صادرات و كاربردی شدن كابل های فشار قوی ایرانی در ۳ پروژه ملی داخلی

صادرات و كاربردی شدن كابل های فشار قوی ایرانی در ۳ پروژه ملی داخلی

پژوهشگران یكی از شركت های دانش بنیان با بومی سازی فناوری كابل های فشار قوی علاوه بر كاربردی شدن آن در پروژه برج میلاد و پالایشگاه ستاره خلیج فارس به كشورهایی مانند افغانستان، عراق و ونزوئلا نیز صادر كرده اند.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، مجید شمس، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان اظهار داشت: تولید سه محصول دانش بنیان کابل ۲۳۰ کیلو ولت، کابل ۴۰۰ کیلو ولت و کابل چند لایه از دستاوردهای دانش بنیان این شرکت است که در شبکه های انتقال برق، انتقال نیرو به دو روش هوایی و زمینی مورد استفاده قرار می گیرد.
وی با اعلان اینکه کاربرد این کابل ها در روش انتقال هوایی، معمولاً مشکلات عمده ای مانند مسائل زیست محیطی و خطرات جانی ایجاد می کند، ضمن آن که قیمت دکل مورد استفاده نیز بسیار بالا است، بر این اساس این شرکت با تامین کابل هایی با کیفیت انتقال برق، زمینه انتقال برق در زیرزمین را فراهم نموده است.
شمس، تولید کابل های انتقال فشار قوی برق را نیازمند فناوری و مواد اولیه خاص و پیشرفته دانست و اشاره کرد: قبل از این تنها چند کشور محدود مانند فرانسه، کره جنوبی و ژاپن از این فنآوری برخوردار بودند، ولی ما با بومی سازی فناوری این کابل ها کمک کردیم که نیاز داخلی به این محصول به صورت کامل مرتفع شود.
بگفته مجری طرح باتوجه به تولید محصول با کیفیت داخلی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور، واردات کابل های خارجی تا حد زیادی ممنوع گردید و در صورت واردات نیز، شخص وارد کننده باید هزینه قابل توجهی بابت تعرفه بپردازد که اصولاً توجیه اقتصادی ندارد.

شمس با اشاره به ضرورت حمایت بیشتر از محصولات «ایران ساخت»، اظهار داشت: هر چند قیمت این محصول نسبت به نمونه های مشابه خارجی، بسیار کمتر است، اما از نظر کیفیت برابر با این محصولات است و حتی از برخی رقبای خارجی، کیفیت بهتری دارد. باتوجه به همین کیفیت خوب توانستیم بازارهای کشورهای منطقه را تصاحب نماییم و این محصولات را به کشورهایی مانند افغانستان، عراق و ونزوئلا صادر نماییم.

برمبنای اعلام معاونت علمی ریاست جمهوری، او همینطور تصریح کرد: این شرکت موفق شده است که نیاز پروژه های مختلفی مانند برج میلاد، جایگزین سازی انتقال هوایی با انتقال زمینی در پروژه پل صدر، پالایشگاه ستاره خلیج فارس و فازهای مختلف پارس جنوبی را تامین کند.1399/06/22
12:53:34
5.0 / 5
2182
تگهای خبر: بازار , تولید , صادرات , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
گل چرم