10 پیشنهاد گمرك ایران به تركیه برای توسعه تجارت 2 كشور

10 پیشنهاد گمرك ایران به تركیه برای توسعه تجارت 2 كشور

به گزارش گل چرم رئیس كل گمرك ایران اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد برای افزایش تبادلات تجاری،  اجرای آزمایشی تبادل اطلاعات گمركی به صورت الكترونیكی و بر خط، پیگیری امكان استعلام الكترونیكی گواهی مبدأ از مراجع ذیربط در تركیه و  اجرای پروژه مشترك فعالان اقتصادی مجاز و افزایش تردد كامیون های دوكشور و انجام  اقدامات لازم  برای سرعت بخشی به تجارت را در دستوركارقراردهد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، مهدی میر اشرفی در ارتباط ویدئو کنفرانسی با همتای خود، رضا تونا توراگای - معاون وزیر تجارت ترکیه - اظهار نمود: گمرک ایران برای برگزاری نشست مرزی بصورت حضوری در گمرک مرز بازرگان - گوربلاغ برای اجرای آزمایشی فنی پروژه نهایی تبادل اطلاعات گمرکی بصورت الکترونیکی و برخط (on line)، باتوجه به نهایی شدن توافق فیلدهای مورد تبادل اطلاعات و آزمایش موفق ارسال و دریافت رکوردهای اطلاعاتی طرفین به معاون وزیر تجارت ترکیه اعلام گردید که مقرر شد جلسه ای مقدماتی کارشناسان فناوری اطلاعات طرفین بصورت مجازی جهت مرور نیازمندی ها و تنظیم برنامه نشست حضوری و مراسم افتتاحیه در روز سه شنبه (۲۵ شهریور) اجرا شود.
معاون وزیر اقتصاد اضافه کرد: دومین پیشنهاد گمرک ایران به طرف ترکیه ای پیگیری امکان استعلام الکترونیکی گواهی مبدأ از مراجع ذیربط در ترکیه باتوجه به فرمت توافق شده بود که مقرر شد معاون وزیر تجارت ترکیه موضوع را به مراجع ذیربط واتاق بازرگانی ترکیه منعکس و نتیجه را اعلام نماید.
میراشرفی در ادامه اظهار داشت: آمادگی گمرک ایران برای امضای سند یادداشت تفاهم اجرای پروژه فعالان مجاز اقتصادی AEO و کریدور سبز ساده سازی شده گمرکی توسط روسای کل گمرکات دو کشور در تهران یا آنکارا که پیش نویس آن در مسافرت معاون وزیر تجارت ترکیه در مهر سال قبل پاراف شده بود به طرف ترکیه ای اعلام و تصمیم گرفته شد مراتب طی نامه به صورت کتبی اعلام تا در نخستین فرصت اسناد موصوف به امضای روسای کل گمرکات دو کشور برسد.
رئیس کل گمرک ایران در این گفت و گوی ویدئو کنفرانسی بر سرعت بخشی به تجارت بین دو کشور تاکید و اظهار نمود: یکی از موارد مورد تاکید از طرف ایران، افزایش ظرفیت پذیرش کامیون در گمرک گوربلاغ ترکیه (مرز سوداگر و گوربلاغ ترکیه ) و افزایش پذیرش کامیون و مسافر از گمرک اسن دره (مرز سرو جمهوری اسلامی ایران و اسن دره ترکیه ) مطرح و معاون وزیر تجارت ترکیه قول مساعد داد مراتب را مورد بررسی قرار دهد با هماهنگی آنکارا و افزایش امکانات بهداشتی و قرنطینه ای در این مرز و افزایش مسیرهای تردد کامیونی در گمرک گوربلاغ امکان پذیرش تا سقف ۳۵۰ دستگاه کامیون در روز از جانب ترک برقرار شود.
وی درباب مرز سرو اظهار داشت: در مرز زمینی سرو - اسن دره از ۲۴ مرداد طرف ترک مبادرت به پذیرش مسافر به طور میانگین ۱۲۰ نفر در روز کرده است. (از 9: 30 لغایت 18: 30) و همین طور به طور متوسط روزانه تعداد ۱۱۰ کامیون خروجی به سمت ترکیه و ۵۰ دستگاه کامیون ورودی به سمت ایران تردد می کنند.
