رییس كنفدراسیون صادرات مطرح كرد

خوش بینی نسبت به بهبود اوضاع صادرات

خوش بینی نسبت به بهبود اوضاع صادرات

گل چرم: رئیس كنفدراسیون صادرات ایران می گوید آنچه در یك ماه گذشته رخ داده، امید به بهبود اوضاع و آمارهای صادراتی كشور را افزایش داده است.


محمد لاهوتی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در شرایطی که اقتصاد ایران با تحریم های آمریکا و شیوع ویروس کرونا مواجه بود، از شروع سال وزارت صمت، بعنوان مهم ترین وزارتخانه اقتصادی که تمام تصمیم ها در حوزه های تولید، واردات، صادرات، کشاورزی، ارز و ریال به آن برمی گردد، چند ماه را بدون وزیر گذراند که همین مورد فشارهای موجود را به شکل جدی افزایش داد.
وی با اشاره به شروع به کار وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت از حدود یک ماه قبل، بیان کرد: باتوجه به مشکلات عدیده ای که در بخش های مختلف تولید و تجارت ایران وجود داشت، به نظر می رسید برای رسیدن به یک جمع بندی، نیاز به وزیری باشد که با در کنار هم قرار دادن تمام دستگاه ها، در زمانی کوتاه تصمیمات لازم را ابلاغ کند، این اتفاق سرانجام رخ داد و همین موضوع امیدها را به بهبود عملکرد در ماه های آینده بیشتر کرده است.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران درباره مشکلات موجود در راه فعالان اقتصادی، تشریح کرد: امروز از کل واردات ایران تنها حدود ۱۵ درصد به کالاهای اساسی مصرفی اختصاص دارد و مابقی مواد اولیه مورد نیاز کارخانه هاست، تاخیر در واردات و ترخیص این کالاها، تولیدکنندگان را با مشکل مواجه کرده است. از طرف دیگر کشور باتوجه به تحریم های آمریکا، با محدودیت ارزی مواجه می باشد و در کنار هم قرار گرفتن این دو مشکل، به کمبود مواد اولیه در واحدهای تولیدی منجر گردیده است.
لاهوتی افزود: در چنین شرایطی ما می بینیم که میلیون تن کالا در گمرکات کشور رسوب کرده و هیچ برنامه دقیقی برای ترخیص آنها ارائه نمی گردد. این در حالیست که کالای وارد شده به گمرک از سویی ثروت کشور است که به هر حال ارز برای خرید آن صرف شده، از سویی ثروت یک سرمایه گذار و فعال اقتصادیست که طبق قوانین و باثبت سفارش کالا را به گمرک رسانده و از طرف دیگر ترخیص آن می تواند به حل مشکل مواد اولیه کارخانه ها کمک نماید.
وی حذف واردات در ازای صادرات را نیز بعنوان یکی دیگر از معضلات به وجود آمده برای بخش خصوصی تعریف کرد و اظهار داشت: در شرایط تحریمی و محدودیت ها کرونا، واردات در ازای صادرات، می توانست قسمتی از تعهد ارزی صادرکنندگان را پوشش دهد اما متاسفانه از چند ماه قبل اجرای آن متوقف شده بود. خوشبختانه در جلسه چند شب قبل بار دیگر صحبت هایی در این رابطه انجام شد تا روند آن از سر گرفته شود. در کنار آن موضوع تهاتر صادرات با واردات نیز مطرح شده که بیشتر می تواند برای شرکت های بزرگ مانند صادرکنندگان فولادی برای ایفای تعهدات ارزی شان کمک کننده باشد.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با اعلان اینکه تحلیل بخش خصوصی این است که بالاخره وزارت صمت صاحب پیدا کرده، اظهار نمود: هرچند اینها تنها قسمتی از مشکلات صادرات و تجارت کشور در ماه های گذشته بوده و اتاق بازرگانی معتقد می باشد باید برطرف شدن بخش بیشتری از مشکلات اجرای پیشنهاد ۱۰ بندی این اتاق در دستور کار قرار بگیرد اما صرف پیگیری قسمتی از معضلات موجود نشان میدهد که وزارت صمت بار دیگر در یک ماه گذشته، برای مدیریت تجارت تلاش خودرا آغاز نموده و در صورتیکه شنیدن صدای بخش خصوصی ادامه داشته باشد و برخی سیاست های غلط اصلاح شوند، می توان به آینده صادرات امیدوار بود.
به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، بعد از آن که با حکم رئیس جمهوری، رضا رحمانی در اردیبهشت سال جاری از وزارت صمت برکنار شده بود، این وزارت خانه تا حدود یک ماه پیش و شروع به کار رزم حسینی، وزیر جدید صمت، با سرپرست اداره می شد که این مساله با انتقادات تند بخش خصوصی در نامشخص بودن متولی تجارت در سال پایانی دولت منجر شده بود.
دولت قبل از رزم حسینی، مدرس خیابانی را نیز به مجلس یازدهم معرفی نمود که نمایندگان به وی رای اعتماد ندادند.
رزم حسینی، در حالی کار خودرا آغاز نموده که تحت تاثیر شیوع کرونا، میزان صادرات غیر نفتی ایران در سال ۹۹ به شدت کاهش یافته است.
البته آمارها نشان میدهد که در شهریور و مهر ماه امسال، میزان صادرات ایران جهش قابل توجهی داشته اما هنوز با آمارهای سال قبل فاصله ای قابل توجه دارد.
منبع:

1399/08/12
19:37:19
5.0 / 5
2041
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
گل چرم