گزارش گل چرم؛

واكاوی پرونده یك گرانی

واكاوی پرونده یك گرانی

به گزارش گل چرم قیمت حبوبات طی یکسال اخیر با ثبت رکوردی عجیب به صورت میانگین بیشتر از ۱۷۷ درصد افزایش یافته این در شرایطی است که بنا بر اعلام وزارت جهاد کشاورزی تولید این محصولات با رشد همراه بوده است.



به گزارش گل چرم به نقل از مهر، قیمت حبوبات طی یکسال اخیر با ثبت رکوردی عجیب به صورت میانگین ۱۷۷.۲ درصد افزایش یافته است. بر این اساس طی یکسال گذشته قیمت هر کیلوگرم عدس حدود ۱۵ هزار تومان، نخود ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان، لوبیا سفید ۱۷ هزار تومان، لوبیا قرمز ۲۲ هزار تومان، لوبیاچیتی ۱۹ هزار تومان و لپه ۲۱ هزار تومان افزایش یافته است.
گرانی از کجا آغاز شد و چرا؟
گرانی حبوبات از اواسط اسفندماه سال قبل به دنبال جایگزینی ارز نیمایی به جای ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات این اقلام، شروع شد. به قول فعالان این بازار، انتشار کرونا و افزایش چشم گیر تقاضا برای اجناس خوراکی و هجوم مردم برای تهیه مایحتاج ایام قرنطینه، مشکلات تخصیص ارز، دپوی کالاهای وارداتی در گمرکات و سودجویی ها، زمینه کمبود و گرانی بیشتر این اقلام را فراهم نمود.
محمد آقاطاهر، رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی مهم ترین دلیل افزایش قابل توجه نرخ حبوبات را ترخیص نشدن بموقع اقلام وارداتی اعلام نموده و ضمن اشاره به افزایش تقاضا در ماه های اسفند و فروردین، گفته است: کرونا از دو جنبه در این مورد دخیل بود. سیاست قرنطینه خانگی برای پیشگیری از شیوع این بیماری از یک سو تقاضا را بالا برد و از طرفی با عنایت به این که دولت مشغول ترخیص کالاهای بهداشت محور بود، سایر کالاها از اولویت خارج شدند و در گمرک ماندند.
به گفته این فعال بخش خصوصی، تأمین نشدن بازار همزمان با رشد تقاضا، منجر به افزایش قیمت ها شد. حبوبات قیمت در سال ۹۸ (هر کیلوگرم به تومان) قیمت در سال ۹۹ (هر کیلوگرم به تومان) درصد افزایش قیمت عدس ۸.۵ تا ۱۰ هزار تومان ۲۵ هزار تومان ۱۵۰ درصد نخود ۸.۵ هزار تومان ۲۲ هزار تومان ۱۵۸.۸ درصد لوبیا سفید ۸ هزار تومان ۲۵ هزار تومان ۲۱۲.۵ درصد لوبیا قرمز ۸ هزار تومان ۳۰ هزار تومان ۲۷۵ درصد لوبیاچیتی ۱۲ تا ۱۴ هزار تومان ۳۳ هزار تومان ۱۳۵.۷ درصد لپه ۱۴ تا ۱۶ هزار تومان ۳۳ هزار تا ۳۷ هزار تومان ۱۳۱.۲ درصد
تولید حبوبات ۱۶ درصد رشد کرد
ایجاد محدودیت در واردات به دلایلی که ذکر شد و صعود قیمت ها، انگیزه برای افزایش کشت داخلی را بالا برد. بنا بر اعلام مسؤلان وزارت جهاد کشاورزی تولید حبوبات نسبت به سال قبل ۱۶ درصد رشد کرده است. کاوه خاکسار، مدیر کل وقت دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگویی در سال ۹۶ با خبرنگار مهر کل نیاز کشور به حبوبات را ۷۶۰ هزار تن اعلام نموده و اظهار داشته بود: هدف ما از تولید حبوبات تنها رفع نیاز داخلی نیست بلکه با عنایت به ظرفیت های موجود در کشور و استفاده از بارندگی ها در تولید این محصول در فصل پاییز، مبحث صادرات را هم دنبال می نماییم.
با توجه به بهبود وضعیت قیمتی حبوبات در سالجاری، کشت این محصولات برای کشاورزان جذاب شده و سال آینده شاهد افزایش سطح زیرکشت و تولید حبوبات خواهیم بود
همچنین فرامک عزیزکریمی، مدیر کل فعلی دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به میزان تولید حبوبات در سالجاری اظهار داشت: ما نمی توانیم میزان احتیاج به حبوبات و تولید آنها را به صورت کلی مطرح نماییم و بعد عنوان نماییم که درصد وابستگی یا خودکفایی کلی چقدر است چون که ما در بعضی محصولات خودکفا هستیم و در بعضی دیگر نیاز داریم که بخشی را از راه واردات تأمین نماییم.
وی اضافه کرد: در مورد حبوبات دیم، سطح پاییزه و انتظاری در سال زراعی ۹۸-۹۷، ۱۰۴ هزار هکتار بوده که در سال زراعی ۹۹-۹۸ به بیشتر از ۱۲۵ هزار هکتار افزایش یافته همینطور سطح کشت مکانیزه و مستقیم در سال زراعی ۹۸-۹۷ حدود ۱۲۰ هزار هکتار بوده که در سال زراعی ۹۹-۹۸ به بیشتر از ۱۴۰ هزار هکتار افزوده شده است.
*وضعیت تولید حبوبات امسال و گذشته


