سازمان جنگل ها :

خط قرمز ما بهره برداری چوبی از جنگل های شمال است

خط قرمز ما بهره برداری چوبی از جنگل های شمال است

به گزارش گل چرم سازمان جنگل ها اعلام نمود: ممنوعیت بهره برداری چوبی از جنگل های شمال بر پایه صراحت ماده ۳۸ قانون برنامه ششم توسعه خط قرمز این سازمان است.


به گزارش گل چرم به نقل از مهر، به دنبال درج مطالبی در بعضی شبکه های اجتماعی با عنوان «برگرداندن بهره برداری چوبی به جنگل های هیرکانی» معاونت امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور ضمن تکذیب مطالب مذکور توضیحاتی را به شرح ذیل منتشر کرد: جنگل های هیرکانی و جایگاه بی نظیر آن در منابع طبیعی کشور از آن درجه اهمیت برخوردار می باشد که طرح موضوعات مختلف پیرامون آن به سرعت در سطح جامعه مورد توجه قرار گیرد. به این بهانه بار دیگر اعلام می نماید:
سیاست اصولی سازمان جنگل ها در چگونگی مدیریت جنگل های شمال، که نشأت گرفته از اسناد بالادستی و تکالیف قانونی و همینطور آخرین یافته های علمی و دستورالعمل های فنی FAO است، مدیریت واحد و نظام مند در چارچوب حوضه های آبخیز بر اساس معیارهای پایداری جنگل (SFM) وبا لحاظ همه ابعاد اکولوژیکی، اجتماعی و اقتصادی این منابع است. بر این اساس مطالعات طرح مدیریت پایدار منابع طبیعی منطقه هیرکانی در جریان بوده و تا کنون اقدامات شایسته ای ازجمله مطالعات نیمه تفصیلی به منظور ارزیابی توان و تعیین کاربری های درخور به انجام رسیده است. در این میان تاکید می گردد که اصل ممنوعیت بهره برداری چوبی از جنگل بر پایه صراحت ماده ۳۸ قانون برنامه ششم توسعه به مثابه خط قرمز سازمان به دنبال ریزی هر گونه طرح مدیریتی مدنظر قرار گرفته و حتی در مدیریت درختان شکسته، افتاده و صدمه دیده، باوجود ظرفیت های موجود ماده قانونی فوق الذکر، تمام جوانب و حساسیت های رویشگاهی را رعایت می نماید. آنچه اخیراً بر مبنای دغدغه های رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در برون رفت از معضلات حفاظتی، در شرف بررسی های کارشناسی قرار گرفته، بازبینی در طرح های خاص حفاظتی با رویکرد اقدامات فنی اجتناب ناپذیر وبا تاکید برعمم برداشت درختان جنگلی و صرفا برای دوران گذار تا تکمیل مطالعات اصولی و تحقق اجرای طرح های مدیریت پایدار جنگل بوده، چون که اصولاً اعتقاد دارد به درازا کشیدن نتایج مطالعات مدیریت پایدار، اولاً توجیه مناسبی برای مدیریت حفاظت بدون طرح مدون نبوده و ثانیاً کیفیت مطالعات در دست اجرا نباید تحت الشعاع محدودیت های زمانی و یا احیاناً مضایق اعتباری قرار گیرد. ازاین رو برابر تأکیدات مکرر ریاست سازمان در جلسات ستاد ملی هیرکانی در خصوص رعایت اصل ممنوعیت بهره برداری چوبی از درختان، تصریح می نماید همه سناریوهای مدیریتی دقیقاً منطبق بر قانون برنامه با هدف حفاظت فنی و فیزیکی و استراحت جنگل مورد برنامه ریزی قرار خواهد گرفت. بنابراین متهم نمودن سازمان جنگل ها به تأثیرپذیری از برخی محافل غیرعلمی، با عنایت به وظایف و اختیارات اجرایی و ضرورت پاسخگو بودن دستگاه متولی منابع طبیعی، اجحاف در حق بدنه فنی و نادیده گرفتن زحمات همه جنگلبانان قلمداد خواهد شد. بدیهی است معاونت امور جنگل با همراهی همه ارکان سازمانی با همدلی و هم افزایی لازم در جهت سیاست های متخذه و تحقق وظایف و مأموریت های محوله از هیچ کوششی برای بهینه نمودن حفاظت از این منابع خدادادی دریغ نخواهد کرد.


منبع:

1399/08/17
19:49:23
5.0 / 5
1882
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
گل چرم