مهر خبر می دهد؛

دامپزشكی خواهان حذف گله های تخم گذار با سن بالای ۷۰ هفته شد

دامپزشكی خواهان حذف گله های تخم گذار با سن بالای ۷۰ هفته شد

رئیس سازمان دامپزشكی خواهان حذف تمام گله های مرغ تخم گذار تجاری با سن بالای70 هفته و بالاتر بمنظور كاهش تراكم واحدهای مرغداری جهت جلوگیری از شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شد.


به گزارش گل چرم به نقل از مهر، رئیس سازمان دامپزشکی در نامه ای به معاونت امور دام وزارت جهاد، خواهان حذف تمام گله های مرغ تخم گذار تجاری با سن بالای ۷۰ هفته و بالاتر بمنظور کاهش تراکم واحدهای مرغداری جهت جلوگیری از شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شد. در این نامه آمده است برای اجرای این طرح ۷ استان عمده تولیدکننده، در اولویت هستند. متن کامل این نامه به شرح زیر است:
احتراماً در رابطه با شرایط کنونی بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور، موارد زیر جهت استحضار و اقدام مقتضی به عرض می رسد.
۱- با شروع موج ۱۳۹۹-۱۴۰۰ بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سه کانون پرندگان حیات وحش در استان های مرکزی، اردبیل و مازندران تأیید تشخیص گردیده و توجه به جغرافیای این کانون ها بیان کننده فعالیت ویروس عامل بیماری در سرتاسر کشور می باشد که می تواند سبب بروز مشکلات جدی در طیور بومی و با اهمیت تر از آن فارم های صنعتی (به ویژه اجداد، مادر، تخمگذار تجاری و پرورش پولِت گردد.
۲- کاستن از تراکم واحدهای صنعتی بمنظور افزایش اطمینان از اثربخشی اقدامات جاری در مقابله با این بیماری بسیار مهم می باشد. در این ارتباط حذف تمامی گله های تخمگذار تجاری با سن ۷۰ هفته و بالاتر (عمدتاً به سبب کاهش میزان ایمنی ناشی از واکسیناسیون این گله ها در مقابل بیماری) ضروری می باشد پس مقتضی است در این ارتباط به سازمان های جهاد کشاورزی استانها و اتحادیه های سراسر کشور با اولویت استان های آذربایجان شرقی، قزوین، البرز، تهران، قم، مرکزی و اصفهان ابلاغ گردد. در سریع ترین زمان ممکن نسبت به حذف گله های تخمگذار تجاری با شرایط اعلامی فوق اقدام نمایند. تجربیات سالیان اخیر ثابت نموده است در صورت بروز بیماری در واحدهای صنعتی، سرایت بیماری به سایر گله ها نیز سلسله وار ادامه یافته که در این صورت پیش بینی می گردد شاهد مشکلات جدی مشابه سالهای ۹۵ و ۹۶ در کشور خواهیم بود.

1399/09/12
14:47:32
5.0 / 5
1512
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
گل چرم