رئیس سازمان امور عشایر ایران:

تولید گوشت قرمز عشایر به 200 هزار تن رسید

تولید گوشت قرمز عشایر به 200 هزار تن رسید

به گزارش گل چرم رئیس سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: با اجرای زنجیره تولید گوشت در مناطق عشایری امروز شاهد افزایش تولید به میزان 35 هزار تن توسط عشایر هستیم که از 165 هزارتن در سال به 200 تن رسیده است.


به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، شاهپور علائی مقدم در نشست هیأت رئیسه فراکسیون عشایری مجلس شورای اسلامی با وزیر جهاد کشاورزی، با ارائه گزارشی از وضعیت جامعه عشایری کشور گفت: برمبنای سرشماری ثبتی مبنا عشایر کوچنده کشور که امسال نتایج آن اعلام گردید ۲۴۶ هزار خانوار عشایری با جمعیت بیش از یک میلیون و ۱۰۸ هزار نفر در کشور زندگی می کنند.
وی با اشاره به این که عشایر کشور در ۵۹ درصد سرزمین جغرافیای کشور پراکنده هستند و ۷۹۰ هزار هکتار از اراضی کشور را در اختیار دارند، اضافه کرد: عشایر با غیرت و تعصب بعنوان پدافند غیرعامل نقش بسیار بالایی در دفاع از مرزهای کشور دارند و سازگاری و انطباق با محیط زیست از خصلت های عشایر است.
علایی مقدم با اعلان اینکه عشایر ۲۸ درصد دام سبک و ۴ درصد دام سنگین کشور را در اختیار دارند و سالانه ۲۰۰ هزار تن گوشت قرمز تولید می کنند، اظهار داشت: جامعه عشایری سالانه ۹.۷ میلیون رأس دام به بازار عرضه می کنند.
سازمان امور عشایر یک سازمان چندوجهی است
رئیس سازمان امور عشایر ایران بیان داشت: امروز نتایج و آثار ظرفیت هایی که در قانون برنامه ششم برای جامعه عشایری به وجود آمد را می بینیم که در امتداد همان اهداف ترسیم شده ما برای برقراری عدالت اجتماعی و برخورداری عشایر است و امروز از یک سازمان التماس گر به یک سازمان مطالبه گر تبدیل گشته ایم.
علایی مقدم با اعلان اینکه سازمان امور عشایر یک سازمان چندوجهی در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است، اظهار داشت: امسال ۱۵۳ میلیارد تومان برای تامین آب پایدار عشایر اختصاص یافت و در سال قبل نیز ۲۴۰ میلیارد تومان اختصاص داده شده بود که با این اعتبارات در دو سال قبل ۶۲۵ پروژه تامین آب در مناطق عشایری اجرا شد.
وی اشاره کرد: قبل از انقلاب ۵ درصد عشایر از آب پایدار برخوردار بودند و بعد از انقلاب تا سال ۹۷ حدود ۴۳ درصد برخوردار شدند و در دو سال قبل این میزان به ۶۳ درصد رسیده است.
تولید گوشت توسط عشایر از ۱۶۵ هزار تن به ۲۰۰ تن رسیده است
رئیس سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: با اجرای زنجیره تولید گوشت قرمز در مناطق عشایری امروز شاهد افزایش تولید گوشت به میزان ۳۵ هزار تن توسط عشایر هستیم که از ۱۶۵ هزار تن در سال به ۲۰۰ تن رسیده است.
وی با اشاره به اینکه یکی از سیاست های سازمان امور عشایر تنوع بخشی به مشاغل عشایر است، اظهار داشت: سالانه ۲۵۰ هزار میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی تسهیلات به جامعه عشایری اختصاص می یابد که حاصل کوشش های فراکسیون عشایری و مصوبات مجلس است.
علایی مقدم با اعلان اینکه در حوزه مطالعات کار بزرگی انجام داده ایم و ۶۶ هزار کیلومتر راه عشایری را در کشور ثبت کرده ایم، اضافه کرد: موضوع اختصاص ردیف ملی به راه های عشایری را پیگیری کردیم که در کمیسیون بودجه مجلس تصویب شده و در کمیسیون تلفیق در حال بررسی است.


منبع:

1399/10/23
20:14:30
0.0 / 5
1707
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
گل چرم