آیا ریزش بیشتر قیمت طلا در راه است؟

آیا ریزش بیشتر قیمت طلا در راه است؟

به گزارش گل چرم قیمت طلا در معاملات بازار جهانی هفته گذشته برای سومین هفته متوالی كاهش داشت اما آیا این به معنای آخر روند صعودی این فلز پرارزش است؟به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، بعضی از تحلیل گران در حال معکوس کردن پیشبینی خود از قیمت ۲۰۰۰ دلار اونس طلا تا آخر سال هستند.

حجم اندک معاملات در آستانه تعطیلات شکرگزاری آمریکا در سقوط اونس طلا به پایین مرز ۱۸۰۰ دلار در معاملات روز جمعه نقش داشت.

اگر چه بعضی از تحلیل گران مطمئن هستند که فضای کلان همچنان از صعود قیمت طلا به سطوح بالاتر حمایت می کند اما برخی دیگر انتظارات برای صعود طلا به رکورد جدید را مورد بازنگری قرار داده و از آخر سال جاری به سال آینده تغییر داده اند.

کوین گریدی، رئیس شرکت فونیکس فیوچرز به کیتکونیوز اظهار داشت: من این گفته که طلا به علت پاندمی ویروس کرونا صعود کرده است را قبول ندارم. تصور می کنم طلا به علت واکنش به پاندمی صعود کرده است. بسته محرک مالی، کاهش ارزش دلار آمریکا، نرخهای بهره اندک علل صعود قیمت طلا به رکورد جدید هستند. تصور نمی کنم هیچ کدام از این علل ناپدید شده باشند. با این وجود وی دیگر انتظار ندارد اونس طلا تا آخر سال ۲۰۲۰ به ۲۰۰۰ دلار صعود کند و برآورد کرده که این فلز پرارزش سال ۲۰۲۰ را در پایین مرز ۱۹۰۰ دلار به پایان می رساند.

تحلیلگران دو هفته پیش نوسان بالای بازار در آستانه تعطیلات روزشکرگزاری را پیشبینی کرده بودند و همین اتفاق در بازار طلا افتاد. بهای اونس طلا در قراردادهای تحویل فوریه در معاملات روز جمعه بازار نیویورک ۲۳ دلار و ۱۰ سنت معادل ۱.۳ درصد کاهش پیدا کرد و در ۱۷۷۸ دلار و ۱۰ سنت بسته شد. قرارداد دسامبر در ۱۷۸۱ دلار و ۹۰ سنت بسته شد.

محدودیتهای کرونایی، بسته محرک مالی و بانک مرکزی عوامل مورد توجه بازار

به گفته تحلیل گران، در چند هفته آینده تا تعطیلات کریسمس توجه بازار به شدت محدودیتهای وضع شده برای مهار بیماری کووید ۱۹، احتمال تصویب بسته محرک مالی در سال آینده و اقدامات بانک مرکزی آمریکا برای پشتیبانی از اقتصاد کشور تغییر پیدا می کند.

به گفته جیمز نایتلی، اقتصاددان بین المللی ارشد موسسه ING، فضای بازار تحت تأثیر اخبار در ارتباط با زمان ارائه واکسن کووید ۱۹ و نگرانیها نسبت به تشدید تدابیر قرنطینه کووید ۱۹ در کوتاه مدت بعد از اجتماعات روز شکرگزاری قرار دارد. شمار موارد مبتلا شدن قبل از آخر هفته گذشته افزایش قابل ملاحظه ای پیدا کرد اما سفرهای تعطیلات و گردهمایی های اجتماعی امکان دارد ضرورت تشدید تدابیر قرنطینه را ضروری کند تا از فشار بر سیستم بهداشت و درمان جلوگیری شود. ایشان در ادامه تصریح کرد محدودیتهای جدید امکان دارد به روند احیای اقتصادی که هنوز به ثبات نرسیده است، صدمه بزند. هم اکنون بازار اشتغال از محدودیتهای رفت و آمد و محدودیتهایی که در بخشهای بیشتر آمریکا اعمال شده، صدمه دیده است.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، در هفته جاری آمار اقتصادی نظیر آمار اشتغال بخش غیرکشاورزی آمریکا در نوامبر و گزارشهای اقتصادی دیگر شامل شاخص قیمت PCE، فروش مسکن، شاخص مدیران خرید بخش تولید، اشتغال غیرکشاورزی ADP، سفارشهای کارخانه، شاخص مدیران خرید بخش غیرتولیدی و شمار متقاضیان دریافت بیمه بیکاری در آمریکا منتشر می شود.

منبع:

1399/09/09
12:19:32
5.0 / 5
1832
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
گل چرم