سال زراعی ۹۸-۹۷
برآورد سال زراعی ۹۹-۹۸
ردیف
محصول
تولید به تن
تولید به تن
یک
نخود
۲۸۵۰۰۰
۳۶۰۰۰۰
دو
عدس
۶۱۰۰۰
۷۵۰۰۰
سه
لوبیا
۲۴۹۰۰۰
۲۷۵۰۰۰
چهار
سایر حبوبات
۱۰۲۰۰۰
۱۰۰۰۰۰ پنج جمع کل ۶۹۷ ۸۱۰
عزیزکریمی برآورد میزان تولید حبوبات را در سال زراعی جاری ۸۱۰ هزار تن اعلام نمود و اضافه کرد: این عدد نسبت به سال قبل (۶۹۷) هزار تن، حدود ۱۶ درصد افزایش دارد.
وابستگی تنها در حوزه عدس و نخود رنگی است / ‏‬خودکفایی در تولید لوبیا، نخود و سایر حبوبات
این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به خوداتکایی در تولید عمده حبوبات اضافه کرد: ما فقط در بحث تولید عدس و نخود رنگی (نخود دسی که از آن برای تولید لپه استفاده می شود) با مشکلاتی مواجه هستیم که آنرا هم دنبال می نماییم تا رفع گردد.
عزیزکریمی توضیح داد: نیاز کشور به نخود درشت (نخود کابلی یا آبگوشتی) ۲۶۵ هزار تن است در حالیکه میزان تولید ما ۲۹۰ هزار تن است که از این میزان تولید ۷۰ تا ۸۰ درصد آن نخود درشت و مابقی نخود رنگی است ضمن اینکه نخود رنگی در استان هایی مانند کردستان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی تولید می شود.
وی اضافه کرد: ازاین رو مقداری از نخودهای رنگی و بخشی از عدس مورد نیاز کشور از راه واردات تأمین می شود.
عزیزکریمی میزان نیاز کشور به عدس را ۲۰۰ هزار تن اعلام و افزود: میزان تولید این محصول در کشور ۹۰ هزار تن است و ما در این حوزه ۶۰ درصد نیاز را از راه واردات تأمین می نماییم و در سالهای مختلف بر مبنای نیاز و تولیدی که انجام می شود معمولاً بین ۸۰ تا ۸۵ هزار تن عدس وارد کشور می شود.
به گفته وی میزان احتیاج به لوبیا هم ۲۵۰ هزار تن و تولید آن در کشور بین ۲۷۰ تا ۲۸۰ هزار تن است ازاین رو ما در زمینه تولید لوبیا خودکفا هستیم. همینطور میزان احتیاج به سایر حبوبات همچون باقلا و ماش و غیره ۶۵ هزار تن و میزان تولید بیشتر از ۹۰ هزار تن است.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: ازاین رو ما مشکل خاصی در عرصه تولید حبوبات نداریم و با عنایت به بهبود وضعیت قیمتی در سالجاری، کشت این محصولات برای کشاورزان جذاب شده و سال آینده شاهد افزایش سطح زیرکشت و تولید حبوبات خواهیم بود.
