وضعیت شاخص سهولت كسب و كار و تجارت فرامرزی در ایران

وضعیت شاخص سهولت كسب و كار و تجارت فرامرزی در ایران

به گزارش گل چرم گزارش های انتشار یافته از جانب دفتر طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان داده است كه در سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ رتبه ایران در شاخص سهولت كسب و كار از بین ۱۹۰ كشور، از ۱۱۸ به ۱۲۷ رسیده، اما در شاخص تجارت فرامرزی رشد داشته و از ۱۶۷ به ۱۲۳ رسیده است.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، شاخص سهولت کسب و کار از شاخصهای بین المللی تعریف شده توسط بانک جهانی و از موثرترین متغیرهای تعیین کننده وضعیت اقتصادی هر کشور است که با استناد به آن می توان به بررسی، تجزیه و تحلیل شرایط اقتصادی پرداخت. بهبود فضای کسب و کار یکی از پارامترهای مهم برای بسترسازی اقتصادی جهت جذب سرمایه های داخلی و خارجی به حساب می آید. بانک جهانی هرساله با اندازه گیری ۱۰ شاخص، فضای کسب وکار حاکم بر کشورها را بررسی می کند. یکی از این شاخص ها "تجارت فرامرزی" است که در بهبود محیط کسب وکار هر کشور تاثیر به سزایی دارد.
اطلاعات منشر شده از جانب دفتر طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان داده است که در سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ رتبه ایران در شاخص سهولت کسب و کار به ترتیب ۱۱۸، ۱۲۰، ۱۲۴، ۱۲۸ و ۱۲۷ بوده است.
در این میان شاخص تجارت فرامرزی، یکی از شاخصهای بانک جهانی در بررسی فضای کسب وکار است، که در بهبود محیط کسب وکار هر کشور تاثیر به سزایی دارد. در تجارت فرامرزی زمان و هزینه مربوط به فرایند لجستیک صادرات و واردات کالا در نظر گرفته می شود. بنابراین، مفروضات کلی محاسبه شاخص تجارت فرامرزی برپایه دو مولفه «زمان» و «هزینه» در دو مرحله "انطباق اسنادی" و"انطباق مرزی" اندازه گیری و گزارش می شود. رتبه بندی کشورها در تجارت فرامرزی با مرتب سازی امتیاز حاصل از میانگین ساده نمرات آنها در ارتباط با زمان و هزینه انطباق اسنادی و انطباق مرزی برای صادرات و واردات بدست می آید. مولفه زمان بر مبنای ساعت و مولفه هزینه به دلار اندازه گیری می شود.
در سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰، ایران در شاخص تجارت فرامرزی، وضعیت مطلوب تری داشته و بهترین رتبه در این شاخص را در سال ۲۰۱۹ به دست آورده و توانسته در میان ۱۹۰ کشور رتبه ۱۲۱ را کسب کند. همینطور بدترین رتبه ایران مربوط به سال ۲۰۱۷ است که در میان ۱۹۰ کشور رتبه ۱۷۰ را کسب نموده است. در سال های ۲۰۱۶، ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ هم رتبه کشور در این شاخص ۱۶۷، ۱۶۶ و ۱۲۳ بوده است.
نتایج این پژوهش نشان می دهد، در این سال ها دولت در جهت آسان سازی روند تجارت با دنیا توانسته است، زمان معطلی و هزینه های صرف شده در تجارت خارجی ایران را کم کند.
جایگاه ایران در شاخص تجارت فرامرزی در میان کشورهای همسایه
در میان کشورهای منطقه کمترین زمان صرف شده در «انطباق مرزی در بخش صادرات»، مربوط به کشور قرقیزستان با پنج ساعت زمان بوده، اما بیشترین زمان معطلی در این زیرشاخص با ۱۰۵ساعت به کشور قزافستان متعلق می باشد. زمان صرف شده ایران در این زیرشاخص ۱۰۱ ساعت ثبت شده است. از آن سو کمترین زمان صرف شده برای «انطباق مرزی در بخش واردات» از آن قزاقستان با دو ساعت و در مقابل بیشترین زمان صرف شده در این زیرشاخص از آن مصر با ۲۴۰ ساعت است. این زیرشاخص برای ایران ۱۴۱ ساعت گزارش شده است.
همینطور مطابق داده ها، ارمنستان کمترین (۲ ساعت) و عراق بیشترین (۵۰۴ ساعت) و ایران (۳۳ ساعت) زمان را برای «انطباق اسنادی در فرآیند صادرات» خود صرف کرده و ارمنستان، ترکیه و گرجستان کمترین (۲ ساعت) و افغانستان بیشترین (۳۲۴ ساعت) و ایران (۴۰ ساعت) زمان را هم برای «انطباق اسنادی در بخش واردات» صرف کردند.
قرقیزستان با هزینه کرد ۱۰ دلار کمترین و عراق با ۱۱۱۸ دلار بیشترین و ایران (۴۱۵ دلار) هزینه را برای «انطباق مرزی در بخش صادرات» خود صرف کرده اند. در بخش واردات هم قزاقستان و ارمنستان کمترین هزینه (تقریبا صفر) را در مرحله انطباق مرزی صرف کرده، اما سوریه با ۸۲۸ دلار بیشترین و ایران (۶۶۰ دلار) هزینه کرد را داشته است. همینطور مطابق داده های آماری، گرجستان کمترین هزینه (تقریبا صفر) را در بخش «انطباق اسنادی صادرات» داشته و عراق با صرف ۱۸۰۰ دلار بیشترین و ایران (۶۰دلار) هزینه را در این بخش صرف کرده اند. قزاقستان کمترین (تقریبا صفر) و مصر با صرف ۱۰۰۰ دلار بیشترین و ایران (۹۰دلار) هزینه را در بخش «انطباق اسنادی واردات» داشته اند.
کشورهای فرانسه و ایتالیا در تمام زیرشاخص های تجارت فرامرزی، کمترین زمان و هزینه (تقریبا صفر) را داشتند. کشور آلمان هم در تمام زیرشاخص های مربوط به بخش واردات کمترین زمان و هزینه (تقریبا صفر) را داشته و کره جنوبی در زیرشاخص «انطباق مرزی در بخش واردات» کمترین زمان را صرف کرده است. بیشترین زمان و هزینه صرف شده در میان کشورهای منتخب هم مربوط به روسیه و ایران بوده است.1399/06/25
13:10:06
5.0 / 5
2319
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
گل چرم