میراشرفی درباب مسافران ایرانی خروجی به سمت ترکیه نیز اشاره کرد: رفع محدودیت در پذیرش مسافرین ایرانی خروجی از کشور، با توجه به این که کشور ترکیه طبق دستور العمل وزارت داخلی و بهداشت خود فقط نسبت به پذیرش مسافرین مقیم آن کشور اقدام می کند، مطرح و معاون وزیر تجارت ترکیه اعلام نمود از وزارت خانه های داخلی و بهداشت ترکیه بعنوان مراجع ذیصلاح موضوع پیگیری قرار خواهد داد.
معاون وزیر اقتصاد در ادامه اظهار نمود: رفع محدودیت زمانی شروع فعالیت گمرک گوربلاغ ترکیه در پذیرش مسافر، با توجه به این که گمرک مذکور از ساعت ۱۱ تا ۱۳ نسبت به پذیرش مسافرین اقدام می کند، در حالی که گمرک مرز بازرگان به صورت ۲۴ ساعته نسبت به پذیرش مسافرین اقدام می کند.
رئیس کل گمرک ایران اضافه کرد: بمنظور جلوگیری از ایجاد تراکم کالاهای صادراتی جمهوری اسلامی ایران در محوطه گمرک گوربلاغ ترکیه و بروز مشکلات عدیده در جلسات قبلی درخواست شده بود که گمرک ترکیه نسبت به انتقال کالاهای صادراتی ایرانی که نیاز به ارزیابی دارند، به گمرک دو بایزید اقدام نماید که موضوع از جانب ترک موکول به موافقت ریاست جمهوری ترکیه شده بود و مقرر شد ایشان موضوع را پیگیری و نتیجه را اعلام نماید.
رئیس کل گمرک ایران درباب هشتمین پیشنهاد گمرک ایران به طرف ترکیه ای اظهار داشت: موضوع نارضایتی رانندگان ایرانی از نحوه ارائه خدمات و نبود امکانات بهداشتی در پارکینگ گمرک گوربلاغ ترکیه، با وجود ستاندن هزینه ورود به پارکینگ منعکس که معاون وزیر تجارت ترکیه اعلام نمود که موضوع را مورد بررسی قرار می دهد.
میراشرفی درباب توسعه حمل و نقل ریلی دو کشور اشاره کرد: درخواست افزایش پذیرش واگن در مرز زمینی رازی -کاپی کوی مطرح و معاون وزیر تجارت ترکیه قول پیگیری این مساله را از راه آهن این کشور داد.
رئیس کل گمرک ایران اشاره کرد: باتوجه به گزارش های واصل شده در خصوص لطمه رساندن های مکرر به کالاهای صادراتی ایران هنگام ارزیابی در گمرک گوربلاغ ترکیه مراتب عنوان شد و معاون وزیر تجارت ترکیه ضمن ابراز تاسف از وقوع این موضوع، پیگیری موضوع و توجه دادن به ناظر منطقه را برای حل مشکل اعلام نموده است.
میراشرفی درباب درخواست های طرف ترکیه ای توضیح داد: معاون وزیر تجارت ترکیه نیز دو موضوع را دراین گفت و گوی ویدئو کنفرانسی بیان کرد که یکی درخواست رفع ممنوعیت از واردات ۶۸ قلم از کالاهای مشمول تعرفه ترجیحی ایران برای ترکیه که قبلا در دستور کار کمیسیون مشترک ایران و ترکیه در سال ۱۳۹۸ قرار گرفته بود که مقرر شد مراتب از وزارت صمت پیگیری و نتیجه اعلام گردد. دومین درخواست ظرف ترکیه ای، موضوع نهایی سازی فاز ۳ پروژه تیر الکترونیک e-TIR و درخواست تسریع در اجرای آن بود که مقرر گردید طی سه ماه آینده گمرک ایران مراتب اجرایی آنرا مورد بررسی و امکان سنجی فنی قرار دهد.
میراشرفی در آخر اضافه کرد: باتوجه به کاهش چشم گیر تجارت خارجی (صادرات و واردات) در پنج ماهه اول سال جاری در مقایسه با زمان مشابه سال قبل طرفین بر رفع موانع موجود و بررسی تمامی راهکارها بمنظور افزایش تجارت طرفین بمنظور جبران کاهش تراز تجاری کشور در ماه های باقیمانده سال جاری تاکید نمودند.
منبع:

1399/06/23
13:35:04
5.0 / 5
2282
تگهای خبر: خدمات , صادرات , فناوری , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
گل چرم