قیمت حبوبات در ابتدای سال ۹۸ که نرخ همه محصولات افزایش یافت به علت تولید و ذخایر مطلوب ثابت ماند و افزایش قیمت از اواخر سال قبل آغاز شد و سال جاری ناگهان قیمت نسبت به سال قبل ۱۰۰ درصد افزایش یافت
عزیزکریمی افزود: در عرصه تولید عدس و نخود رنگی (دسی) هم به دنبال گسترش سطح زیرکشت و افزایش تولید هستیم و این مسئله را دنبال می نماییم بعنوان مثال در عرصه تولید عدس به دنبال ارقام مقاوم به سرما و پابلند هستیم و در حوزه نخود دسی هم مؤسسه تحقیقات دیم برنامه هایی را پیگیری می کند تا میزان وابستگی در این عرصه ها را هم کاهش دهیم.
به گفته این مقام مسئول در مورد حبوبات آبی، طرح ارتقا بهره وری لوبیا تهیه و تدوین شده و در سال ۹۹ سه پروژه آن برای اجرا به ۸ استان ابلاغ گردید و از سال آینده به صورت کامل در سایر استان های لوبیاخیز کشور اجرا خواهد شد.
دلیل گرانی حبوبات کمبود نیست / ‏‬ حبوبات پس از تمام محصولات گران شد!
عزیزکریمی در بخش دیگری از سخنان خود در واکنش به مباحث مطرح شده در خصوص اینکه وابستگی بیشتر از ۵۰ درصدی به واردات حبوبات باعث شد که سال قبل با تغییر نرخ ارز و چالش های به وجود آمده، قیمت این محصولات افزایش قابل ملاحظه ای داشته باشد، اظهار داشت: این مسئله به هیچ عنوان حقیقت ندارد و همانطور که اشاره شد وابستگی ما تنها در دو قلم از محصولات است و در باقی آنها مشکلی نداریم.
وی با اشاره به اینکه سال قبل قیمت همه محصولات و کالاها با افزایش چشم گیر مواجه بود، اضافه کرد: ما شاهد بودیم که قیمت حبوبات در ابتدای سال ۹۸ که نرخ همه محصولات افزایش یافت به علت تولید و ذخایر مطلوب ثابت ماند و افزایش قیمت از اواخر سال قبل آغاز شد و سال جاری ناگهان قیمت نسبت به سال قبل ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرد.
عزیزکریمی ضمن اشاره به اینکه قیمت گندم هم نسبت به سال قبل حدود ۶۰ درصد رشد کرده است، درباره اینکه آیا می توان اظهار داشت که افزایش قیمت تمام شده تولید هم از علل گرانی حبوبات در بازار بوده است؟، اظهار داشت: بله، کمبود و گرانی نهاده های کشاورزی و خدمات و … در افزایش قیمت حبوبات بی تاثیر نبوده است.

1399/09/20
12:53:02
5.0 / 5
1692
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان گل چرم
گل چرم