تعیین تكلیف تعاونی های غیر فعال در دستور كار سازمان تعاون روستایی

تعیین تكلیف تعاونی های غیر فعال در دستور كار سازمان تعاون روستایی

به گزارش گل چرم، مدیر كل دفتر توسعه، آموزش و ترویج تعاونی ها و تشكل ها سازمان مركزی تعاون روستایی ایران از تعیین تكلیف تعاونی های غیرفعال در بخش های مختلف روستایی، كشاورزی و... اطلاع داد.بیژن جهان پناه در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه حدود ۷۰۰۰ تعاونی در حوزه های روستایی، کشاورزی، زنان و تولید داریم، اظهار نمود: ازاین تعداد حدود ۵۸۷۰ تعاونی فعال و حدود ۱۱۰۰ تعاونی غیر فعال می باشند.

وی افزود: وظیفه اصلی تعاونی ها عرضه خدمات در بخش های مختلف است. برای مثال تعاونی های روستایی دهه ۴۰، ۵۰ شمسی تشکیل شدند و وظیفه داشتند که به روستاییان سوخت هایی چون نفت، گاز و گازوئیل و یا خدمات معیشتی وکشاورزی عرضه کنند اما رفته رفته در روستا برایشان رقیب پیدا شد و نقش آنها در روستا کمرنگ شد. یا تعاونی های زنان روستایی به خانمهایی که در بخش صنایع دستی، بومی و تبدیلی فعالیت می نمایند خدماتی می دهند. تعاونی های کشاورزی و تولیدی هم خدمات فنی _ تخصصی کشاورزی و تولیدی به جامعه هدف عرضه می دهند.

مدیر کل دفتر توسعه، آموزش و ترویج تعاونی ها سازمان تعاون روستایی افزود: به مرور زمان بعضی از تعاونی ها کارکرد خویش را از دست دادند و در مواجهه با رقبای خود ضعیف تر شدند که تعاونی های غیرفعال نام گرفتند. این تعاونی ها یا برای مدت طولانی هیچ فعالیتی نداشتند یا بعد از ثبت تعاونی توقف فعالیت بیشتر از یکسال داشتند که سازمان تعاون روستایی این تعاونی ها را احصا کرد و ساماندهی آنرا در دستور کار قرار داد.

جهان پناه خاطرنشان کرد: توانستیم موافقت اجرای طرح تحت عنوان ساماندهی تعاونی های غیر فعال را از هیات مدیره سازمان بگیریم و بر طبق این طرح مقرر است که در مدت سه سال نسبت به تعیین تکلیف تعاونی های غیر فعال احصاء شده اقدام گردد. بر این اساس تعاونی هایی یا فعال یا ادغام با سایر تعاونی ها می شوند و یا نسبت به انحلال آنها بر مبنای فصل بیستم قانون شرکتهای تعاونی وفصل هفتم اساسنامه سازمان وشرکت مربوطه اقدام خواهد شد.

منبع:

1399/09/05
13:31:18
5.0 / 5
1705
تگهای خبر: آموزش , تولید , خدمات , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
گل چرم