شروع شروع فعالیت این صندوق ها در سال ۸۳ تا اختتام تیرماه ۹۹، معادل ۱۵۴ صندوق پشتیبانی از توسعه بخش کشاورزی در سطوح مختلف تشکیل شده است.
بهزادنسب افزود: ۳۲ صندوق استانی، ۱۰ صندوق تخصصی محصولی، ۱۹ صندوق زنان روستایی و عشایری، ۱۰ صندوق منابع طبیعی و ۸۳ صندوق شهرستانی مجموع ۱۵۴ صندوق را می سازند.
این مقام مسئول اضافه کرد: سرمایه این صندوق ها باید بر ۲۲ هزار میلیارد ریال و حداکثر سهم مشارکت دولت در سرمایه آنها ۴۹ درصد و سهم بخش غیردولتی ۵۱ درصد است.
وی افزود: از شروع تشکیل دولت تدبیر و امید از خرداد ۹۲ تا اختتام تیر ۹۹ تعداد صندوق ها از ۷۲ صندوق با سرمایه ۸۴ هزار و ۲۷۴ میلیارد ریال به تعداد ۱۵۴ صندوق با سرمایه بیش از ۲۲ هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه از شروع تأسیس صندوق ها تابحال بیش از ۱۳۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات با هدف تامین قسمتی از سرمایه در گردش به جامعه هدف در امتداد تکمیل و تقویت زنجیره ارزش اعطا شده است، اظهار داشت: مبلغ ۱۱۵ هزار میلیارد ریال آن مربوط به زمان دولت تدبیر و امید است و تسهیلات مزبور در اختیار سهامداران این صندوق ها ( حدود ۸ هزار تشکل و تعاونی بعنوان سهامداران حقوقی و بیش از ۱۱۸ هزار تولیدکننده و بهره بردار بعنوان سهامدار حقیقی) قرار داده شده است.
وی اضافه کرد: بیش از ۷۸ درصد این تسهیلات به صورت قرض الحسنه با کارمزد ۴ درصد و مابقی از منابع بانکهای کشور باتوجه به تفاهم نامه منعقده تامین شده است.

1399/05/31
12:07:38
5.0 / 5
3103
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
گل چرم