وزیر جهاد كشاورزی:

تخم مرغ ارزان می شود

تخم مرغ ارزان می شود

به گزارش گل چرم وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه تمهیدات لازم در نظر گرفته شده تا قیمت تخم مرغ به حالت تعادل بازگردد، اظهار داشت: صادرات بی رویه، بازار تخم مرغ را به هم ریخته و باعث افزایش قیمت شده است.به گزارش گل چرم به نقل از صدا و سیما، کاظم خاوازی تصریح کرد: در کشور به اندازه کافی تولید تخم مرغ داریم و سالانه یک میلیون و ۳۰ هزار تن تخم مرغ در کشور تولید می شود که ۶۰ هزار تن آن مازاد بر مصرف داخلی است.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: در هفته های اخیر، تقاضای صادرات زیاد بوده و صادرات بی رویه بازار تخم مرغ را به هم ریخته و باعث افزایش قیمت شده است.
وی اظهار داشت: در همین راستا رئیس جمهوری به معاون اول دستور پیگیری دادند و در نهایت مقرر شد صدور مجوز صادرات تخم مرغ در اختیار وزارت جهادکشاورزی باشد تا بین تولید و صادرات توازن ایجاد شود.
وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: در همین راستا صادرات تخم مرغ به میزانی صورت می پذیرد که قیمت تخم مرغ در بازار داخلی متعادل شود.
وی اظهار داشت: قیمت تخم مرغ در بازار باید بگونه ای باشد که هم مردم قدرت خرید داشته باشد و هم صنعت مرغداری صدمه نبیند.
خاوازی افزود: جلسات مختلفی با تشکل های مربوطه برگزار و تمهیدات لازم در نظر گرفته شده تا قیمتی که بی جهت افزوده شده پایین آید و به حالت تعادل بازگردد.
وی با اشاره به اینکه صادرات تخم مرغ به اندازه قابل توجهی کاسته می شود، خاطرنشان کرد: صادرات به اندازه ای صورت می پذیرد که بازار داخلی اشباع شده و قیمت ها به حالت تعادل در بیایند.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: با هماهنگی های انجام شده مقرر شد وزارت صمت و جهاد کشاورزی به صورت ماهانه قیمت تخم مرغ را تجزیه و تحلیل کنند تا هم مصرف کننده و هم تولید کننده نگرانی هایشان در مورد قیمت، برطرف شود.
نیاز تولیدکنندگان به نهاده های دامی تا ۱۰ روز آینده برطرف می شود
وی با اشاره به تأمین منابع مالی برای واردات نهاده های مورد نیاز دامداران و مرغداران، اظهار داشت: حداکثر تا ۱۰ روز آینده بارهای عظیم نهاده مخصوصاً کنجاله سویا وارد کشور می شود و به سرعت در اختیار دامداران و مرغداران قرار می گیرد. این نهاده ها نیاز دامداران و مرغداران را به صورت کامل برطرف کرده و واردات آنها به صورت مستمر ادامه می یابد.
خاوازی افزود: این نهاده ها با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی وارد کشور شده و با قیمت مصوب در اختیار تولیدکنندگان قرار می گیرند. فرآیند تأمین نهاده های دامی به صورت هفتگی در دفتر معاون اول رئیس جمهور پایش می شود.
فرآیند توزیع نهاده ها اصلاح شده است
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: برنامه مفصلی برای توزیع نهاده های دامی داریم که قوه قضائیه، تعزیرات و نهادهای نظارتی ما را در این خصوصی همکاری می کنند و گرم به گرم نهاده هایی که امروز وارد کشور می شود را می توانیم رهگیری نماییم که به کجا رفته است.
خاوازی اضافه کرد: تغییرات اساسی در سامانه بازارگاه اتفاق افتاده و ملاحظات نهادهای نظارتی و تشکل های صنفی در مورد بازارگاه ها اعمال و مشکلات آن برطرف شده است و بدین سان نهاده دامی که وارد می شود لحظه به لحظه تا مصرف مورد پایش قرار می گیرد.
وی افزود: برای گروه هایی که در مورد توزیع نهاده های دامی تخلف کرده اند تشکیل پرونده شده و به قوه قضائیه ارسال می شود و اساسا تخلف آنها مورد پیگرد قانونی قرار می گیرد.


منبع:

1399/06/28
20:20:37
5.0 / 5
2828
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
گل چرم