بازار سوریه برای ایران چه دستاوردی خواهد داشت؟

بازار سوریه برای ایران چه دستاوردی خواهد داشت؟

به گزارش گل چرم با بهبود نسبی شرایط سیاسی و امنیتی در سوریه، دولت این كشور بار دیگر آماده می گردد تا شرایط را برای بازسازی اقتصادی و در كنار آن بالا بردن شرایط همكاری های اقتصادی فراهم آورد و در این بین ایران یكی از اصلی ترین گزینه های پیش روی دولت بشار اسد خواهد بود.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، روز یكشنبه محمد سامر الخلیل - وزیر اقتصاد و تجارت سوریه، كه به ایران آمده بود، با حضور در اتاق بازرگانی ایران، مذاكراتی را در ارتباط با چگونگی افزایش همكاری های اقتصادی میان دوطرف انجام داد.

در جریان این جلسه مشترك، محمد اسلامی - وزیر راه و شهرسازی، و غلامحسین شافعی - رئیس اتاق ایران، از امكان افزایش همكاری ها سخن گفتند و بازار سوریه را برای حضور بخش خصوصی ایران مناسب دیدند و از این رو با عنایت به نزدیكی سیاسی دو كشور می توان انتظار داشت كه در آینده میزان همكاری ها و مراودات اقتصادی ایران و سوریه افزایش یابد.

اینكه ایران در بازار سوریه چه نگاهی داشته باشد و بخش خصوصی چه استقبالی از این بازار خواهد داشت تا حد زیادی آینده اقتصادی دو طرف را مشخص می كند.

در این باره سید رضی حاجی آقامیری - عضو اتاق بازرگانی تهران، در گفت و گو با ایسنا، از ضرورت استفاده از تجارب گذشته كشور در همكاری با كشورهای منطقه یاد كرد و توضیح داد: با عنایت به این كه در طول سال های گذشته شرایط سیاسی سوریه به شكلی بوده كه امكان فعالیت گسترده در آن وجود نداشته، بطور قطع نمی توان هم اكنون به راحتی از ظرفیت های موجود و آنچه اقتصاد ایران می تواند در این كشور به دست آورد، صحبت كرد؛ هرچند تجربه همكاری های سال های اخیر با عراق برای ما بسیار مهم خواهد بود.

وی افزود: ما در سال هایی كه عراق از نظر اقتصادی صدمه پذیر بود و نیاز به كمك داشت، در كنار آنها حضور داشتیم اما وقتی شرایط آنها بهبود پیدا كرد، اوضاع عوض شد.

آقامیری با تاكید بر ضرورت استفاده از تجارب سال های گذشته جهت استفاده از ظرفیت های پیش رو، اظهار نمود: ما از سویی برای ورود به سوریه باید شرایط سیاسی منطقه را تحلیل نماییم. اینكه مثلا دولتی مانند دولت روسیه چه ارزیابی از این بازار خواهد داشت و چه نگاهی اتخاذ می كند، می تواند برای ما اثر گذار باشد. بطور قطع امكان آنكه ایران از بازار سوریه استفاده نماید وجود دارد، اما باید اقدامات با دقت انجام شوند.
1397/10/12
15:27:54
5.0 / 5
5203
تگهای خبر: بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان گل چرم
گل چرم