اختلاف ۲۲ میلیارد دلاری بانك مركزی و اتاق بازرگانی

بخش خصوصی چند میلیارد دلار ارز باز نگرداند؟

بخش خصوصی چند میلیارد دلار ارز باز نگرداند؟

گل چرم: چالش های ارزی بخش خصوصی و بانك مركزی در طول ماه های گذشته همیشه ادامه داشته و آنچه كه هم اكنون بیشترین توجه را به خود جلب كرده، پاسخ به یك سوال است؛ در سال های 97 و 98، بخش خصوصی چند میلیارد دلار ارز را باز نگرداند؟


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، به دنبال از سرگیری تحریم های اقتصادی آمریکا در سال ۱۳۹۷، دولت کوشش کرد با مدیریت منابع ارزی خود، راه را بر کاهش هزینه ها و انتقال ارزهای باقی مانده به کشور هموار کند. هرچند بخش خصوصی نیز با ایفای تعهدات ارزی موافقت کرده اما بنظر می رسد اختلاف نظرهای اجرایی هنوز بر جای خود باقی است.
در کنار مهلت در نظر گرفته شده برای بازگشت ارزهای حاصل از صادرات به کشور در آخر تیر ماه امسال که با وجود مخالفت اتاق بازرگانی از طرف بانک مرکزی اجرایی شد، میزان ارزهای بازنگشته به کشور نیز یکی دیگر از محل های اختلاف بوده است؛ تا جایی که بانک مرکزی در آمار ابتدایی خود اعلام نمود که حدود ۲۷ میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور بازنگشته و اتاق بازرگانی از همان ابتدا اعلام نمود چنین عددی را قبول ندارد.
آنچه که در این اختلاف نظر، کفه ترازو را به سمت اتاق سنگین تر می کند، صحبت های اخیر رئیس سازمان توسعه تجارت است. حمید زادبوم گفته که از فروردین ۱۳۹۷ تا اختتام ۱۳۹۸، بدون احتساب فرآورده های نفتی، گاز و بنزین، ۲۱ هزار و ۱۸۴ صادرکننده، صادرات انجام داده اند که حدود ۱۷ میلیارد دلار تعهد ایفا نشده دارند. از طرف بانک مرکزی نیز اعلام شده که از این مقدار، حدود ۱۰ هزار صادرکننده کارت بازرگانی نداشته اند که مربوط به دیگر بخش ها مانند پیله وری و مرزنشینی و... می شود و برآورد می شود ۲۵ درصد از کل تعهدات ارزی ایفا نشده به این بخش مربوط باشد. همین طور ۲۲۰۰ صادرکننده کل تعهدات ارزی خودرا ایفا کرده اند.
این صحبت به معنای آن است که سازمان توسعه تجارت عدد موجود در آمارهای خودرا حدود ۱۰ میلیارد دلار کمتر از بانک مرکزی در نظر گرفته است. در کنار آن از این عدد ۱۷ میلیارد دلاری نیز بخش خصوصی سهم کوچکی را گردن می گیرد و معتقد می باشد مابقی ارزها را باید در محل دیگری جست و جو کرد.
مسعود خوانساری – رئیس اتاق بازرگانی تهران – در تازه ترین توضیحات خود گفته که برمبنای آمار سازمان توسعه تجارت، ۱۷ میلیارد دلار ارز بازنگشته به کشور وجود دارد. از حدود ۲۱ هزار صادرات انجام شده، ۱۰ هزار صادرات با کارت های پیله وری یا سایر شیوه هایی که به کارت بازرگانی مربوط نمی گردد انجام شده است و از ۱۱ هزار کارت بازرگانی، بیش از ۲۰۰۰ صاحب کارت تمام تعهدات ارزی خودرا بطور کامل اجرایی کرده اند.
وی افزود: بدین سان حدود نیمی از صادرات بوسیله کارت های پیله وری و سایر شیوه ها انجام شده و در بین صاحبان کارت های بازرگانی نیز رفع تعهد بیش از ۲۰۰۰ صادرکننده قطعی است. به این آمار باید عملکرد شرکت های عمومی و شبه دولتی بزرگ مانند برخی پتروشیمی ها یا صنایع فولاد را نیز اضافه نماییم که قسمتی از ارز بازنگشته نیز به آنها مربوط است. بدین سان ما معتقدیم کل سهم بخش خصوصی از ارز بازنگشته حداکثر پنج میلیارد دلار است که قسمتی از آن نیز به واردات موقت و محدودیت های تحریم بازمی گردد.
منبع:

1399/06/27
01:09:56
5.0 / 5
2807
تگهای خبر: صادرات , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
گل چرم