در نشست ویدئو كنفرانسی صورت گرفت

تاكید وزرای كشاورزی ایران و جمهوری آذربایجان برای توسعه همكاری

تاكید وزرای كشاورزی ایران و جمهوری آذربایجان برای توسعه همكاری

گل چرم: ایران و آذربایجان در نشست وزرای كشاورزی دو كشور كه به صورت مجازی برگزار شد، برای توسعه همكاریهای كشاورزی اعلام آمادگی كردند.


به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در نشست مشترک با وزیر کشاورزی جمهوری آذربایجان که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: رئیس جمهور ایران تاکید بر گسترش روابط اقتصادی ایران و آذربایجان دارد و ما معتقدیم زمینه های اقتصادی فرهنگی و اقتصادی بسیار متنوعی بین ایران و آذربایجان وجود دارد.
وی اضافه کرد: وزارت جهاد کشاورزی ایران آمادگی خودرا برای هرگونه بحث و تبادل نظر درباب مسائل مشترک کشاورزی و اجرایی سازی تفاهم نامه های در دست اقدام را به وزیر کشاورزی جمهوری آذربایجان اعلام می کند.
وزیر جهاد کشاورزی در ارتباط با اصلاح سند همکاری ایران و جمهوری آذربایجان که در سال ۱۳۷۴ (۱۹۹۵) به امضا دو کشور رسیده است، اشاره کرد: قسمتی از سند که درباب سلامت مواد غذایی بوده آماده است و پیش نویس آن به جمهوری آذربایجان تقدیم می شود تا در چارچوب سند به امضا برسد.
وی اضافه کرد: در ارتباط با توسعه همکاریهای علمی و تحقیقاتی آمادگی کامل داریم و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ایران که زیر مجموعه وزارت جهاد کشاورزی ایران است، بیش از ۳ هزار پژوهشگر دارد که می توانند در زمینه مسائل علمی همکاری خوبی با جمهوری آذربایجان داشته باشند.
خاوازی افزود: این همکاری ها می تواند در زمینه توسعه کشت های گلخانه ای، معرفی ارقام مختلف خصوصاً برنج و پنبه که مورد نظر هر دو وزارتخانه است، انتقال جنین و مواد ژنتیکی خصوصاً جنین گاو و گاومیش، اقدامات به نژادی در زمینه غلات، اصلاح نژاد دام های سبک و سنگین و پرورش کرم ابریشم باشد.
وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: باتوجه به حمایت دولت آذربایجان از سرمایه گذاران خارجی بخش کشاورزی، پرداختن به کشت فراسرزمینی برای دولت ایران بسیار مهمست و این مسئله می تواند یکی از بخش های سند همکاری دو کشور باشد.
در این جلسه، «اینام کریم اف»، وزیر کشاورزی جمهوری آذربایجان نیز اظهار نمود: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان علاوه بر هم مرز بودن، دو کشور متعهد و دارای روابط راهبردی هستند و خوشحالم که یکی از زمینه های روابط راهبردی بین دو کشور مسائل کشاورزی است.
وی اضافه کرد: رؤسای جمهور ایران و آذربایجان تاکنون ۱۳ بار با هم دیدار داشته اند و ما امیدواریم که همکاری کشاورزی آذربایجان با جمهوری اسلامی ایران ادامه پیدا کند.
کریم اف در ارتباط با کارهای تجاری دو کشور در زمینه محصولات کشاورزی اشاره کرد: در زمینه صادرات و واردات محصولات کشاورزی، ایران و آذربایجان با هم رابطه دارند و میوه، سبزی و صیفی بیشترین محصولات مورد تبادل دو کشور است.
وی اضافه کرد: در حوزه تجهیزات کشاورزی هم همکاری هایی با ایران داریم و امیدواریم در آینده نزدیک شاهد شرکت های ایرانی و ادوات تولید ایران در بازارهای آذربایجان باشیم.
