آیا واكسن های كرونا به روند صعودی طلا خاتمه دادند؟

آیا واكسن های كرونا به روند صعودی طلا خاتمه دادند؟

گل چرم: قیمت طلا با امیدواری سرمایه گذاران به انتها همه گیری ویروس كرونا تحت تاثیر اخبار مثبت از ساخت واكسن های موفق برای كووید 19 و سرازیر شدن سرمایه ها به سمت داراییهای پرریسك، از اوج اخیرش فرود آمده است.به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، بعضی از مفسرین معتقدند که طلا به اوج قیمتش رسیده است اما برخی دیگر می گویند طلا همچنان برای مدتی فضا برای افزایش قیمت دارد.

طلا همیشه یک پناهگاه امن دارایی به شمار رفته و سرمایه گذاران در شرایطی که همه گیری ویروس کرونا صدمات سنگینی بر پیکر اقتصاد جهانی وارد کرد، میزان بالایی از این فلز باارزش را خریداری کردند. این خریدها قیمت اونس طلا را از ۱۵۰۰ دلار در ژانویه به رکورد ۲۰۷۲ دلار در اوت رساند و موسسات و بانکهایی نظیر بانک امریکا پیش بینی کردند قیمت اونس طلا بزودی به ۳۰۰۰ دلار می رسد. اما اعلام ساخت چندین واکسن موثر کووید ۱۹ در ماه جاری، انتظارات برای بهبود اقتصادی را تقویت کرده و موجب سقوط اونس طلا به ۱۸۰۰ دلار شد.

کارستن منکه، تحلیلگر گروه بانکی جولیوس بائر در اینباره اظهار داشت: بازارهای طلا و نقره نفس کم آورده اند. همانطور که انتظار می رود ادامه بهبود فضای اقتصادی در سال آینده موجب ضعیف شدن تقاضا برای دارایی امن شده است.

طبق اعلام بانک امریکا، سرمایه گذاران در هفته منتهی به ۱۸ نوامبر، چهار میلیارد دلار سرمایه از صندوقهای طلا خارج کردند. این بانک از هدف قیمت ۳۰۰۰ دلار برای اونس طلا دست کشید.

تغییر دورنمای طلا در نسبت ارزش طلا به مس که یک فلز صنعتی است و با رشد اقتصادی تقویت می شود، منعکس شده است. نسبت ارزش طلا به مس از ۱۱۰۰۰ در آوریل به ۸۰۰۰ کاهش پیدا کرده است.

بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله آمریکا بالاتر رفته است برای اینکه سرمایه گذاران به فروش اوراق قرضه پرداخته اند که یک دارایی امن دیگر به حساب می آید. این امر ممکنست جذابیت سرمایه گذاری در طلا را کمتر کرده برای اینکه این فلز دارایی بدون بازدهی بوده و وقتی که اوراق قرضه بازدهی ندارند، محبوبیت بیشتری پیدا می کند.

به گفته مفسرین شرکت مک کواری، حتی با در نظر گرفتن نرخ تورم هم بازده اوراق قرضه رشد بیشتری پیدا می کند و اونس طلا به اوج قیمت خود رسیده است و تا آخر سال ۲۰۲۱ به ۱۵۵۰ دلار کاسته می شود.

با این وجود، خیلی از مفسرین تصور می کنند که طلا هنوز فضا برای صعود به قیمت بالاتر دارد. بانک امریکا علیرغم این که قیمت مورد پیش بینی برای اونس طلا را تعدیل کرده اما کاملا بدبین نشده است و همچنان انتظار دارد اونس طلا در سال میلادی آینده به بالای ۲۰۰۰ دلار صعود کند و در فاصله سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۵ در محدوده ۱۹۰۰ تا ۱۹۵۰ دلار قرار گیرد.

تحلیلگران سیتی بانک هم انتظار دارند میانگین قیمت اونس طلا در سال ۲۰۲۱ به ۲۱۰۰ دلار و در سال ۲۰۲۲ به ۲۲۰۰ دلار برسد.

بر اساس گزارش رویترز، اوله هانسن، تحلیلگر بانک ساکسو اظهار نمود بانک های مرکزی احیانا نرخهای بهره را پایین نگه خواهند داشت که بازده اوراق قرضه را محدود می کند و تزریق نقدینگی به سیستم مالی، تهدید تورم را افزایش داده است که می تواند تقاضا برای طلا را تقویت کند. ایشان در ادامه اضافه کرد: واکسن می تواند ویروس را بکشد اما کوهی از بدهی را از بین نمی برد. دلار با بهبود اقتصاد جهانی، ضعیفتر می شود و طلا را برای خریداران در خارج از آمریکا ارزانتر می کند.

طلا در راه ثبت سومین کاهش هفتگی متوالی قرار دارد و از شروع هفته جاری تا حالا ۳.۳ درصد کاهش داشته است. بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جمعه ۰.۲ درصد کم شد و به ۱۸۰۷ دلار و ۸۶ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ثابت بود و در ۱۸۰۶ دلار ایستاد.

منبع:

1399/09/07
23:52:16
5.0 / 5
1901
تگهای خبر: بازار , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
گل چرم