رئیس بنیاد ملی گندمكاران كشورتاكید كرد:

نرخ خرید تضمینی محصولات كشاورزی حداكثر تا 10 روز آینده اعلام گردد

نرخ خرید تضمینی محصولات كشاورزی حداكثر تا 10 روز آینده اعلام گردد

به گزارش گل چرم رئیس بنیاد ملی گندمكاران كشور اظهار داشت: دولت حداكثر تا ۱۰ روز آینده باید نرخ خرید تضمینی محصولات كشاورزی را اعلام نماید.به گزارش گل چرم به نقل از مهر عطاء الله هاشمی رئیس بنیاد ملی گندمکاران کشور در نشستی خبری با اشاره به بی توجهی های صورت گرفته در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم طی سالهای گذشته اظهار داشت: بنده برای محصول گندم بعنوان یک محصول استراتژیک احساس خطر می کنم چون که به علت عدم برنامه ریزی مناسب و توجه لازم امکان دارد این محصول را از دست بدهیم.
وی با اشاره به اینکه تولید کنندگان داخلی حاضرند گندم خویش را ۱۰ درصد پایین تر از قیمت جهانی به دولت بفروشند، اظهار داشت: بر مبنای قانون کشاورز می تواند محصول خویش را در بازار آزاد بفروشد و اگر نتوانست محصول خویش را در بازار با قیمت مناسب بفروشد دولت باید به قیمت تضمینی آنرا از کشاورز خریداری کند.
به گفته هاشمی قیمت گندم وارداتی در تیرماه سال جاری ۵ هزار و ۷۴ تومان بوده وهمانطور که اعلام گردید کشاورزان داخلی ۱۰ درصد پایین تر از این قیمت حاضرند گندم خویش را به دولت بفروشند.
وی با اشاره به برخی مباحث مطرح شده در خصوص به صرفه بودن واردات گندم اظهار داشت: اگر که دولت می خواهد گندم کند ایرادی ندارد. فقط به کشاورزان اجازه بدهد آن هم گندم خویش را چه به صورت محصول اولیه یا به صورت فرآورده نهایی به کشورهای دیگر همچون افغانستان، ترکیه و … صادر کنند.
رئیس بنیاد ملی گندمکاران کشور خاطرنشان کرد: دولت باید حداکثر تا ۱۰ روز آینده قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی را اعلام نماید تا بتوانند طرح الگوی کشت را پیاده سازی نمایند. بدین ترتیب تکلیف خویش را می داند و می تواند برای کشت محصول تصمیم گیری کند.
هاشمی همینطور از دولت خواست در جلسات مربوط به تصمیم گیری درباره قیمت خرید تضمینی گندم از بنیاد ملی بعنوان تشکل تخصصی دعوت شود.
وی با اشاره به اینکه کشت گندم دوروم طی چند سال در کشور متوقف شده بود اظهار داشت: از سال گذشته قراردادی با کارخانجات ماکارانی سازی امضا کردیم و قرار شد که این کارخانجات گندم دوروم را ۱۰ درصد بالاتر از نرخ خرید تضمینی گندم از کشاورزان خریداری کنند و پول آن هم ۴۸ ساعت بعد به حساب کشاورزان پرداخت گردد که این اتفاق هم افتاده و یکشنبه هفته آینده هم قرارداد سال زراعی جدید را در این عرصه با کارخانجات امضا خواهیم کرد.


منبع:

1399/05/31
21:29:48
5.0 / 5
2485
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
گل چرم