معاون وزیر جهاد كشاورزی خبر داد:

پرداخت تسهیلات بدون سقف به صادركنندگان كشمش

پرداخت تسهیلات بدون سقف به صادركنندگان كشمش

گل چرم: مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، از پرداخت تسهیلات به صادر کنندگان کشمش با حمایت این سازمان و عاملیت بانک عامل حوزه کشاورزی آگاهی داد.


به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمدعلی طهماسبی در نشست مشترک با مدیرعامل بانک عامل حوزه کشاورزی، با اشاره به اینکه سازمان تعاون روستایی باید شرایط صادرات را با پرداخت تسهیلات فراهم آورد، اضافه کرد: با آغاز طرح پرداخت تسهیلات صادرات، قیمت خرید کشمش از کشاورزان به بیش از قیمت های اعلامی افزایش می یابد.
به گفته وی، ما پیش بینی کرده بودیم که امسال ۲۰۰ هزار تن صادرات کشمش داشته باشیم که با کمک بانک عامل حوزه کشاورزی این پیش بینی محقق خواهد شد.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، قیمت خرید کشمش از باغداران را در این طرح بسته به نوع آن از ۱۱ تا ۱۸ هزار تومان عنوان نمود و اضافه کرد: در نوع کشمش هر کیلوگرم تیزآبی، کشمش درجه یک هر کیلوگرم ۲۰ هزار تومان و کشمش درجه ۲ هر کیلوگرم ۱۸ هزار تومان و در نوع کشمش آفتابی هر کیلوگرم درجه یک ۱۶ هزار تومان و هر کیلوگرم درجه ۲، ۱۱ هزار تومان از کشاورزان خریداری خواهد شد.
طهماسبی با تاکید بر این که وزارت جهاد کشاورزی مسئول تنظیم میزان تولید برای جلوگیری از زیان تولید کننده و استمرار تولید است، بیان داشت: از نظر وزارت جهاد کشاورزی در زمان بیش بود و یا کمبود تولید باید به کشاورز کمک گردد تا تولید بدون زیان تولید کننده ادامه داشته باشد.
وی اضافه کرد: امسال یکی از محصولاتی که با بیش بود تولید روبه رو شده است، کشمش تولید شده در شهرستان های ملایر، پاکستان، زنجان، خراسان و غیره است که به دستور وزیر جهاد کشاورزی برای پشتیبانی از تولیدکننده با همکاری بانک عامل حوزه کشاورزی ورود خواهیم کرد.
این مقام مسئول یکی از دلیلهای ورود به بازار کشمش به دستور وزیر را افزایش تولید عنوان نمود و اضافه کرد: وزیر جهاد کشاورزی دستور دادند که وارد چرخه پشتیبانی از خرید کشمش تا صادرات بشویم که همراه با ارزآوری از زیان تولیدکننده جلوگیری و تولید پایدار داشته باشیم.
وی تصریح کرد: ورود تعاون روستایی به حمایت برای صادرات کشمش به مدلول کاهش صادرات نیست بلکه باتوجه به افزایش تولید، به دنبال افزایش صادرات هستیم.
مدیرعامل سازمان تعاون روستایی با اشاره به افزایش تولید بادمجان در سال گذشته، اشاره کرد: بطور مثال در قضیه افزایش تولید بادمجان که در جنوب کشور سر و صدا به پا کرد، در هشت ماهه ابتدای سال ۹۸، ۶۶ هزار تن صادرات داشتیم و در هشت ماهه ابتدای امسال نیز به همان میزان بادمجان از کشور صادر شد و موضوع تنها افزایش تولید بود.
طهماسبی اشاره کرد: در مورد کشمش نیز ما چند موج افزایش تولید داریم که موج اول آن خرید انجام شده، موج دوم آن در بهمن ماه است و موج سوم در اردیبهشت اتفاق می افتد که باتوجه به تمهیدات انجام شده و همکاری هایی که با بانک کشاورزی خواهیم داشت، مشکلی برای بیش بود تولید در این محصول در دو موج آتی نخواهیم داشت.
آمادگی بانک عامل حوزه کشاورزی در پرداخت تسهیلات به صادرات کنندگان کشمش در کمترین زمان
مدیرعامل بانک عامل حوزه کشاورزی نیز در این جلسه، از پرداخت تسهیلات بدون سقف با نرخ سود ۱۴.۵ و ۱۰ درصد به کارخانه های فرآوری و تجار برای صادرات کشمش آگاهی داد.
روح الله خدارحمی با تاکید بر این که کشمش یکی از اقلام عمده صادرات کشور است، گفت: شرایطی فراهم شده که با بهره گیری از آن صادرکنندگان بتوانند بموقع کشمش تولیدی را برای جلوگیری از زیان کشاورزان از کشور خارج کنند.
وی افزود: برای صادرات کشمش تسهیلاتی در نظر گرفته شده که از دو محل تامین خواهد شد که یکی از این محل ها خط اعتباری است که از صندوق توسعه ملی با منابع بانک با نرخ سود ۱۴.۵ درصد پرداخت می شود و دیگری محل پرداخت تسهیلات خط اعتباری است که توسط سازمان برنامه و بودجه تامین خواهد شد که سود نرخ این خط اعتباری ۱۰ درصد است.
مدیرعامل بانک عامل حوزه کشاورزی با اشاره به اینکه تسهیلات پرداختی به شرکت ها، صادرکنندگان و کارخانه های فرآوری پرداخت خواهد شد، اظهار داشت: سازمان تعاون روستایی پرداخت قسمتی از سود آنرا تضمین کرده است و ما نیز برای پرداخت این تسهیلات، در کمترین زمان اعلام آمادگی می نماییم.
وی با اشاره به اینکه ماهیت این تسهیلات ایجاب می کند که پرداخت آن کوتاه مدت و در زمان ۹ تا یک ساله صورت گیرد، تصریح کرد: این تسهیلات برای هزینه های جاری و سرمایه در گردش در نظر گرفته شده است.
خدارحمی در پاسخ به پرسشی درباب این که افراد حقیقی و حقوقی با چه خاصیت هایی می توانند این تسهیلات را دریافت نمایند، پاسخ داد: شناسایی افراد حقیقی و حقوقی واجد دریافت تسهیلات به کارگروه های استانی واگذار شده که جهاد کشاورزی و کارشناسان ما عضو آنها هستند، ضمن اینکه برای تأیید صلاحیت دریافت کنندگان تسهیلات مستندات از آنها خواسته می شود که همچون آنها سابقه صادرات و توان صادراتی است.
به گفته وی، باتوجه به شناختی که کارگروه های استانی نسبت به متقاضیان دارند، شناسایی افراد واجد دریافت تسهیلات سخت نخواهد بود.
مدیرعامل بانک عامل حوزه کشاورزی، میزان پرداخت تسهیلات را بدون سقف دانست و اظهار داشت: کارشناسان کارگروه استانی هستند که تعیین می کنند که هر فرد چقدر می تواند تسهیلات دریافت کند.


منبع:

1399/10/01
18:19:26
5.0 / 5
1427
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
گل چرم