شركت تهیه و تولید مواد معدنی اعلام كرد

معرفی 94 محدوده معدنی امیدبخش

معرفی 94 محدوده معدنی امیدبخش

گل چرم: طبق اعلام شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران از مجموع 34 پهنه ­اکتشافی در دستور کار قرار گرفته شده، تا حالا 19 پهنه، خاتمه پیدا کرده که منجر به معرفی 94 محدوده امیدبخش شده و حاصل آن صدور 12 پروانه اکتشاف و دو گواهی کشف است.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، بر طبق اینکه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران از سال ۱۳۹۲ با هدف اکتشاف ذخایر جدید مساحتی بیش از ۱۱۵ هزار کیلومتر مربع از سطح کشور را در قالب مطالعات ۳۴ پهنه ­ اکتشافی در دستور کار قرار داده است، از این مقدار تا حالا ۱۹ پهنه با مساحت بیش از ۴۶ هزار کیلومتر مربع، خاتمه پیدا کرده و منجر به معرفی ۹۴ محدوده امیدبخش با مجموع مساحت ۱۰ هزار کیلومتر مربع شده است.
طبق اعلام این شرکت، حاصل معرفی ۹۴ محدوده امیدبخش، صدور ۱۲ پروانه اکتشاف و دو گواهی کشف است که عملیات اکتشافی در ۱۰ پروانه اکتشافی در حال اجراست.
باتوجه به هدف اصلی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در خصوص انجام خدمات در مناطق محروم با هدف توسعه و سرمایه­ گذاری­ های آتی، عمده پهنه­ های اکتشافی در استان های محروم کشور همچون سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و کهگیلویه و بویراحمد و … تعریف شده است.
همین طور در پهنه­ های باقیمانده نیز که در استان های فارس، اصفهان، خراسان رضوی، گیلان، قزوین، چهارمحال وبختیاری، هرمزگان، مرکزی و کرمان واقع شده اند، عملیات اکتشافی باوجود انتشار ویروس کرونا، با سرعت تمام در حال انجام می باشد و فاز شناسایی در تمامی آنها خاتمه یافته و در بازه زمانی شش ماهه آتی عملیات پی­ جویی نیز به انتها خواهد رسید.
علاوه بر پهنه­ های یاد شده با هدف توسعه فعالیت­ های معدنی در استان­ های غربی کشور، برای شش استان کهگیلویه وبویراحمد، ایلام، کرمانشاه، چهار محال بختیاری، لرستان و استان فارس، عملیات پتانسیل­ یابی مواد معدنی نیز تعریف شده که مطالعات لازم برای سه استان کهگیلویه و بویر احمد، ایلام و فارس نهایی شده است.
شایان ذکر است که است در استان کهگیلویه و بویر احمد پتانسیل­ های مناسبی از مواد معدنی مس، بوکست، فسفات، آهک، عناصرکمیاب، سنگ ساختمانی و سلستین، در شهرستان ممسنی استان فارس آهک، بوکسیت و فسفات و در استان ایلام سنگ تزیینی، بیتومین، خاک صنعتی، نمک، گوگرد و گچ معرفی شده است.
گفتنی است که ایران به لحاظ ذخائر معدنی جزو ۱۰ کشور نخست جهان و نخستین کشور خاورمیانه است و حدود هفت درصد ذخایر معدنی جهان در ایران جای دارد. باتوجه به مساحت قابل توجهی از کشور که نیاز به تکمیل اطلاعات اکتشافی سطحی و شناسایی اندیس های احتمالی از معادن مختلف را دارد، پهنه های اکتشافی طی سالهای اخیر با رویکرد تولید داده های جدید و استفاده از روش های نوین اکتشاف و همین طور شناسایی و معرفی پتانسیل های احتمالی از معادن آتی در دستور کار شرکت های بزرگ دولتی و خصوصی کشور قرار گرفته است.
منبع:

1399/10/07
12:21:06
5.0 / 5
1634
تگهای خبر: تولید , خدمات , ساختمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان گل چرم
گل چرم