انتقاد تند تجار و پاسخ سازمان توسعه تجارت

چرا كارت بازرگانی جدید صادر نمی شود؟

چرا كارت بازرگانی جدید صادر نمی شود؟

گل چرم: با گذشت بیش از یك ماه از ورود مستقیم وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت به صدور كارت های بازرگانی جدید، اختلاف نظرها میان این دستگاه دولتی و اتاق بازرگانی تهران به وجود آمده است.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، در طول سال های گذشته باتوجه به تاکید دولت بر ضرورت بازگشت ارزهای حاصل از صادرات به کشور و به دنبال آن اجرای طرح تعهد ارزی برای صادرکنندگان، اعطای کارت های جدید بازرگانی نیز خود به محل اختلاف بدل شده است.
تا قبل از مرداد ماه امسال، صدور کارت های بازرگانی جدید به شکل مشترک میان دولت و اتاق بازرگانی تقسیم شده بود. بدین سان که فعالان اقتصادی پرونده های خودرا ابتدا برای تایید به دولت ارائه می کردند و بعد از آن با تایید اتاق بازرگانی، این کارت ها از طرف پارلمان بخش خصوصی صادر می شد.
در سال های اخیر برخی از صادرکنندگان بنا به دلیلهای مختلف نتوانستند ارز خودرا به کشور بازگردانند و در بین این پرونده ها، صحبت از صادرکنندگانی عنوان شد که برای اولین بار کارت بازرگانی گرفته بودند و بعد از صادرات کالا، یا ارز خودرا بازنگردانند یا عدد بازگشته بسیار پایین تر از تعهدات در نظر گرفته شده بود. در این میان بحث از کارت های بازرگانی اجاره ای که از طرف برخی افراد فعال شده و بدون ثبت پرونده مبادرت به صادرات بدون بازگشت ارز کرده بودند، انتقادها از نحوه واگذاری کارت ها را افزایش داد.
هرچند اتاق اعلام می کرد که در پروسه صدور کارت بازرگانی تنها نیست و این افراد تاییدیه های لازم از دستگاه های دولتی را نیز دریافت کرده بودند اما با این وجود صحبت از تغییر رویه در صدور کارت های بازرگانی جدید جدی تر شد تا سرانجام برمبنای برنامه ریزی های صورت گرفته از اول مرداد امسال، سامانه جامع تجارت مسئول صدور کارت های بازرگانی شود و بدین سان دولت محوریت صدور کارت های جدید را در اختیار گرفت.
با این وجود بعد از چند هفته ابتدا مسعود خوانساری – رئیس اتاق بازرگانی تهران – و سپس تعدادی دیگر از صادرکنندگان به انتقاد از رویه دولت پرداخته و اعلام نمودند عملا از شروع مرداد صدور کارت های بازرگانی جدید کند شده یا متوقف شده است.
بخش خصوصی در ادامه انتقادات خود، شب گذشته یک اطلاعیه منتشر و سازمان توسعه تجارت را ملزم به پاسخگویی دراین زمینه دانست. در این اطلاعیه آمده بود: پیرو اصرار وزارت صنعت، معدن و تجارت بر تغییر رویه صدور و تمدید کارت بازرگانی فعالان اقتصادی از شروع مرداد ماه جاری روند صدور کارت بازرگانی و از نیمه مرداد ماه روند تمدید کارت بازرگانی، مسیری جدید در پیش گرفته و بوسیله سامانه جامع تجارت، زیر نظر وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت انجام می گیرد.
این در حالیست که آماده نبودن بسترهای لازم برای پیاده سازی این فرایند، منجر به بروز مشکلات مختلفی چون تاخیر در صدور و تمدید کارت بازرگانی فعالان اقتصادی و هم چنین سردرگمی آنان در پیگیری امور مربوطه از مراجع ذیربط شده، و انتقادات و گلایه های بسیار فعالان اقتصادی را به دنبال داشته است.
شایان ذکر است، در شرایطی که پشتیبانی و دفاع از حقوق قانونی اعضا و فعالان اقتصادی کشور، وظیفه ذاتی پارلمان بخش خصوصی است، تحمیل تغییرات صورت گرفته در سامانه صدور و تمدید کارت بازرگانی از طرف مراجع ذیربط، ما را از این مهم بازداشته و هم اکنون به سبب وجود برخی ناهماهنگی ها و ابهامات، سازمان توسعه تجارت موظف به پاسخگویی و حل سریع مشکل به وجود آمده خواهد بود.
بدیهی است اتاق بازرگانی تهران بعنوان نماینده بخش خصوصی، وظیفه خود می داند در جهت پشتیبانی از حقوق فعالان اقتصادی، موضوع را تا حصول نتیجه مطلوب پیگیری کند.
بعد از انتشار این اطلاعیه، امروز سازمان توسعه تجارت که مخاطب اصلی این متن بود، به اظهارات اتاق، واکنشی رسمی نشان داد. این سازمان با انتشار اطلاعیه ای جدید، دلیل کند شدن صدور کارت های بازرگانی جدید را، احراز هویت فعالان اقتصادی و افزایش اطمینان خاطر از روند صادرات غیر نفتی دانست.
در قسمتی از این اطلاعیه آمده است: مقرر شده درخواست صدور و تمدید کارت بازرگانی طبق پروسه جدید با ایجاد سهولت های لازم همچون حذف گواهی بانک عامل (فرم الف)، گواهی سوء پیشینه و تعهدنامه محضری (فرم دال) بوسیله سامانه جامع تجارت انجام و بعد از تطبیق شرایط و تأیید در سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه بندی اعتباری جهت طی مراحل تکمیلی و صدور به اتاق بازرگانی ارسال شود. پیرو درخواست اتاق بازرگانی ایران در خصوص اجرای مرحله ای اقدامات فوق الذکر، مقرر شد پروسه صدور کارت بازرگانی از مورخ اول مرداد۹۹ و تمدید کارت از مورخ ۱۵ مرداد۹۹ عملیاتی شود که در هفته های اول به سبب حجم بالای مراجعات کاربران و برخی مشکلات در تبادل اطلاعات با دستگاه های دیگر همچون سامانه اتاق بازرگانی با برخی اختلالات در بعضی ساعات روز مواجه گردید ولی خوشبختانه مشکلات با همکاری دستگاه ها بطور کامل برطرف شده است.
پروسه جدید صدرو و تمدید کارت بازرگانی، ضمن تسهیل برای متقاضیان و حذف اسناد غیرضرور و جایگزینی استعلامات سیستمی، ثبت درخواست و بررسی شرایط را پیش از زمان مراجعه و ارائه اسناد بوسیله درگاه واحد سامانه جامع تجارت فراهم نموده، اطمینان از احراز اهلیت و صلاحیت متقاضیان و کاهش برخی سو استفاده های سابق را نیز به دنبال خواهد داشت.
باتوجه به توضیحات سازمان توسعه تجارت، این دستگاه دولتی مشکلات به وجود آمده در سیستم در ایام ابتدایی مرداد را تایید کرده اما از برطرف شدن تمامی مشکلات آگاهی داده است. این سازمان دولتی بر این مساله نیز پافشاری کرده که علت تغییر در پروسه صدور کارت های جدید در کنار احراز هویت دقیق فعالان اقتصادی، تسهیل در روند صدور کارت و کاهش زمان آن است، موضوعی که بنظر می رسد اتاق بازرگانی تهران چندان آنرا قبول ندارد.
منبع:

1399/06/06
13:35:47
5.0 / 5
2789
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
گل چرم