وزیر کشاورزی جمهوری آذربایجان با اشاره به حمایت های دولتی این کشور از سرمایه گذاران داخلی و خارجی بخش کشاورزی اظهار داشت: حمایت های ویژه دولت از سرمایه گذاران بخش کشاورزی به صورت یارانه بوده که این حمایت ها شامل سرمایه گذاران خارجی هم می شود و امیدواریم سرمایه گذاران بخش کشاورزی ایران هم بتوانند از این حمایت ها برخوردار شوند.
کریم اف تصریح کرد: از امضای سند همکاری بین دو کشور ایران و آذربایجان حدود ۲۶ سال می گذرد و بنظر می رسد که خیلی از بخش های این سند نیاز به بروز رسانی دارد.
وی اضافه کرد: در سال های گذشته کارگروه های فنی از وزارت کشاورزی دو کشور تشکیل جلسه می دادند و مسائل روز در رابطه با کشاورزی را بررسی می کردند که آخرین جلسه مربوط به سال ۲۰۱۶ بوده و ما بر تشکیل جلسه کارگروه فنی در سال ۲۰۲۰ مصر بودیم اما به خاطر شیوع بیماری کرونا میسر نشد.
وزیر کشاورزی جمهوری آذربایجان افزود: انستیتو و مراکز تحقیقاتی که در حوزه های مورد علاقه جمهوری آذربایجان فعالیت دارند، می توانند در زمینه تبادل دانش و دانشجو بین دو کشور گام بردارند، دانشگاه دولتی کشاورزی آذربایجان دانشگاه معتبر در سطح بین المللی است و مطمئن هستم در ایران هم دانشگاه های معتبری وجود دارد که از دستاوردهای آنها می توان استفاده نمود.
وی در ارتباط با دیجیتال سازی بخش کشاورزی عنوان کرد: هوشمندسازی بخش کشاورزی و به کار بردن تکنولوژی های جدید در این بخش از سیاست ها و اولویت های ما در آذربایجان است و مطمئن هستیم در ایران هم دراین زمینه اقدامات خوبی انجام شده که تمایل داریم در این بخش هم تبادل صورت گیرد تا سبب رشد و توسعه کشاورزی ما باشد.
کریم اف با اشاره به تجربه ایران در زمینه پرورش کرم ابریشم اذعان کرد: در حوزه کرم ابریشم مدیران ایرانی تجربه های خوبی دارند و ما در گذشته هم پیله و کرم ابریشم از ایران گرفته ایم.
وی اضافه کرد: در حوزه دامپروری هم آذربایجان مراکز پیشرفته در حوزه لقاح مصنوعی و تغییرات ژنتیکی دام و طیور دارد و اسپرم های تولید شده دامی هم در داخل آذربایجان و هم خارج از این کشور بازار مصرف دارند، بدین سبب یکی از همکاریهای ما می تواند صادرات اسپرم مراکز تحقیقاتی دو کشور باشد.
وزیر کشاورزی جمهوری آذربایجان اشاره کرد: شالیکاری و پرورش شلتوک هم یکی از اولویت های آذربایجان است و ما علاقمندیم از تجربیات ایران دراین زمینه استفاده نمائیم.
در ادامه این جلسه، علی صفر ماکنعلی رئیس سازمان دامپزشکی کشور اظهارداشت: دامپزشکی ایران و جمهوری آذربایجان کارهای تخصصی را برای کنترل بیماری های دامی و مبادله تکنولوژی های در رابطه با دام آغاز نموده اند.
وی اضافه کرد: پروتکل هایی را در ارتباط با تجارت گوشت قرمز و دام زنده با دامپزشکی جمهوری آذربایجان در نظر گرفته ایم که به زودی با هم مبادله می نماییم.
ماکنعلی در ارتباط با تقاضای آذربایجان برای ترانزیت دام زنده به نخجوان اشاره کرد: تقاضای جمهوری آذربایجان برای ترانزیت دام زنده از آذربایجان به نخجوان بررسی و پروتکل های بهداشتی آن نهایی شده که تا هفته آینده این پروتکل ها مبادله خواهد شد.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور اشاره کرد: ما در سازمان دامپزشکی ایران، آمادگی خودرا به دامپزشکی آذربایجان برای کنترل بیماری های فرامرزی و سلامت غذا اعلام می نماییم.


منبع:

1399/07/09
21:56:54
5.0 / 5
2232
تگهای خبر: آموزش , بازار , تجربه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان گل چرم
گل چرم