رئیس اتاق اصناف ایران:

وزارت جهاد هنوز اقدامی برای خرید سیب و پرتقال نكرده است

وزارت جهاد هنوز اقدامی برای خرید سیب و پرتقال نكرده است

به گزارش گل چرم رئیس اتاق اصناف ایران ضمن اشاره به تمهیدات پیشگیرانه اصناف برای افزایش قیمت کالاهای شب عید اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی هنوز اقدامی برای خرید سیب و پرتقال شب عید نکرده است.به گزارش گل چرم به نقل از اتاق اصناف ایران، سعید ممبینی ضمن اشاره به برگزاری نشستی با حضور سرپرست مرکز اصناف و بازرگانان وزارت صمت و رؤسای برخی اتحادیه ها در ارتباط با اقلام مورد مصرف در شب عید اظهار داشت: همه ساله در مناسبت های مختلف همچون ایام عید، معمولاً با افزایش تقاضا نسبت به برخی از کالاها مواجه می شویم. با این وجود شیوع بیماری کرونا، بازار اسفند سال قبل را به شدت تحت تاثیر قرار داد. با عنایت به روند کاهشی شیوع ویروس کرونا، امیدواریم سال جاری بازار شب عید شرایط بهتری را تجربه کند. هرچند که بازار سال جاری هم شرایط ویژه ای خواهد داشت که باید برای مدیریت آن برنامه ریزی نمود.
رئیس اتاق اصناف ایران اضافه کرد: همه ساله در چنین ایامی، سازمان تعاون روستایی و جهاد کشاورزی خرید میوه شب عید همچون سیب و پرتقال را انجام می دادند، اما ظاهراً سال جاری هنوز این کار انجام نشده است. بنابراین انتظار ما این است که فعالان حوزه میوه و تره بار و خرده فروشان میوه، اقداماتی در جهت پیشگیری از افزایش قیمت داشته باشند. ضمن این که مشابه همین مورد در مورد شیرینی شب عید و آجیل و خشکبار هم صدق می کند.
ممبینی بیان نمود: در این راستا نشستی با اتحادیه های مربوطه داشتیم و ایشان اعلام آمادگی کردند که در برخی از موارد با کاهش حاشیه سود خود به پیشگیری از افزایش قیمت کالاهای حوزه مربوطه کمک کنند. البته انتظارات به حقی هم در مقابل دارند.
رئیس اتاق اصناف ایران اظهار نمود: بعنوان نمونه، علیرغم افزایش چندباره قیمت مواد اولیه شیرینی در خلال سال ۹۹، قیمت شیرینی از آغاز سال افزایش نیافته است و از طرفی به علت انتشار کرونا و کاهش مصرف برخی از اقلام این واحدهای صنفی شاهد ضرر و زیان قنادی ها هستیم، بنابراین ما در مذاکره با دولت، پیگیر تأمین مواد اولیه شیرینی همچون شکر و روغن خواهیم بود، به صورتی که این مواد را با قیمت مناسب و به وفور در اختیار قنادان بگذارد. ذکر این نکته اهمیت دارد که همین امروز هم این صنف برای تأمین روغن مورد نیاز قنادی به شدت با مشکل مواجهند.
وی افزود: در مورد آجیل و خشکبار هم اتحادیه مربوطه تلاش خواهد نمود که اقلام پر مصرف با قیمت متعارف در بازار ارائه شود.
ممبینی خاطرنشان کرد: اصناف در عرصه های مختلف همچون مبارزه با شیوع بیماری کرونا در کنار مردم و دستگاههای متولی ایستاده و کمک کردند. در ادامه این جریان، لازم است تا در ثبات قیمت کالا هم اقدامی داشته باشند تا سابقه خوب ذهنی بوجود آمده از اصناف در اذهان عمومی را تقویت کرده و کمک کنند که قیمت ها شب عید افزایش نیابد.
رئیس اتاق اصناف ایران به پرسشی در خصوص اقدامات این اتاق در مورد طرح های جایگزین نمایشگاه های بهاره در صورت لغو مجدد به علت انتشار کرونا این چنین پاسخ داد: نشستی که در باره برنامه ریزی ثبات قیمت کالاهای مصرفی شب عید برگزار شد، به صورت موازی تمهیدی برای جایگزینی نمایشگاه های بهاره و هم جلوگیری از برگزاری این نمایشگاه ها است.
وی اضافه کرد: چون که ما معتقدیم این نمایشگاه ها به کسبه و بازار صدمه می زنند. ضمن این که در نهایت تضمینی نسبت به عرضه کالای مرغوب و با قیمت مناسب به مصرف کننده در این نمایشگاه ها وجود ندارد. بنابراین با عنایت به صدمه های جدی یکسال گذشته به بیشتر صنوف به علت شیوع بیماری کرونا و تعطیلات اجباری، تورم، رکود و … حتی با رفع شرایط کرونایی برگزاری نمایشگاه های عرضه مستقیم کالا را به مصلحت نمی دانیم.


منبع:

1399/10/05
01:08:52
5.0 / 5
2166
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان گل چرم
گل چرم