نتایج یك مطالعه نشان داد

كاهش صید غیر مجاز با آگاهی بخشی به صیادان

كاهش صید غیر مجاز با آگاهی بخشی به صیادان

به گزارش گل چرم نتایج یك مطالعه نشان داد كه برای كاهش صید غیرمجاز باید صیادان را آموزش داد و روی آگاه سازی آنها از صدمه های زیست محیطی و صدمه های اقتصادی ناشی از این نوع صید سرمایه گذاری كرد. سیاست گذاری فرهنگی كه تنها بر مبنای قانون گذاری باشد، كم ترین نتیجه را خواهد داشت.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، در سال های اخیر بنابر آمار عرضه شده از مراجع ذیربط، در اثر صید بی رویه و بالاتر از ظرفیت مجاز در طول یک دوره، خلیج فارس گرفتار تغییراتی شده و تعادل و پایداری آن در حال برهم خوردن است.

استان هرمزگان با عنایت به موقعیت جغرافیایی و مناطق ساحلی و زیست بوم های آن نقش مهمی در زندگی صیادان صنعتی و سنتی دارد. اما متاسفانه بومیان ساکن در نوار ساحلی این استان، درصد بالایی از صید غیرمجاز در منطقه خلیج فارس را انجام می دهند که به دلایلی غیر از مصرف خوراکی است.

هم اکنون همه شناورهای مجاز به صید میگو مبادرت به ترال کشی در محدوده صیدگاه های اعلام شده می کنند که اثرات زیان باری را بر محیط زیست و دیگر آبزیان وارد می نماید.

با عنایت به این که ذخایر آبزی منابعی هستند که برداشت کم تر از حد مجاز از آنها سبب اتلاف آن در دریاها و بهره برداری بیش از اندازه سبب تخریب و خسارت صیدگاه ها می شود، باید سیستم مناسبی برای مدیریت صید طراحی شود.

بدین منظور «عباسعلی قیومی» و «فرید جهانشاهلو»، پژوهشگران دانشکده مدیریت و علوم اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال، به همراه «مسلم دلیری»، پژوهشگر گروه شیلات دانشکده علوم و فنون دریایی دانشگاه هرمزگان، مطالعه ای با هدف عرضه الگوی مدیریت فرهنگی مبتنی بر سیاست های فرهنگی کاهش صید غیر مجاز در نوار ساحلی استان هرمزگان، انجام دادند.

برای انجام این مطالعه، از نظرات ۱۵ متخصص و کارشناس حوزه شیلات استان هرمزگان استفاده شد. پژوهشگران برای جمع آوری نظرات این خبرگان از پرسش نامه استفاده کردند و با استفاده از نظر کارشناسان این حوزه برای کاهش صید غیرمجاز مدل سازی انجام شد.

نظرات مشارکت کنندگان در این پژوهش نشان داد که ۶ معیار اصلی «آگاهی بخشی»، «مشارکت»، «آموزش»، «مدیریت و برنامه ریزی»، «مسائل فرهنگی» و «قانون گذاری» در عرضه الگوی مدیریت فرهنگی کاهش صید غیرمجاز اثرگذار است.

مدل سازی انجام شده نشان داد که در ارتباط با مسائل فرهنگی، عبور از سنت های گذشته صید غیرمجاز و تغییر نگرش به شغل صیادی بعنوان شغل اجدادی و هم ترویج فرهنگ صید مجاز از راه ساماندهی و طرح های تشویقی از مهم ترین شاخصهای مطرح شده در این پژوهش هستند.

بر مبنای یافته های این تحقیق، می توان با آگاه کردن ساکنان منطقه و به خصوص صیادان غیرمجاز از صدمه های زیست محیطی و صدمه های اقتصادی ناشی از این نوع صید و سپس آگاه کردن ساکنان منطقه از شغل های جایگزین صیادی، تا حد زیادی فرهنگ غلط صید غیرمجاز آبزیان را کنترل کرد و آنرا کم کرد.
همینطور آموزش ساکنان منطقه و صیادان جهت به کارگیری روش های صید مجاز شامل زمان و مکان مناسب صید، عدم استفاده از تجهیزات و مواد مضر برای سایر آبزیان و هم عدم صید آبزیان غیرمصرفی هنگام صید با روش های غیرمجاز، از عوامل بسیار موثر در مدیریت فرهنگی صید غیرمجاز در نوار ساحلی استان هرمزگان است.

برای مدیریت و برنامه ریزی جهت کاهش این نوع صید می توان با کنترل و نظارت دقیق بر فعالیتهای غیرمجاز صید از اقدام صیادان در فصول غیر مجاز جلوگیری کرد. بعلاوه مدیریت کشتی ها و ابزارهای صیادی غیرمجاز باید قالب برنامه های بلندمدت و ویژه در دستور کار شیلات قرار گیرد. همینطور باید از راه عرضه طرح ها و برنامه های آموزشی و فرهنگی صیادان غیرمجاز را به صید در فصل ها و مکان های مجاز صید تشویق کرد.

پژوهشگران بر مبنای نتایج به دست آمده از پژوهش می گویند: «مدیران شیلاتی می توانند با سرمایه گذاری در حوزه رفتاری و عملکردی صیادان غیرمجاز و مدیریت صحیح آنها، بهترین اثربخشی را در زمینه کاهش صید غیر مجاز بر مبنای سیاست گذاری های فرهنگی به دست آورند و سیاست گذاری های فرهنگی مبتنی بر قانون گذاری جهت کنترل صید صیادان غیر مجاز، کمترین نتیجه ممکن را به همراه خواهد داشت».

نتایج این پژوهش شهریورماه سالجاری (۱۳۹۹) به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «ارائه الگوی مدیریت فرهنگی مبتنی بر سیاست های فرهنگی کاهش صید غیر مجاز در نوار ساحلی استان هرمزگان» در دوماه نامه علمی شیلات ایران انتشار یافته است.

منبع:

1399/06/09
14:03:56
5.0 / 5
2673
تگهای خبر: آموزش , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گل چرم