آمار امیدواركننده صادرات در شهریور 99

آمار امیدواركننده صادرات در شهریور 99

گل چرم: اتاق بازرگانی تهران در تازه ترین گزارش خود به بررسی روند تجاری ایران در شش ماهه نخست سال جاری پرداخته كه نشان از بهبود نسبی آمارها در شهریور ماه دارد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، برمبنای آمارهای انتشار یافته از طرف این اتاق، ایران در شش ماهه ابتدایی سال۹۸، حدودا ۲۰.۹ میلیارد دلار صادرات و ۲۱.۲ میلیارد دلار واردات داشته است. این عدد به نسبت زمان مشابه سال قبل کاهشی قابل توجه را نشان میدهد که تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا رخ داده است.
براوردها نشان میدهد که ایران تا اختتام شهریور امسال، ۱۳.۶ میلیارد دلار صادرات و ۱۶.۸ میلیارد دلار واردات داشته است. بدین سان حجم کل تجارت ایران تا اختتام تابستان حدودا ۳۰ درصد کاهش یافته است که در ثبت این آمار صادرات با کاهش ۳۵ درصدی و واردات با کاهش ۲۱ درصدی نقش آفرینی کرده اند.
در بررسی وزن تجاری اما واردات جایگاه خودرا تا حد زیادی حفظ نموده است. بر این اساس در شش ماهه ابتدایی سال قبل ایران حدودا ۷۰ میلیون تن کالا صادر و ۱۶.۶ میلیون تن کالا وارد کرده است. در ماه های ابتدایی امسال وزن صادرات با کاهش ۳۴ درصدی به ۴۶ میلیون تن رسیده اما وزن واردات ۱۶.۵ میلیون تن اعلام شده است. بدین سان تجارت ایران از نظر وزنی، کاهش حدودا ۶۳ درصدی را به ثبت رسانده است.
با توجه به این آمارهای کاهشی، اطلاعات ارائه شده درباره عملکرد شهریور در مقایسه با مرداد نشان از بهبود نسبی اوضاع دارد. طبق اعلام اتاق بازرگانی تهران، صادرات ایران در شهریور در قیاس با مرداد رشدی بیش از ۲۴ درصدی از نظر ارزش و رشد ۶ درصدی از نظر وزنی داشته است. واردات کالا نیز از نظر ارزشی ۱۰ درصد و از نظر وزنی ۳۲ درصد کاهش یافته است که نشان دهنده بهبود نسبی تراز تجاری کشور خواهد بود.
اتاق تهران، اصلی ترین شرکای تجاری کشور در ماه های ابتدایی امسال را نیز معرفی کرده است. در بین مقاصد صادراتی ایران، چین با ۲۷ درصد اصلی ترین وارد کننده کالا بوده و بعد از آن عراق با ۲۲، امارات متحده عربی با ۱۴، افغانستان با هشت و ترکیه با پنج درصد قرار دارند.
در بین صادرکنندگان کالا به ایران نیز چین با ۲۶ درصد رتبه نخست را دارد. بعد از آن امارات متحده عربی با ۲۳، ترکیه با ۱۱، هندوستان با ۷ و آلمان با پنج درصد در رده های بعدی هستند.
منبع:

1399/07/14
23:09:06
5.0 / 5
2211
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان گل چرم
گل چرم