خاوازی در صحن مجلس:

واردات گندم كاهش یافته است

واردات گندم كاهش یافته است

به گزارش گل چرم وزیر جهاد كشاورزی اظهار داشت: از زمان آغاز طرح ضریب خوداتكایی در تولید محصولات راهبردی كشاورزی، میزان واردات گندم كاهش یافته است.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، کاظم خاوازی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال علی خضریان درباره روش اجرای طرح خوداتکایی گندم، اظهار داشت: این سوال مربوط به سال های ۹۳ و ۹۴ است و بنده از اردیبهشت ماه امسال وارد وزارت جهاد کشاورزی شدم اما با توجه به این به احترام نماینده سوال کننده، همه اسناد را به صورت عادلانه بررسی کردم.
وی بیان کرد: برمبنای ماده ۷ قانون تنظیم قسمتی از مقررات مالی دولت، طرح های تملک دارایی در یک زمانی آغاز و در یک زمانی خاتمه می یابد و بر این اساس طرح خودکفایی گندم سال ۸۲ آغاز و سال ۹۳ به پایان رسید و طرح ضریب خوداتکایی در تولید محصولات راهبردی کشاورزی توسط سازمان برنامه و بودجه به تصویب رسید.
وزیر جهاد کشاورزی اشاره کرد: بنده فاصله پنج سال بعد و پیش از این طرح را بررسی کردم که نتایج این بررسی ها نشان میدهد که در پنج سال منتهی به خاتمه طرح خودکفایی گندم، ۹۲ میلیون تُن گندم خریداری شده و در پنج سال بعدی که طرح ضریب خوداتکایی در تولید محصولات راهبردی کشاورزی جایگزین آن شد، ۴۵ میلیون تُن گندم خریداری شد.
خاوازی اضافه کرد: در پنج سال منتهی به خاتمه طرح خودکفایی گندم، ۱۹ میلیون تُن واردات داشتیم اما در پنج سال بعد میزان واردات گندم ۵.۴ میلیون تُن بوده است و نمایندگان نگران نباشند و بدانید که طرح ضریب خوداتکایی در تولید محصولات کشاورزی بوسیله اعتبارات دیگری مورد حمایت قرار گرفته است.
وی تصریح کرد: ۵۵ درصد اعتبارات طرح خودکفایی گندم صرف ناظران گندم شد و همه ناظران گندم در سال ۹۲ جذب وزارت جهاد کشاورزی شدند.
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: مدیریت واردات با وزارت جهاد کشاورزی نیست و از طرف دیگر، کشور باید ذخایر راهبردی داشته باشد اما تولید گندم به اندازه مصرف داخلی وجود دارد.
خاوازی اضافه کرد: ما برای نیاز داخلی گندم در کشور هیچ مشکلی نداریم و به اندازه کافی تولید شده اما هر کشوری باید ذخایر راهبردی داشته باشد که بین سه تا پنج میلیون تن است.
وی گفت: گندمی که وزارت صمت وارد می کند، برای تامین ذخایر راهبردی است و ذکر این نکته حائز اهمیت می باشد که ما در محصولاتی چون جو، ذرت و کنجاله سویا ذخایر خوبی داریم و به بیان بهتر، ذخایر ما کامل است.
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: بعضی از دوستان می گویند خرید گندمی که اتفاق می افتد با اعدادی که شما مطرح می کنید، فاصله بسیاری دارد؛ بنده باید بگویم که وزن خوشه را در اسفندماه برآورد می نماییم و البته هیچ کشاورزی مجبور نیست گندم خودرا به دولت بفروشد اما معمولاً قیمت گندم متأثر از محصولاتی چون ذرت و جو است و اگر قیمت ذرت و جو بالا باشد معمولاً گندمکاران هم گندم را نمی فروشند.
خاوازی افزود: ما هم اکنون حدود ۱۷هزار کمباین داریم اما به ۱۴هزار کمباین دیگر نیاز داریم و این مسئله نیازمند کمک دولت و مجلس شورای اسلامی است.
وی اشاره کرد: ما ۷۰ درصد گندم مورد نیاز را از کشت آبی تهیه می نماییم و هم دولت و هم مجلس باید کمک کنند تا ذخایر راهبردی در کشور تامین شود که لازمه اش آن است که وضعیت مکانیزاسیون ارتقاء یابد.
وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: آنچه امروز می تواند به ما کمک نماید، بخش قیمت گذاری است و تلاش می نماییم که دولت قیمتی را برای خرید تضمینی گندم بگذارد تا گندم کاران ترغیب شوند و گندم بکارند و ما این مساله را با جدیت پیگیری می نماییم.
خاوازی با اعلان اینکه ما تلاش می نماییم که به اندازه کافی یارانه بگیریم تا قیمت محصولات کشاورزی به تعادل برسد، اظهار داشت: مجلس در بودجه ۱۴۰۰ باید به وزارت جهاد کشاورزی در بحث تسهیلات، اعتبارات و سرمایه در گردش کمک نماید. همین طور بانک مرکزی هم باید منابعی را در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار دهد تا مشکلات این وزارتخانه مرتفع شود.
منبع:

1399/06/21
18:16:48
5.0 / 5
2224
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
گل چرم